W oczekiwaniu na ponowne Narodzenie Pańskie – Bożenarodzenie w placówce Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Janowicy odbyło się spotkanie wigilijne.

W spotkaniu wzięli udział między innymi: starosta i wicestarosta, burmistrz Łęcznej, wójt gminy Puchaczów, przedstawiciele Zarządu Lubelskiego Węgla „Bogdanka” oraz przedstawiciele Związków Zawodowych Lubelskiego Węgla „Bogdanka”, kierownicy OPS z Puchaczowa, Cycowa, MOPS z Łęcznej, dyrektorzy i reprezentanci szkół z Zezulina, Ludwina, Cycowa, naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęcznej, dyrektor PUP, dyrektor PZOON, przedsiębiorcy – osoby zaprzyjaźnione ze stowarzyszeniem, przedstawiciel służby zdrowia – Salmed w Łęcznej, seniorzy i emeryci z Bogdanki i Cycowa, członkowie stowarzyszenia, uczestnicy placówki i wiele innych osób. Wszyscy przybyli na spotkanie obdarowani zostali symbolicznym żłóbkiem i Jezusem na sianku.
Dziękujemy wszystkim za przybycie.
Spotkanie rozpoczęła przewodnicząca Zarządu Koła i kierownik placówki w jednej osobie, przedstawiła w skrócie ważne dla placówki i stowarzyszenia dokonania w 2018 r. i przedstawiła plany na 2019 r. Osoby zaangażowane w działania w 2018 roku uhonorowane zostały przez Zarząd Koła „Aniołami Dobroci”. Anioły wręczali uczestnicy WTZ a otrzymali je: panie – Elżbieta Brodzik, Justyna Miksiewicz –Zoch, Beata Łaski; panowie – Adam Zdunek, Janusz Rudziński, Stanisław Jamiński, Krzysztof Karpiński.

Tradycją spotkań wigilijnych organizowanych w Warsztacie jest, że wigilijni solenizanci zostają obdarowywani prezencikami wykonanymi przez uczestników WTZ. Tak też było i w tym roku Ewy i Adamowie zostali obdarowani pięknymi pracami.

Po tych wszystkich ceremoniach uczestnik warsztatu, solista Łukasz Lisek, pieśniami „Uciekali,uciekali” i „Świt” wprowadził wszystkich zebranych w odległe czasy kiedy to narodził się Jezus.

Opowieść prezentowana w formie pantomimy mówiła o czasach dawnych, o dobru i złu, o miłości i rozpuście, gardzeniu ubogim i otwartości serc, o szukaniu Maleńkiej Miłości, o obojętności.
Pięknie dobrana muzyka i gra wręcz aktorska, spowodowały, że u nie jednej osoby zakręciły się w oczach łzy.

Kolejnym etapem spotkania była modlitwa, błogosławieństwo udzielone przez zaprzyjaźnionego z placówką księdza Michała Surowca, proboszcza z Parafii Matki Bożej Królowej Świata z Nadrybia oraz dzielenie się opłatkiem.

Oczywiście były też życzenia i wspólna agape.
Dziękujemy wszystkim za bycie tego dnia razem z nami, dziękujemy Zarządowi Lubelskiego Węgla „Bogdanka” za ubogacenie stołów poprzez pyszne śledzie, ryby, słodycze…, związkowcom za paczki ze słodyczami i wszystkim innym za materiały edukacyjne. Dziękujemy wszystkim, że byliście z nami nie 5,10, 15 minut, ale od początku do końca. Dziękuję nowo wybranym władzom samorządowym za zainteresowanie tym co robimy za deklarowanie chęci współpracy.
Boże Narodzenie to czas w którym na świat przychodzi Bóg w postaci dzieciątka Jezus. Wigilia tego dnia to cudowne i piękne święto, które zaskakuje nas niezapomnianymi przeżyciami w gronie rodziny i znajomych. Tak też było u nas, serdeczna atmosfera, wspomnienia, życzenia, wiele ciepłych słów. Rytuał wigilijny – łamanie się opłatkiem to czas gdzie przebaczamy i wypełniamy się miłością. Wszyscy pamiętają, że od najodleglejszych dziejów ludzie łamali się chlebem na znak braterstwa, pojednania, miłości, przyjaźni, a także pokoju. W Wigilię należy przebaczać urazy i mówić wszystkim dobre słowa. Ważne jest także obdarowywanie uśmiechem. Pod żadnym pozorem nie należy wszczynać kłótni, ani sprawiać nikomu przykrości – te przekonania istnieją w naszej kulturze od pokoleń. Obdarowujmy się uśmiechem, nie sprawiajmy bólu, przykrości, nie tylko podczas Wigilii. Miłujmy się tak, jak nas umiłował, Ojciec Nasz.
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną
Koło w Łęcznej