BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat promujący wydarzenie

Witaj w moim świecie. Poznaj i zrozum świat osób niepełnosprawnych

Już jutro, 2 grudnia, w Skende Lublin odbędzie się wydarzenie „Witaj w moim świecie. Poznaj i zrozum świat osób niepełnosprawnych”. Pozwoli ono spojrzeć na życie osób z niepełnosprawnością z innej perspektywy i przełamać dzielące bariery.

Wydarzenie „Witaj w moim świecie. Poznaj i zrozum świat osób niepełnosprawnych” zaplanowano w godzinach od 12:00 do 18:00 naprzeciwko przestrzeni młodzieżowej Miejscówka. W tych godzinach będzie można wziąć udział w warsztatach i wypróbować nowe technologie, które skutecznie ułatwiają życie osobom z niepełnosprawnościami.

Wszystko po to, aby spojrzeć na życie osób z niepełnosprawnościami z innej perspektywy, zrozumieć lepiej ich świat i przełamać dzielące nas bariery. Odwiedzający będą mogli wypróbować np. cyber-oko, czyli program pozwalający prowadzić kursor myszy dzięki gałce ocznej; specjalny kostium obciążeniowy, który symuluje niepełnosprawność ruchową; okulary symulujące różne wady wzroku i notatnik brajlowski.

Dzieci niewidome i słabowidzące pokażą, jak pisać na maszynie Brajla i jak czytać pismo punktowe. Powstanie też mini tor przeszkód do pokonania o lasce. Każdy będzie mógł z zawiązanymi oczami sprawdzić, czy łatwo jest poruszać się, gdy nie możemy polegać na wzroku. Na miłośników planszówek i nie tylko, czekają gry i kostka Rubika przystosowana do potrzeb osób niewidomych.

Od godz. 14:00 do 16:00 w Skende pojawi się pies terapeuta rasy Samojed ze swoim opiekunem – trenerem umiejętności społecznych. Na spotkaniu dzieci będą mogły dowiedzieć się na czym polega rola czworonoga w terapii z osobami z niepełnosprawnością, jak pracuje na co dzień i dlaczego dogoterapia ma ogromne znaczenie. Najmłodsi sami wezmą też udział w zabawie.

Od godz. 12:00 do 14:00 w Szwedzkim Stole będzie możliwość, aby wspólnie z młodymi kucharzami ze Szkoły Branżowej SOSW1 i podopiecznymi Stowarzyszenia Camino udekorować świąteczne pierniczki. To idealna okazja, aby się lepiej poznać, zintegrować i przełamać bariery. Wystarczy się zapisać. Podczas wydarzenia pojawi się także „Drużyna poMocy” czyli grupa podopiecznych Stowarzyszenia Camino – dzieci z Zespołem Downa, Zespołem Aspergera i autyzmem, którzy w SKENDE angażują się w wolontariat. Dzieci pomagają podczas różnych wydarzeń i warsztatów, rozwijając swoje umiejętności społeczne. Będzie ich można poznać po żółtych koszulkach.

Partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Camino, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Lublinie, Fundacja Aktywizacja, Ośrodek Wsparcia i Testów w Świdniku, Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Bliżej Świata, Trener Umiejętności Społecznych Dogoterapeuta Krystyna Wójcik.

Źródło: www.lublin112.pl

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies