BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
W centrum czarno-biała fotografia mężczyzny, a na jej dole znajduje się napis: 14 czerwca - 8 września 2024. Trwałość przeżycia. Wokół tej centralnej fotografii jest wiele powtórzonych wyrazów: Hasior.

Wakacje z dostępną kulturą – bezpłatne oprowadzanie w PJM lub z audiodeskrypcją

Czy wiesz jak spędzić wakacje? Najlepiej z dostępną kulturą! Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na bezpłatne oprowadzanie w polskim języku migowym lub z audiodeskrypcją po wystawie dzieł Władysława Hasiora pn. „Hasior. Trwałość przeżycia”

To doskonała okazja do zgłębienia sztuki wybitnego artysty związanego z Podhalem, którego prace zachwycają i inspirują. 

Kiedy i gdzie?  

Oprowadzanie będzie zorganizowane w Zamku Królewskim w Warszawie.

  • Oprowadzanie z audiodeskrypcją odbędzie się 24 lipca i 21 sierpnia br. o godz. 16:00.
  • Oprowadzanie w PJM Piktogram obrazujący tłumacza języka migowego zaplanowane jest na 31 lipca oraz 28 sierpnia br. o godz. 16:00.

Obowiązują zapisy drogą mailową na adres: tdrapala@zamek-krolewski.pl lub telefonicznie

Więcej informacji o wystawie i zapisach oraz harmonogram cichych godzin można znaleźć na stronie organizatora: www.zamek-krolewski.pl/…/2211-ciche-godziny-na…

Zaproszenie w języku migowym Piktogram obrazujący tłumacza języka migowego

O wystawie: “Hasior. Trwałość przeżycia”

Klasyk współczesności. Awangardowy, ale nie elitarny. Podążający indywidualną drogą twórczą, ale niczym szaman czerpiący energię z pokładów wspólnotowego doświadczenia. Budzący zachwyt, ale i gwałtowny sprzeciw. Łączący przeciwstawne żywioły. Jego sztuka to wymowne świadectwo doświadczeń egzystencjalnych i poszukiwań twórczych XX wieku, ale także przekaz wciąż żywy, silnie rezonujący z aktualnymi tendencjami kulturowymi. Przekaz, którego ponadczasowość wynika nie z materialnej trwałości tworzywa, ale ze zdolności do wywierania nieprzemijającego wpływu na odbiorcę. Zapraszamy na wystawę, która nikogo nie pozostawi obojętnym.

Obszary zainteresowań twórczych Hasiora często pokrywają się z tematami, które dziś znajdują się w głównym nurcie dyskursu filozoficznego, społecznego i politycznego, takimi jak ekologia (próba przekroczenia perspektywy antropocentrycznej) czy ludowe korzenie wspólnoty polskiej.

Władysław Hasior to artysta posługujący się własnym językiem w sztuce. Dokonując nieoczywistych, ale przemyślanych zestawień obiektów materialnych, gotowych lub nieznacznie przetworzonych, nadaje im wtórne znaczenia i wplata w nadrzędne konstelacje semantyczne. Znaczącym jest nie tylko sam przedmiot, ale i jego kształt, barwa oraz wszystkie cechy materii, z której jest stworzony. Gest artysty umożliwia migrację znaczeń i odważne przewartościowania: istotnym staje się pozornie nieistotne, wartościowym bezwartościowe, wiecznym tymczasowe, eksponowanym niewidoczne, obcym swojskie etc.

Gdy Hasior tworzy formę rzeźbiarską od początku, istotną rolę pozwala odegrać pierwiastkowi przypadkowości, a uzyskany efekt dla niego samego bywa zaskoczeniem i odkryciem. Mimo rozmachu swych przedsięwzięć, artysta nie pretenduje do statusu demiurga sprawującego pełną kontrolę nad procesem twórczym. Szuka dialogu z odbiorcami, pozwala uobecnić się czynnikowi naturalnemu, np. w postaci żywiołu. Wymiar etyczny takiej postawy współbrzmi ze współczesną wrażliwością, dlatego Władysław Hasior bez wątpienia zalicza się do artystów, których warto odkryć na nowo. Z pewnością nie po raz ostatni.

Wystawa zorganizowana jest w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie i symbolicznie nawiązuje do wystawy dzieł Władysława Hasiora, która 50 lat temu miała miejsce w murach Zamku znajdującego się wówczas jeszcze w stanie surowym.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies