BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Baner Festiwalu muzyki i rzemiosła tradycyjnego Re:tradycja, 19-20 sierpnia 2023, Stare Miasto, Wstęp wolny

W przyszłym tygodniu rusza Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński zbliża się wielkimi krokami. W trzeci weekend sierpnia (18–20.08.2023 r.) do Lublina ponownie zawitają mistrzowie muzyki tradycyjnej, twórcy ludowi i utalentowani rzemieślnicy, dla których tradycja jest głównym źródłem inspiracji. Tematem przewodnim 17. edycji wydarzenia jest obróbka drewna. Tegoroczna edycja Festiwalu jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to festiwal muzyki i rzemiosła tradycyjnego. W programie nie zabraknie koncertów, wystaw, potańcówek oraz warsztatów. Dodatkowo publiczność będzie miała okazję podziwiać oryginalne prace 140 rzemieślników z Europy Środkowo-Wschodniej, w szczególności tych, którzy zajmują się obróbką drewna. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci i młodzieży zabaw na Podwórku Re:tradycji oraz licznych warsztatów rzemieślniczych.

Mapa Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński

Mapa Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński

Dostępność

Z informacji otrzymanych z Działu Komunikacji i Marketingu Warsztatów Kultury w Lublinie:

„Większość wydarzeń odbywa się na terenie Starego Miasta i Błoni pod Zamkiem czyli miejsc ogólnie dostępnych.
Toalety będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.
Ponadto, spektakle dla dzieci Rękawiczka – baśń ukraińska oraz Popieluszka będą tłumaczone na PJM.”

Spektakle tłumaczone na PJM

 
Autorska wersja baśni z piosenkami i muzyką na żywo, łącząca plan aktorski oraz teatr cieni. Śnieg i lód pokryły las. Zwierzęta szukają przytulnego schronienia i odnajdują je w mięciutkiej rękawiczce. Czy okaże się ona wystarczająco duża, by pomieścić wszystkich gości? A chętnych nie brakuje – jest Myszka Piszczka i Zajączek Uszatek, i Żabka Rechotka, i Dzik Kwik, i Żbik Apsik, i Lisiczka Siostrzyczka, i Wilczek Milczek, a nawet Niedźwiedzica…
 
TEATR ECHA w składzie:
Kasia Żytomirska – bęben baraban, śpiew
Marijka Łubjancewa – skrzypce, sopiłka, śpiew, język ukraiński
Piotr Pardela – akordeon, śpiew
 
Informacje praktyczne
Kiedy: 19 sierpnia (sobota), godz. 16.00-17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro
Dla kogo: dzieci w wieku 2,5–10 lat wraz z opiekunami
Czas trwania: 60 min
tłumaczenie na PJM
niedziela, 20.08
12:00 – 13:00 | Spektakl dla dzieci | Popieluszka
 
Chyba wszyscy znamy baśń o Kopciuszku spisaną przez braci Grimm. Jednak niewiele osób wie, że istnieje również polska wersja tej historii, napisana z ogromnym kunsztem przez Janinę Porazińską.

I właśnie baśń „Popieluszka” z tomu „U złotego źródła” była dla nas inspiracją do stworzenia całkiem nowej, eksperymentalnej formy teatralnej. To widowisko zawierające elementy performansu, tradycyjnego opowiadania baśni, muzyki i tańca ludowego oraz teatru ożywionej formy.

„Popieluszka” wibruje śpiewem, tańcem i muzyką wykonywaną na żywo przez Zbigniewa Rusiłowicza oraz Marka Papaja. Osią widowiska jest zaś opowieść snuta przez aktorki: Kamilę Papaj oraz Paulinę Karczewską. Spektakl ubarwiają sceny z wykorzystaniem lalek wykonanych z przedmiotów użytku codziennego. 

Projekt „Popieluszka” odwołuje się do starej tradycji opowiadania baśni, kiedy to całe rodziny zbierały się razem przy świeczce i słuchały opowieści pełnych przygód, a każda z obecnych tam osób znajdowała w niej coś dla siebie. Historie pełne symboli i archetypów oferowały bogactwo znaczeń zarówno dla starszych, jak i dla najmłodszych członków rodu. Wspólne uczestnictwo w tym wydarzeniu pomagało tworzyć więź między pokoleniami i na bazie tożsamości społecznej budować tożsamość osobistą.

„Pospólne, rodowe pole mamy” – mówi jeden z bohaterów Popieluszki. My zaś, chcąc zadbać o takie rodowe pole, zapraszamy na nasze widowisko wszystkich, niezależnie od wieku, statusu społecznego i poglądów.

Występują: 
Paulina Karczewska
Kamila Papaj
Zbigniew Rusiłowicz 
Marek Papaj

Informacje praktyczne
Kiedy: 20 sierpnia (niedziela), godz. 12.00–13.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 7 – patio

Spektakl będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. O udziale w wydarzeniu decyduje kolejność przybycia.

Młodzi Artyści i Rzemieślnicy na Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński

By dane dziedzictwo mogło trwać i rozwijać się, potrzebni są kontynuatorzy, kolejne pokolenia zainteresowane przejmowaniem od starszych ich wiedzy oraz umiejętności. Czasami transmisja ta zaczyna się bardzo wcześnie, już w dzieciństwie. Innym razem tradycja staje się pasją wieku nastoletniego lub wczesnych lat dorosłości. Podczas jednego z modułów Festiwalu Re:tradycja Jarmarku Jagiellońskiego, czyli targów sztuki ludowej i rzemiosła tradycyjnego, publiczność będzie miała okazję do spotkania młodych twórców i artystów, którzy zaprezentują swoje unikatowe dziedziny. Wśród nich znajdują się m.in. osoby zajmujące się tkactwem, koronkarstwem, drzeworytem, kaletnictwem, wyrobem biżuterii czy pisanek. Wiele z nich nie ukończyło jeszcze 30. roku życia.

Tradycyjne pisanki zaprezentuje Ewa Chomiczewska, artystka z Lipska. Swoją przygodę z pisaniem jajek zaczęła w wieku 6 lat. Nauczyłam się od mamy, Bożeny, którą to uczyła wybitna pisankarka Krystyna Cieśluk – opowiadając przy tym o zwyczajach i dawnych wierzeniach. Augustinas Monkus, tkacz z Šiauliai (Litwa), zajmuje się wykonywaniem ozdobnych pasów i krajek. Pochodzi z rodziny, w której tkactwo jest kontynuowane od kilku pokoleń, dlatego już od najmłodszych lat był przyuczany do tego zawodu przez mamę, Vitaliję Monkienė i babcię, Leoniję Malakauskienė. Cała rodzina otrzymała nagrodę miasta Szawle (Šiauliai) za kontynuowanie litewskich tradycji rzemieślniczych. Pasy powstają z lnu i wełny tkanych przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonych krosien tkackich. Augustinas należy do wileńskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych Litwy, a w 2017 roku otrzymał nagrodę w konkursie „Złoty Wieniec” przyznawaną najlepszym litewskim rzemieślnikom tradycyjnym. Ignacy Wawrzycki to młody twórca pochodzący z Krzczonowa, którego tradycje ludowe są jednymi z najbardziej znanych i rozpoznawanych w regionie lubelskim. Wychodząc od swoich zainteresowań strojem tradycyjnym, zaczął tworzyć m.in. haftowane koszule, tzw. humełki – nakrycia głowy mężatek oraz zaścięgi, czyli rodzaje ludowych szkaplerzy. Wykonuje też weselne rózgi marszałkowe oraz pisanki batikowe. Ignacy Wawrzycki będzie także jednym z prowadzących warsztaty rzemieślnicze odbywające się w ramach Festiwalu. Pod jego okiem najmłodsi będą mogli ozdobić miniatury lubelskich skrzyń posagowych.

Zespół „Rankova Rosa” został stworzony w 2001 r. przez Jurija i Allę Kovalchuk przy szkole nr 28 w mieście partnerskim Lublina – Równem (Ukraina). Prowadzącym zależy na tym, by dzieci i młodzież należące do grupy poznawały dziedzictwo kultury tradycyjnej swojego regionu. Repertuar zespołu obejmuje tradycyjne pieśni ludowe, dawne tańce i zabawy, a także fragmenty obrzędów właściwych dla Polesia Rówieńskiego. Podczas Festiwalu będziemy mogli spotkać zespół na podwórku Re:tradycji, gdzie dzieci zaproszą nas do wspólnych tradycyjnych zabaw. 

Wśród zajęć skierowanych dla uczestników w wieku 16+ znajdują się m.in. warsztaty wykonywania wycinanki z terenu Powiśla otwocko-garwolińskiego, tworzenia papierowych ozdób choinkowych, pająków krystalicznych czy malowania drewnianych zabawek we wzory charakterystyczne dla ukraińskiego miasteczka Jaworów. Pełna lista zajęć i szczegóły dotyczące zapisów pojawią się na stronie retradycja.eu na początku sierpnia.

W tym roku do tańca zagra również młodsze pokolenie muzyków między innymi Kapela Cmolaskie Chłopoki wykonująca tradycyjną muzykę lasowiacką, czyli pochodzącą z terenów Puszczy Sandomierskiej. Do założenia grupy namówiła ich babcia. Kapela kontynuuje tradycje rodzinne, grając lasowiackie oberki, krakowiaki i tzw. wściekłe polki. Usłyszymy również Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego z międzypokoleniowym składem, która swoją energią przyciąga także młodych miłośników tańca i muzyki.

Do tej pory organizatorzy ogłosili prawie wszystkie muzyczne punkty programu.
W trakcie Festiwalu zaprezentują się takie zespoły jak Puuluup, Lolomis, Wernyhora, Odpoczno i Balkan Taksim. Publiczność będzie miała okazję posłuchać specjalnej produkcji festiwalu koncertu re:tradycja, który w tym roku skupi się na repertuarze polskiej części Polesia.

Polesie Lubelskie to kraina na styku Polski, Ukrainy i Białorusi. Przenikanie się kultur, języków i wyznań zapisało się także w dziedzictwie muzycznym tego regionu. Przez lata bogaty alfabet tradycyjnego śpiewu i muzyki instrumentalnej Polesia blaknął, zdawał się znikać i odchodzić w zapomnienie. Pojawiły się jednak osoby, które postanowiły litery tej tradycji nadpisać i uwidocznić, przepisać je od nowa, zachowując jednak ich dawny styl oraz charakter.

Podczas tegorocznego koncertu re:tradycja organizatorzy postanowili zaprezentować efekty tej pracy i przedstawić je w nowych, przygotowanych specjalnie na Festiwal odsłonach. Piątkowy wieczór wypełnią dźwięki Poleskiego Składu Smyczkowego oraz śpiew zespołu Polesie_PL. Prezentowana przez nich tradycja regionu spotka się z aranżacjami kompozytora Atanasa Valkova i improwizacjami śpiewaczymi Jagody Valkov.

Uczestnicy Festiwalu będą mogli także wziąć udział w potańcówkach, na których zagra m.in. Janusz Prusinowski Trio, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego czy kapela Hajda Banda / Гайда Банда. Podczas wydarzenia odbędzie się także Letnia Szkoła Tradycji wypełniona warsztatami rzemieślniczymi. Program wydarzenia można śledzić na stronie retradycja.eu. Wkrótce pojawią się kolejne ogłoszenia, w których znajdą się informacje o festiwalowych wystawach, kinie oraz pozostałych warsztatach.

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński: 18–20 sierpnia 2023
Lublin – Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem, Wstęp wolny

Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin, Lublin Miasto Inspiracji
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tegoroczna edycja Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Sponsorzy: Tavex, Herbapol
Partnerzy: Jula, Muzeum Narodowe w Lublinie, Ivan Honchar Museum, ÚĽUV, Dominikanie Lublin, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Fundacja Kultura Enter
Patroni medialni: Polskie Radio Dzieciom, Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Radio Lublin, Presto, CzasDzieci.pl, muzykatradycyjna.pl, KulturaLudowa.pl, Kultura Enter, Onet

Więcej informacji na stronie: retradycja.eu

Informacje praktyczne dla odwiedzających: Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjściem z domu

Dodatkowe informacje oraz programy w wersji drukowanej będą dostępne w Punkcie Informacyjnym edycji 2023, w którym pracować będą wolontariusze, gotowi do udzielenia informacji o festiwalu.

Lokalizacja Punktu Informacyjnego:

Plac Łokietka:
17.08.2023: godz. 16.00-20.00 
18.08 – 20.08 2023: godz. 9.00-20.00

Błonia:
18.08.2023: godz. 12.00-20.00
19.08-20.08 2023: godz. 10.00-20.00

Pliki do pobrania

Notatka powstała na podstawie informacji otrzymanych z Działu Komunikacji i Marketingu Warsztatów Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin.

Facebook