BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Pamiątkowe zdjęcie Uczestników wydarzenia

Trójsektorowa Synergia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością: NGO, Samorząd i Przedsiębiorcy, 09.10.2023 r.

W poniedziałek, 9 października 2023 r. w sali konferencyjnej LubHotel przy ul. Krańcowej w Lublinie odbyło się wydarzenie pn. "Trójsektorowa Synergia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością: NGO, Samorząd i Przedsiębiorcy", zorganizowane przez DRS Karol Kostrzewa oraz Lubelskie Stowarzyszenie Ekonomii Społecznej.

Wydarzenie poświęcono tematyce Ekonomii Społecznej oraz przedsiębiorczości społecznej w kontekście nawiązywania i budowania długotrwałych relacji oraz współpracy na rzecz osób z niepełnosprawnością między sektorami: pozarządowym, samorządem a przedsiębiorcami.

Wszystkich zebranych powitali: Pan Karol Kostrzewa – inicjator, pomysłodawca i współorganizator spotkania, który od ponad 15 lat zajmuje się aktywizacją zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami a od 10 lat doradza i zachęca przedsiębiorców do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami a także Pan Grzegorz Chmielewski. Panowie już na wstępie zaznaczyli, że październikowe spotkanie jest początkiem dalszych działań i organizacji kolejnych spotkań w jeszcze szerszym gronie.

W programie znalazły się dwa panele dyskusyjne: “Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością i problemy z jakimi borykają się przedsiębiorcy społeczni oraz przedsiębiorcy rynku pracy” a także “Ekonomia społeczna i klauzule społeczne”.

Prelegentami pierwszego panelu pt. “Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością i problemy z jakimi borykają się przedsiębiorcy społeczni oraz przedsiębiorcy rynku pracy” byli:

  • Pani Bożena Lisowska – Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego, Przewodnicząca Zespołu ds. Gospodarki, Rozwoju i Samorządu Terytorialnego Rady Działalności Pożytku Publicznego, członkini Rady Nadzorczej Pracodawców Lubelszczyzny Lewiatan.
  • Pani Luiza Tatara specjalistka ds. promocji i marketingu z 5-letnim doświadczeniem w content marketingu, social media i reklamach Facebook Ads.
  • Pan Ireneusz Połeć – od 2007 r. przedsiębiorca, Wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Lubelskie. Członek Powiatowej Rady Rynku Pracy oraz Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy z ramienia pracodawców.

Moderatorem dyskusji był Pan Karol Kostrzewa – przedsiębiorca, ekonomista, specjalista w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami. Trener Mentalny zawodników sekcji Showdown klubu IKAR Lublin. Od ponad 10 lat naukowo związany z tematyką aktywizacji osób z niepełnosprawnością w Polsce i funkcjonowaniu spółdzielni socjalnych w kraju. Doradca biznesowy, wspiera przedsiębiorców z otwartego rynku pracy w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, doradca w zakresie rozliczeń z PFRON.

Podczas panelu dyskutowano między innymi nad zapisem dot. objęcia małych przedsiębiorstw (zatrudniających co najmniej 10 osób) obowiązkiem zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, który ujęto w rozdziale IV. 1.2. “Modyfikacja i uzupełnienie instrumentów wspierania zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami” Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030, z którą można zapoznać się na stronie Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w dokumencie: Dokument Uchwała nr 27 Rady Ministrów z dnia 16 lutego 2021 r. w sprawie przyjęcia dokumentu Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021–2030 wraz z załącznikiem – Strategią na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030 (PDF, 3.66 MB) – strona 201.

Wśród wniosków, płynących z dyskusji wymienić można:

  1. potrzebę edukacji przedsiębiorców w zakresie korzyści wynikających z zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, przy aktywnym włączaniu się w ten proces jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych;
  2. docieranie do osób z niepełnosprawnościami i pomoc w uzyskaniu przez nie odpowiedniego zatrudnienia;
  3. aktywne włączanie osób z niepełnosprawnościami w promocję zatrudnienia;
  4. pomoc pracodawcom w znalezieniu odpowiednich pracowników;
  5. oferowanie instrumentów rynku pracy adekwatnych do potrzeb, wynikających z przeprowadzonej uprzednio diagnozy;
  6. szkolenie przedsiębiorców i organizacji w zakresie promocji prowadzonej działalności w mediach społecznościowych.

Prelegentami drugiego panelu pt. “Ekonomia społeczna i klauzule społeczne” byli:

  • Pani Agnieszka Chmielewska – z wykształcenia ekonomistka ze specjalnością ekonomia społeczna, posiadająca dodatkowe wykształcenie z zakresu finansów i rachunkowości. Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Społeczno-Oświatowego. Członek Zarządu Fundacji “Powiemy To” i Lubelskiego Stowarzyszenia Ekonomii Społecznej. Specjalizuje się w koordynowaniu realizacji usług społecznych w oparciu o zamówienia publiczne we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego.
  • Pan Grzegorz Chmielewskipsycholog oraz menedżer, który przez ostatnie 7 lat poświęcił swoje wysiłki sektorowi organizacji pozarządowych. Twórca i inicjator dwóch przedsiębiorstw społecznych o charakterze usługowo-reintegracyjnym w Lublinie. Absolwent studiów MBA na KUL, oraz studiów podyplomowych z zarządzania oświatą i zarządzania ochroną zdrowia.

Jeżeli chodzi o ogólne wnioski płynące z dyskusji, dotyczącej ekonomii społecznej i klauzul społecznych, istnieje potrzeba szerokiej promocji dobrych praktyk samorządów, które już stosują klauzule społeczne. Należy docierać do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego (wójtów, burmistrzów, sekretarzy gmin) a także przedsiębiorstw społecznych z danego regionu, aby ułatwić wzajemne nawiązywanie relacji biznesowych i poza biznesowych. Ważne jest także, aby przedsiębiorstwa społeczne świadczyły wysoką jakość oferowanych produktów i usług a ich oferta odpowiadała potrzebom rynku lokalnego, dzięki czemu będą konkurencyjne.

Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies