Galeria Labirynt w Lublinie zaprasza na otwarcie wystawy Yuriy Bileya „Cel pobytu" 24 sierpnia 2021 r. (wtorek) o godz. 19:00. Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy (Łukasz Grzesiuk) oraz symultanicznie na język angielski (Krystian Kamiński). Wstęp wolny.
Wystawa odbędzie się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi.
Wideozaproszenie w języku migowym
„Cel pobytu?” to pytanie, które Yuriy Biley słyszy za każdym razem, gdy przekracza polską granicę, chociaż od lat tutaj ma swój dom. Dwa słowa wypowiadane przez urzędnika stanowią dla przyjezdnych wstęp do migranckiej baśni o wielu możliwych zakończeniach, dla artysty za każdym razem nabierają one nowego sensu.
Data otwarcia wystawy jest nieprzypadkowa, ma ona związek z 30-leciem odzyskania niepodległości przez Ukrainę.
Na wystawie Yuriy Biley prezentuje około dwustu przedmiotów przywiezionych z domu w Ukrainie do nowego domu w Polsce. Stają się one milczącymi świadkami osobistej biografii, zapisem wspomnień otoczonych osobliwą postradziecką nostalgią, która przeradza się w pytanie o współczesną tożsamość. Zbiór ten tworzą książki, albumy, monety, fotografie, odzież przywieziona w walizce, stara maszyna do pisania, dokumenty, radziecki samolocik, torebka cukru i mnóstwo innych rzeczy o różnym statusie i wartości. Wśród nich także kilkadziesiąt dzieł sztuki otrzymanych od innych artystów.
Możesz wygodnie usiąść w fotelu kinowym z dawnych lat, zamknąć oczy i wsłuchać się w opowieść o każdym z tych przedmiotów. „Cel pobytu?” – pytanie mające odróżnić swoich od obcych nabiera egzystencjalnego znaczenia. Pozwala z perspektywy spojrzeć na własne dzieje i dostrzec rolę przeszłości w kształtowaniu teraźniejszości.
Prace nad projektem artysta rozpoczął w 2015 roku, w momencie przeprowadzki ze Lwowa do Wrocławia, gdzie mieszka do dzisiaj.
Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w maju 2019 w ZŁOTYM KIOSKU (teraz NOWY ZŁOTY) we Wrocławiu, składała się ze 105 obiektów – przedmiotów osobistych i audio opowieści o nich.
Yuriy Biley – urodzony w 1988 roku w Użhorodzie (Zakarpacie, Ukraina). Artysta wizualny i kurator.
Od 2015 roku mieszka i pracuje we Wrocławiu.
W latach 2003-2005 studiował w College of Arts im. A. Erdeli w Użhorodzie, a w 2011 roku ukończył studia magisterskie na Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych.
Uczestnik rezydencji artystycznych m.in. w Pradze, Amsterdamie, Warszawie i Katowicach. Jego prace prezentowane były w wielu miastach Ukrainy (Lwów, Kijów, Dnipro, Charków) i Europy (Berlin, Praga, Amsterdam, Warszawa, Lublin, Poznań, Karlsruhe). Prace artysty znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Współczesnej w Chersoniu (Ukraina) i w depozycie w Centrum rzeźby Polskiej w Orońsku.
W 2011 roku wraz z Pavlo Kovachem i Stanislavem Turiną założył galerię sztuki we Lwowie „Detenpyla gallery”. Współzałożyciel i członek Open Group (od 2012 roku). W 2013 roku Open Group było laureatem nagrody specjalnej, a w 2015 laureatem nagrody głównej PinchukArtPrize (Kijów). W 2015 roku, jako członek Open Group, brał udział w wystawie „Hope” prezentowanej w pawilonie narodowym Ukrainy na 56. La Biennale di Venezia. W 2019 roku Open Group było kuratorem ukraińskiego pawilonu w ramach 58. La Biennale di Venezia.
Od 2019 roku wraz z Magdaleną Kreis współtworzy niezależne miejsce wystawiennicze NOWY ZŁOTY (poprzednio ZŁOTY KIOSK). A od 2020 roku razem z Verą Zalutskayą i Yulią Krivich współtworzy ZA*Grupę (*zagraniczne artystki i artyści mieszkający w Polsce).