BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Grupa osób - dorośli i dzieci - w trakcie wędrówki przez las. Na pierwszym planie znajdują się 2 wózki trekkingowe dla niepełnosprawnych, w których siedzą dzieci, prowadzone przez dorosłych. Grupie towarzyszy pies na smyczy.

W Sudety bez barier. Ruszyły zapisy na wyprawy górskie dla osób z niepełnosprawnościami.

Już 23 czerwca rusza szósty sezon wycieczek górskich dla osób z niepełnosprawnościami. Tym razem uczestnicy i uczestniczki będą zdobywać 6 szczytów zaliczanych do Korony Gór Dolnego Śląska. Obejrzą też spadające gwiazdy w Górach Izerskich.

Udział w wyprawach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.

„Łączą nas góry” to jeden z największych w Polsce programów promujących turystykę wytchnieniową.

Fundacja Ładne Historie, organizator programu „Łączą nas góry”, po raz kolejny udowadnia, że góry są dla wszystkich, a niemożliwe nie istnieje. Dotychczas w 66 wycieczkach górskich wzięło udział już prawie 260 osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin i przyjaciół, a także ponad 400 wolontariuszek i wolontariuszy.

Przeszliśmy razem 587 km górskich tras. To wystarczający dowód na to, że ograniczenia istnieją jedynie w naszych głowach – mówi Maria Zięba, prezeska Fundacji Ładne Historie.

„Łączą nas góry” to program dedykowany osobom z niepełnosprawnościami oraz ich bliskim. Stworzony po to, by spełniać marzenia, które wydawały się nierealne, ale również dawać wytchnienie od trudów codzienności i promować turystykę górską jako wyśmienitą formę rehabilitacji dostępną dla wszystkich. Podczas wypraw fundacja zapewnia specjalistyczne wózki i nosidła oraz profesjonalną opiekę. Na wycieczkach obecni są fizjoterapeuci, przewodnicy górscy, psychologowie, wolontariusze. – Razem przemierzamy szlaki, mierząc się ze stereotypami – mówi Daniel Gerus, pomysłodawca programu „Łączą nas góry”.

Słowem-kluczem jest tu: społeczność. W każdej wyprawie bierze udział od 100 do 150 osób. Wielu z nich wycieczki odmieniły życie – podarowały odwagę, radość, nowe przyjaźnie.

Perseidy i Korona Gór Dolnego Śląska. Ruszyły zapisy

W tym roku uczestnikom i uczestniczkom towarzyszy dodatkowy cel – ze specjalną apką będą zdobywać szczyty należące do Korony Gór Dolnego Śląska – Wielką Sowę (23 czerwca), Śnieżne Kotły (30 czerwca), Stóg Izerski (7 lipca), Ślężę (21 lipca), Jagodnę (28 lipca) i Orlicę (25 sierpnia). 

Z kolei 10 i 11 sierpnia Fundacja Ładne Historie zaplanowała podziwianie Perseidów w Górach Izerskich. Każda trasa jest wcześniej sprawdzana pod kątem potrzeb, jak i ograniczeń osób z niepełnosprawnościami, i dokładnie opisywana. 

 Z myślą o tych, którzy chcą i mogą zdobywać góry na własną rękę na stronie laczanasgory.pl powstała również baza zmapowanych tras sudeckich z poprzednich wypraw.

Zainteresowanie wycieczkami jest w tym roku ogromne. Na pierwsze trzy nie ma już miejsc, ale zapisy na kolejne ruszają wraz z początkiem lipca – zapowiada Maria Zięba.

Formularze zgłoszeniowe dostępne są stronie programu, a o starcie zapisów organizatorzy informują na Facebooku: https://www.facebook.com/LaczaNasGory.

Wesprzyj projekt. Dorzuć się do puszki lub zostań wolontariuszem

Nieocenionym wsparciem podczas każdej wycieczki są wolontariusze i wolontariuszki, którzy nadal mogą zgłaszać się na wszystkie wyprawy – szczegóły na laczanasgory.pl/wolontariat/. Wycieczki nie odbywałyby się bez pomocy partnerów, ale i indywidualnych wpłat ludzi dobrej woli. Wirtualną puszkę projektu zasilać można przez cały rok poprzez stronę: laczanasgory.pl/wspieraj-nas/. Im więcej środków, tym więcej wypraw i osób, które można zabrać w góry.

Więcej informacji: laczanasgory.pl

Źródło: www.zgorzelec.info

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies