BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat promujący przedsięwzięcie projektu

Wideokonferencja: “Gospodarstwa opiekuńcze” [20.02.2024]

Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli serdecznie zaprasza na Wideokonferencję pt. "Gospodarstwa opiekuńcze jako połączenie opieki i integracji społecznej" która odbędzie się dnia 20 lutego 2024 roku o godzinie 10:00.

Podczas wideokonferencji będą omawiane poszczególne tematy:

  • Rolnictwo społeczne w perspektywie rozwoju obszarów wiejskich,
  • Wizja a rzeczywistość gospodarstw opiekuńczych,
  • Rola gospodarstw opiekuńczych z punktu widzenia prowadzonej polityki,
  • Działania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rzecz rozwoju gospodarstw opiekuńczych

Wykładać będą:

  • Magdalena Zawadzka – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Departament Oświaty i Polityki Społecznej,
  • Beata Pollok – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Departament Oświaty i Polityki Społecznej,
  • Julia Wojciechowska-Solis – dr Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie,
  • Karolina Boba – Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie

Zgłoszenia do udziału w wideokonferencji u Pani Wiktorii Chabros tel. 609 668 576, e-mail: wchabros@lodr.konskowola.pl lub przez poniższy link: docs.google.com/forms/…

O projekcie

Gospodarstwa opiekuńcze to projekt realizowany od 2019 r. przez konsorcjum w składzie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie o/Kraków, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

Idea projektu

Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych (GROWiD) to łączenie rolnictwa i pomocy społecznej.

– Opieka nad osobami starszymi, która jest opieką dorywczą, nie jest dobrą opieką – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk omawiając ideę tworzenia gospodarstw opiekuńczych.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na zachodzące zmiany demograficzne. Stwierdził, że część osób starszych nie ma następców w swoich gospodarstwach i opieka nad nimi jest tylko sporadyczna. Natomiast nie bardzo odnajdują się oni w domach opieki.

– Najlepszą formą spędzania czasu przez seniorów byłoby pozostawienie ich w środowisku, w którym spędzili całe swoje życie, a to zapewniają im gospodarstwa opiekuńcze – stwierdził wicepremier Henryk Kowalczyk.

– Z jednej strony jest to opieka realizowana w sposób godny, a z drugiej strony jest to dodatkowy dochód dla gospodarstwa opiekuńczego – dodał szef resortu rolnictwa.

– Chcielibyśmy, aby te gospodarstwa były jak najbardziej powszechne, aby były dostępne dla każdego potrzebującego seniora – podkreślił wicepremier.

– Przede wszystkim liczy się szczęście osób, które będziemy przyjmować w gospodarstwach opiekuńczych, ale też warto zauważyć, że jest to tańsza opieka niż w domach pomocy społecznej – zauważył wicepremier Henryk Kowalczyk.

Więcej informacji o projekcie można przeczytać pod linkiem www.gov.pl/web/rolnictwo/gospodarstwa-opiekuncze

Wiktoria Chabros

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies