To będzie wydarzenie, które zintegruje miłośników teatru, tańca, śpiewu i kabaretu. Już 13 i 14 października w Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się I Festiwal Form Rozmaitych „WASZka”.
Organizatorem imprezy jest Fundacja Dobre Perspektywy, a partnerem Centrum Usług Społecznych w Świdniku.
– Ideą festiwalu jest integrowanie środowiska artystycznego bez względu na wiek czy formę przekazu artystycznego. Najważniejszym przesłaniem festiwalu ma być radość tworzenia i wyrażania siebie w różnych formach ekspresji – prezentacja pasji, talentów i zainteresowań, prawdziwe święto sztuki – mówi Renata Elmerych, organizator społeczności lokalnej CUS.
Harmonogram występów
Pierwszy dzień imprezy (piątek) rozpocznie się radosnym korowodem, który przejdzie ulicami miasta. O godz. 9:00 uczestnicy „WASZki” prowadzeni przez Klikona wyruszą spod budynku Miejskiego Ośrodka Kultury na plac Konstytucji 3 maja.
O godz. 10:00 zaplanowano oficjalne otwarcie festiwalu. Ruszy też pierwsza część bloku artystycznego. Wystąpią świdniczanie: „Psotki” z Przedszkola nr 7, „Promyczki” z P nr 6, „Zefirki” z P nr 4, „Foutte” ze Spółdzielczego Domu Kultury, „Dzwoneczki” z P nr 3 oraz grupa Montessori z PI nr 5.
W drugim bloku artystycznym, który zacznie się o godz. 12:00, również zobaczymy naszych mieszkańców: Zespół wokalny „Retro” z Klubu Seniora, „Pasjonatów” ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI Koło w Świdniku, artystów ze Szkoły Podstawowej nr 3. A także: Zespół Pieśni i Tańca „Sokół” z Centrum Kultury w Kamionce, Chór Dziecięcy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie oraz „Małą Tremę” ze Szkoły Podstawowej w Wojciechowie.
Drugi dzień festiwalu (sobota) rozpocznie się o godz. 10:00. Zaprezentują się: Teatr Satyry Zielona Mrówa z Lublina, grupa „Ambarass Euphoria” z SDK, Chór Dziecięco-Młodzieżowy Opery Lubelskiej, „Ach, to my” z Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Świdniku, Zespół Tańca Disco Dance/Freestyle z MOK oraz „Motyle” z WTZ PSONI Koło w Świdniku.
Artystom będą przyglądali się jurorzy: Janusz Szymański, pedagog i instruktor teatralny oraz Mieczysław Wojtas, reżyser Teatru Panopticum z Lublina. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję porozmawiać z nimi o swojej pracy na scenie. Konsultacje z jurorami zaplanowano na sobotę, na godz. 14:00.
Wszystkie występy będzie można oglądać w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Wstęp wolny.
Warsztaty
W piątek, w ramach „WASZki” odbędą się także zajęcia dla uczestników festiwalu. Warsztaty głosu poprowadzi Katarzyna Kazańska, a ekspresji twórczej (ekspresji ciała aktora) Janusz Szymański. Spotkania będą prowadzone w budynku CUS przy ul. Norwida 2.
Spektakle gościnne
Jak przystało na festiwal sztuki, nie zabraknie wyjątkowych gości. W piątek, o godz. 19:00 Teatr Ubogi Relacji z Sopotu pokaże spektakl „Coś jest, czegoś nie ma” w reż. Jacka Spicy. Natomiast o 19:40 wystąpi Teatr Panopticum z MDK „Pod Akacją” w Lublinie. Aktorzy zagrają widowisko „O tym się nie mówi” w reż. Mieczysława Wojtasa. Teatralne akcenty pojawią się również w sobotę. O godz. 12:45 będziemy mieli okazję zobaczyć monodram pt. „Stary” w wykonaniu Jerzego Kałdusia.
– Wszystkie trzy spektakle zostaną pokazane w sali kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury. Wstęp na nie jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy na nie wszystkich mieszkańców. Zachęcamy również do przyjścia na widowiska przygotowane przez pozostałych artystów – zachęca R. Elmerych.
Festiwal zakończy się słodkim poczęstunkiem. Organizatorzy już teraz zapowiadają, że chcą, by wydarzenie było kontynuowane w kolejnych latach.
– Mamy nadzieję, że uda się zorganizować kolejne edycje – dodaje pani Renata.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023.
Źródło: www.swidnik.pl