Od 4 do 10 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Psa Asystującego.
Święto ma na celu przybliżenie roli psów asystujących i spopularyzowanie tego rodzaju pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.
Historia psa asystującego sięga czasów starożytności. Pierwszy znany przypadek psa przewodnika pochodzi z VIII wieku p.n.e. i dotyczy greckiego króla Alkinoosa. Według legendy, król ten miał zaćmę, a jego pies, Argos, pomagał mu poruszać się w miejscach publicznych.
Jednak współczesna historia psów przewodników zaczęła się w XIX wieku we Francji. Lekarz Charles-Henri Sanson zaczął szkolić swojego psa, aby prowadził go po mieście. Metoda ta okazała się tak skuteczna, że Sanson założył szkołę dla psów przewodników. Wkrótce podobna szkoła powstała również w Niemczech.
Podczas I wojny światowej psy zaczęły pomagać niewidomym żołnierzom. Wielka Brytania była pierwszym krajem, który utworzył specjalną jednostkę szkolącą psy dla weteranów wojennych.
Z czasem zaczęto coraz bardziej doceniać psa jako zwierzę terapeutyczne (dogoterapia), jako opiekuna dzieci, towarzysza i pomocnika osób niepełnosprawnych ruchowo, a przede wszystkim jako przewodnika tych, którzy utracili wzrok.
Jak psy asystujące pomagają osobom z niepełnosprawnościami?
Psy asystujące pełnią wiele niezwykle ważnych funkcji, które znacznie ułatwiają życie osobom z niepełnosprawnościami. Ich zadania są różnorodne i zależą od specyfiki niepełnosprawności swojego opiekuna.
Rodzaje psów asystujących
- Pies przewodnik osoby niewidomej lub niedowidzącej:
Funkcje – daje osobie niewidomej lub niedowidzącej możliwość samodzielnego i bezpiecznego poruszania się bez obawy natrafienia na przeszkodę. - Pies asystent osoby niepełnosprawnej ruchowo:
Funkcje – asystuje osobie niepełnosprawnej ruchowo poruszającej się na wózku. Pies asystent specjalizuje się w podnoszeniu, podawaniu, otwieraniu i naciskaniu. - Pies sygnalizujący osoby głuchej i niedosłyszącej:
Funkcje – asystuje osobie głuchej lub niedosłyszącej przez zwracanie jej uwagi na określone dźwięki, a następnie doprowadzenie jej do źródła hałasu. - Pies sygnalizujący atak choroby (np. epilepsji, chorób serca):
Funkcje – wyczuwa nadchodzący atak choroby i ostrzega o tym właściciela lub osoby z jego otoczenia lub reaguje na atak choroby.
Pamiętajmy pies asystujący jest w pracy, musi być skupiony, nie może się rozpraszać. Dlatego nie głaszcz psa, nie hałasuj w jego obecności, nie wołaj go, nie częstuj go smakołykami.
Psy asystujące nie tylko niosą pomoc w codziennych czynnościach, ale są również świetnym towarzyszem dla osób samotnych.
[...] W dżungli życia, w życia buszu
zawsze ci pomogą
cztery łapy, para uszu,
oczy, nos i ogon.
Ludwik Jerzy Kern, "Cztery łapy"
Źródło: Facebook Biura ds. Dostępności