BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
3 osoby siedzą w jasnym pomieszczeniu z dużymi oknami. Nastolatka i młoda kobieta po lewej stronie są skierowane w stronę mężczyzny po prawej stronie, który notuje w zeszycie. Nastolatka po lewej nosi bluzę z kapturem i dżinsy, a młoda kobieta w środku nosi jasnozielony sweter i dżinsy. W tle widać rośliny doniczkowe i drzewa za oknem.

W Ameryce powstanie Północne Centrum Psychiatrii Dziecięcej

W Ameryce k. Olsztynka za ponad 150 mln zł powstanie Północne Centrum Psychiatrii Dziecięcej. Jego uruchomienie jest planowane na początek 2029 r.

W poniedziałek w urzędzie marszałkowskim w Olsztynie podpisano wstępną umowę na dofinansowanie tej inwestycji.

Północne Centrum Psychiatrii Dziecięcej w Ameryce będzie nowoczesnym i w pełni wyposażonym obiektem obejmującym wszystkie poziomy referencyjne leczenia zgodne z założeniami reformy systemu psychiatrii w Polsce. Według samorządowych władz regionu inwestycja jest odpowiedzią na problemy z psychiatrią dziecięcą w woj. warmińsko-mazurskim, związane z długim czasem czekania na poradę, diagnostykę i leczenie dzieci i młodzieży, zbyt małą liczbą ośrodków leczenia ambulatoryjnego i stacjonarnego oraz niewystarczającą dostępnością specjalistów z zakresu psychiatrii dziecięcej.

Podpisaliśmy dzisiaj umowę wstępną na dofinansowanie tego strategicznego projektu dla rozwoju naszego województwa. Bardzo się cieszymy, że wszystkie prace idą zgodnie z naszymi założeniami. Zdecydowanie wolelibyśmy, żeby nie było popytu na leczenie psychiatryczne dzieci i młodzieży, jednak widzimy realia i na nie odpowiadamy – powiedział marszałek województwa Marcin Kuchciński.

Szacowana wartość inwestycji to ok. 154,7 mln zł. Zostanie ona dofinansowana zarówno z programu Funduszy Europejskich Warmii i Mazur, jak i z budżetu państwa. Łączna kwota dofinansowania to ponad 106 mln zł. Pozostałe 47 mln zł pokryje samorząd województwa.

Budowa ma rozpocząć się w 2026 r. i zakończyć na przełomie 2028 i 2029 r. Powstanie zespół budynków połączonych z istniejącymi obiektami Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce. Zgodnie z projektem nowe budynki będą miały powierzchnię użytkową ok. 15 tys. mkw. Projekt zakłada też zakup specjalistycznego wyposażenia i zagospodarowanie terenu wokół.

Zaczynając realizować ten projekt, uruchomiliśmy cztery ośrodki środowiskowe opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dzieci i młodzieży w Lidzbarku Warmińskim, Olsztynie, Działdowie i Nidzicy – przekazał dyrektor szpitala w Ameryce dr hab. inż. Roman Lewandowski.

Szpital planuje też od stycznia 2025 r. uruchomienie oddziału ogólnopsychiatrycznego dla dzieci i młodzieży na bazie istniejącej już infrastruktury.

Docelowo – po zakończeniu budowy – poza nowoczesnym obiektem zapewniającym stacjonarną opiekę psychiatryczną dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia (na III poziomie referencyjnym), w centrum będą także profilowane oddziały psychiatryczne, takie jak oddział nerwic młodzieżowych i oddział zaburzeń odżywiania.

Powstanie hostel, w którym młodzież z zaburzeniami psychicznymi, niewymagająca leczenia szpitalnego, będzie mogła przebywać nawet do 10 miesięcy. Dla tych osób będą prowadzone profilowane programy psychoterapeutyczne rehabilitacyjne. Ponadto powstanie centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – II poziom referencyjny oraz ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – I poziom referencyjny. Przyszła oferta centrum ma objąć również świadczenia psychiatrii sądowej dla nieletnich.

Wszystkie świadczenia realizowane w warunkach stacjonarnych obejmą co najmniej 180 łóżek i nie mniej niż 20 miejsc pobytu dziennego.

Źródło: samorzad.pap.pl

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies