BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Podświetlony na niebiesko Plac Litewski

Trwają Lubelskie Dni Autyzmu. Przez miasto przejdzie “Niebieski Spacer”

„Niebieski korowód" czy „Okienny display" – to tylko niektóre punkty obchodów Lubelskich Dni Autyzmu, które już się rozpoczęły. Na samym początku podświetlone na niebiesko Plac Litewski i Arenę Lublin.

- Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu są okazją do kształtowania w każdym z nas postawy tolerancji, akceptacji i wrażliwości. Osoby z autyzmem mają trudności z wyrażaniem siebie, postrzeganiem świata, budowaniem odpowiednich relacji z innymi. Dlatego tak ważne jest podejmowanie inicjatyw, które pozwolą na ich poznanie i zrozumienie - mówi Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

 Miasto od kilku lat w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu włącza się w międzynarodową akcję „Zaświeć się na niebiesko”, która ma promować wiedzę na temat potrzeb i trudności osób z autyzmem. W związku z tym 2 kwietnia topola tzw. „Baobab”, donice kasztanowców oraz fontanny na Placu Litewskim rozbłysnęły na kolor niebieski. Do akcji włącza się także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lublinie, podświetlając okolicznościowo stadion Arena Lublin.

 - W piątek (5 kwietnia) ulicami Lublina przejdzie „Niebieski Spacer" przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Tajemniczy Ogród" oraz „Niebieski korowód" uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 przy ul. Bronowickiej oraz Szkoły Filialnej dla dzieci z Autyzmem w tym z Zespołem Aspergera z ul. Kurantowej. W geście solidarności z osobami z autyzmem, okna w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 przy ul. Głuskiej zostaną przybrane kolorowymi puzzlami – „Okienny display". Na stronie internetowej ośrodka zostanie zaprezentowany także film „Jak czuję świat", którego bohaterami są uczniowie ze spektrum autyzmu - zapowiada Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Przez cały kwiecień będzie można też skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów. Na co dzień zajmują się wspieraniem osób z autyzmem oraz ich rodzin, a także uzyskać wsparcie psychologów w formie konsultacji stacjonarnych lub telefonicznych.

Z kolei 16 maja Lubelska Akademia WSEI zaprasza na IX Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Szkoleniową „Diagnoza, edukacja, rewalidacja dziecka z ASD – praktyczne wykorzystanie wybranych metod”.

Źródło: lublin24.pl

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies