BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo z znakiem: PKP

Testujemy połączenie Lublin – Lubartów

Do naszej redakcji biuletynu „niepelnosprawni.lublin.pl” wpłynęło pytanie od poruszającej się na wózku elektrycznym osoby z Poznania o możliwość przejazdu z takim wózkiem z Lublina do Lubartowa.

Postanowiliśmy sprawdzić to na sobie i we dwóch – poruszający się na wózku moderator biuletynu Mateusz i wolontariusz Krzysztof – wyruszyliśmy. Na dworcu lubelskim okazało się, że taka podróż jest możliwa, ponieważ na tej trasie jeździ szynobus przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – ma odpowiednio obniżoną podłogę oraz rozkładaną platformę wjazdową. Posiada też dwa przeznaczone dla wózków miejsca wyposażone w pasy bezpieczeństwa oraz odpowiednio wyposażoną toaletę. Podobnie jest z dworcami i przystankami – są odremontowane i mają wbudowane m. in. podjazdy, markery bezpieczeństwa dla osób niewidomych, oraz poziom peronu wyrównany do wysokości podłogi szynobusa. Na dworcu lubelskim zastosowano trochę inne rozwiązanie – jedna strona peronu jest specjalnie obniżona, tak, że po rozłożeniu platforma wjazdowa jest idealnie w poziomie.

Pozytywne wrażenia wywołane infrastrukturą kolejową i dworcową zostają jednak nieco zatarte sytuacją w Lubartowie – w większości tam, gdzie są chodniki dla pieszych, nie ma wybudowanych zjazdów, lub wręcz chodników nie ma w ogóle – i trzeba poruszać się nieutwardzonym poboczem, które miejscami jest bardzo nierówne – to zdecydowanie największe utrudnienie.

Mateusz i Krzysztof

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies