BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo z napisem: Otwórzmy przed nimi życie,.

Wszystko jest możliwe dzięki pracy zespołowej

„Ludzie uczą się w 25 procentach od mistrza,

w 25 procentach słuchając samych siebie,

w 25 procentach od przyjaciół,

a w 25 procentach uczy ich czas.”

P. Coelho

25 sierpnia pojechaliśmy na wizytę studyjną do PSOUU Koło w Jarosławiu UCZYĆ SIĘ od mistrzów, od przyjaciół. Kadra WTZ, rodzice osób niepełnosprawnych oraz członkowie Zarządu łęczyńskiego koła spotkali się z przedstawicielami koła w Jarosławiu, aby móc przyjrzeć się rozbudowanej sieci wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Wyjazdowe posiedzenie Zarządu Koła w Łęcznej przyczyniło się do nakreślenia dalszych planów rozwoju Stowarzyszenia.

Rozpoczęliśmy od ogólnego zapoznania się z działalnością Koła w Jarosławiu, o prowadzonych obecnie działaniach a także planach na przyszłość. Pani Katarzyna Lepszy – koordynator projektu Mieszkań Treningowych oraz Pan Wiesław Grenda – Zakład Aktywności Zawodowej byli naszymi przewodnikami. Dzięki nim mieliśmy okazję podziwiać wspaniale funkcjonującą maszynę – PSOUU składającą się z idealnie funkcjonujących elementów jakimi są m.in.:

  • Zakład Aktywności Zawodowej zajmujący się m.in. produkcją podpałek K-lumet, prowadzeniem Baru Europejskie Klimaty, prowadzeniem kawiarni i sklepu Galeria Przedmiotu na jarosławskiej starówce, prowadzeniem restauracji Kuchnia Za Parkiem, pielęgnacja terenów zielonych,
  • Mieszkania Treningowe,
  • Mieszkania Chronione.

Mieliśmy tylko 1 dzień, aby móc podpatrzeć pracę placówek Stowarzyszenia, ale oprócz miejsc jakie mieliśmy szansę zobaczyć, funkcjonują jeszcze inne rozbudowane formy działalności: Ośrodek Wczesnej Interwencji, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, ŚDS, WTZ, Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy, Niepubliczna Specjalistyczna Poradnia Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. Koło w Jarosławiu organizuje również wyjazdy na turnusy, obozy, konferencje, szkolenia, festiwale, oferuje pomoc asystentów osobistych.

Nas najbardziej interesowały formy mieszkalnictwa wspomaganego oraz działalność ZAZ-ów. Pani Katarzyna nieustannie podkreślała wielką rolę pracy zespołowej w tworzeniu wszelkich inicjatyw, w realizowaniu celów oraz stawianiu sobie nowych wyzwań. Mogliśmy obserwować wspaniałą współpracę kadry i osób niepełnosprawnych. Osiąganie samodzielności, niezależności oraz wiary we własne możliwości osób niepełnosprawnych możliwe jest w Jarosławiu dzięki pracy wielu osób, dzięki wewnętrznej motywacji, że „tak trzeba”, dzięki towarzyszeniu sobie nawzajem w stawianiu realistycznych kroków ku lepszej przyszłości.

„Praca zespołowa to paliwo,

które pozwala zwykłym ludziom

na osiąganie niezwykłych rezultatów.”

A. Carnegie

Obserwując efekty wieloletniej, mozolnej i wymagającej pracy wszystkich osób zaangażowanych w działanie Koła Stowarzyszenia w Jarosławiu możemy śmiało powiedzieć, że osiągają „niezwykłe rezultaty”, są ekstraklasą wśród instytucji pomocy osobom niepełnosprawnym, nie tylko intelektualnie. To nie stało się nagle, jak podkreślała Pani Katarzyna, to lata pracy, wchodzenia jak nie drzwiami to oknem, promocji, upowszechniania działań Stowarzyszenia coraz to krok dalej.

Ufni, pełni rosnącej nadziei że wszystko jest możliwe dzięki pracy zespołowej, z podziwem żegnaliśmy Koło w Jarosławiu. Naszym zachwytom długo nie było końca. Najkrócej można to opisać mówiąc „WOW!”

„Jeśli istnieje jakiś jeden sekret sukcesu,

to jest to umiejętność przyjmowania cudzego punktu

widzenia i patrzenie z tej perspektywy

z równą łatwością jak z własnej.”

H. Ford

Katarzyna Kuzioła
WTZ w Janowicy
przy PSOUU koło w Łęczej

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies