BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logotyp Ukryty Skarb

Wystawa fotograficzna “Aktywni i szczęśliwi”

Od 14 do 28 marca na Placu Litewskim można obejrzeć wystawę fotograficzną „Aktywni i szczęśliwi” przygotowaną przez Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa „Ukryty Skarb” z okazji X Światowego Dnia Zespołu Downa.

Zdjęcia powstały w czasie zajęć sportowych, rehabilitacyjnych oraz aranżacji studyjnych. Autorom cyklu: Piotrowi Pakule i Wojtkowi Kornetowi z „WiP-Studio” znakomicie udało się uchwycić sportową pasję i radość z zabawy naszych Dzieci.

Zespół Downa to najczęstsza wada genetyczna, wynikająca z wrodzonego potrojenia 21 chromosomu. Trisomia 21 powoduje szereg zmian w budowie i funkcjonowaniu organizmu, w tym niepełnosprawność intelektualną. Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest w symbolicznym, dwudziestym pierwszym dniu, trzeciego miesiąca roku już po raz dziesiąty. Od roku 2012 odbywa się pod auspicjami ONZ. Pierwsze lubelskie obchody, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublina Krzysztofa Żuka, odbędą się 21 marca 2015 roku, w Teatrze im. H.Ch. Andersena w Lublinie. Na scenie prócz profesjonalistów pojawią się także mali i duzi aktorzy z zespołem Downa.

Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa „Ukryty Skarb” jest organizacją pożytku publicznego założoną w roku 1998. Zrzesza rodziny z Lublina i Lubelszczyzny. Podejmuje działania na rzecz integracji osób z zespołem Downa w środowisku lokalnym, prowadzi szkolenia dla ich rodziców i rodzeństwa. Oferuje rodzinom udział w grupie wsparcia, sieci samopomocy oraz możliwość wczesnego kontaktu jeszcze na oddziałach położniczych. Organizuje i współfinansuje imprezy integracyjne, a także zajęcia rehabilitacyjne, sportowe i rekreacyjne dla dzieci z zespołem Downa. Środki na działalność pozyskujemy w ramach darowizn 1% oraz zgłaszanych projektów.

Nasze dzieci to prawdziwy „ukryty skarb”. Ich wychowywanie wymaga odkrywania tego, co w życiu naprawdę ważne… Dzieci pomagają nam odczytywać sens teraźniejszości, uczą jak być szczęśliwym mimo wszystko, jak cieszyć się każdą wspólną chwilą.

Anna Cieplińska

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies