BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Warsztaty pisania ikon

W ramach Festiwalu Kultury bez Barier Muzeum Wsi Lubelskiej w dniu 7 października 2018 roku zorganizowało zwiedzanie cerkwi i warsztaty pisania ikon dla osób niesłyszących z pośrednictwem tłumacza PJM.

Na stole są kolorowanki z aniołami po części już pokolorowane farbami. Obok rysunków leżą pędzle, słoiczek z mętną wodą, obok jest plastikowa paletka do mieszania farb.

Wzięło w nim udział siedemnaście osób. Uczestnicy zdobyli wiedzę o ikonie w kontekście teoretycznym i praktycznym, dowiedzieli się skąd się wziął termin „pisanie” zamiast „malowanie” ikon, zapoznali się również z techniką tworzenia ikon. Każdy z uczestników napisał własnoręcznie ikonę.

 Korzystając z przerwy warsztatowej i przerwy pomiędzy obrzędami kościelnymi uczestnicy zwiedzili wnętrze cerkwi greckokatolickiej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Tarnoszyna, gdzie mogli podziwiać kilkanaście ikon, w tym najstarszą, która ma 300 lat. Msze święte w tej cerkwi odprawiane są wyłącznie w języku ukraińskim. Warsztaty miały bardzo interesujący program i były dostępne w przekazie dla uczestników.

Magdalena Zawadzka

Fot. Małgorzata Pomarańska

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies