BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Wernisaż wystawy prac Aleksandry Rogali "Prostą kreską" w Galerii Art Brut

Wernisaż wystawy prac Aleksandry Rogali “Prostą kreską” w Galerii Art Brut, 13.10.2023 r.

W piątek, 13 października 2023 r. w Galerii Art Brut, mieszczącej się w Centrum Kultury w Lublinie odbył się wernisaż wystawy prac Aleksandry Rogali "Prostą kreską".

Na wernisażu, oprócz licznie przybyłych Gości, stawiła się także najbliższa rodzina Oli: mama, siostra a także babcia i dziadek. Wszystkich przybyłych do galerii, uroczyście powitała Maria Pietrusza Budzyńska – Prezydent Fundacji Teatroterapia Lubelska, która w ramach wprowadzenia przybliżyła zebranym historię powstania Galerii Art Brut i początki pracy z Teatrem Ludzi Niepełnosprawnych. Ponieważ Ola niewiele mówi, Pani Maria poprosiła bliskich Aleksandry, aby to Oni opowiedzieli o Jej artystycznej drodze.

Mama Aleksandry – Pani Marta Sierocka-Rogala rozpoczęła opowieść od podkreślenia, że Ola od zawsze lubi rysować i jest to Jej pasją. Początkowo tworzyła historyjki obrazkowe o wymyślonej przez siebie postaci, nazwanej “Jedynką”. Na podstawie narysowanych przygód, nakręcono krótką animację pt. “Historyjka o Jedynce”, która zapewniła Aleksandrze nagrodę w konkursie “Europe Beyond Access”, organizowanym przez Zachęta Narodowa Galeria Sztuki i British Council dla artystek i artystów z niepełnosprawnością.

Około 4 lat temu Ola zaczęła rysować portrety i postacie z bajek.

Do tej pory powstało już ponad 1000 rysunków.

Pani Marta przywiozła wydany w 2022 roku, album prac Oli pt. “Portrety”. Na tylnej okładce egzemplarza, można przeczytać:

“Zapytano mnie kiedyś, czy Ola uważa się za artystkę. Próbowałam z nią na ten temat porozmawiać, ale jednak pojęcie “bycia artystą”, czy w ogóle podejmowanie konkretnych ról społecznych, czy zawodowych, wydaje się być dla Oli abstrakcją. Ona po prostu lubi rysować.

W wieku trzech lat u Aleksandry zdiagnozowano autyzm dziecięcy. Jej komunikacja ogranicza się do bieżących potrzeb czy spostrzeżeń. Nie jest i nigdy nie będzie samodzielna. Ale portrety, które rysuje są przejmujące, zabawne, wzruszające…

Mamy nadzieję, że się Państwu spodobają.

Marta Sierocka-Rogala (mama)”.

Ekspozycję można oglądać w Galerii Art Brut, prowadzonej przez Fundację Teatroterapia Lubelska do 31 października 2023 r.

Prace Aleksandry można zobaczyć również na jej profilu na facebooku i na instagramie.

Galeria zdjęć

Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies