BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Napis: “TESCO, decydujesz, pomagamy”.

Święto Pieczonego Ziemniaka

Rada Rodziców, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dratowie w dniu 2 października 2016 r. byli organizatorami festynu „ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA”.

„Nie ma na świecie nic równie potężnego jak pomysł,

którego czas właśnie nadszedł”

Wiktor Hugo

Ludzie są w ogrodzie. Stoją w półkole i są ubrani jednakowo- kobiety w długie czerwone spódnice, mężczyźni w białe koszule i czarne spodnie. Ludzie ci mają instrumenty.

Bębnoludy

Imprezie w plenerze towarzyszyła przepiękna pogoda i bardzo duże zainteresowanie mieszkańców. Festyn rozpoczęła, witając wszystkich, dyrektor szkoły pani Katarzyna Hałas. Po powitaniu Pani dyrektor, uczniowie szkoły przekazali na ręce kierownika WTZ w Janowicy pieniądze uzyskane ze sprzedaży figurek gipsowych wykonanych w warsztacie podczas kiermaszu szkolnego.Z kolei uczestnicy warsztatu przekazali na ręce Pani dyrektor, Pani pedagog Justyny, Pani Katarzyny Sażyńskiej i Pani Agnieszki Hijek prace wykonane podczas zajęć.

Kobiety stoją przy banerze reklamowym. Uśmiechają sie do zdjęcia. W tle stoły z rękodziełami

Maria Lisek-Zięba, Katarzyna Sażyńska, Agnieszka Hijek

 W programie festynu były występy:

  • Integracyjny występ uczniów Szkoły Podstawowe im. Jana Brzechwy w Dratowie wraz z zespołem „Bębnoludy” – uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy;

  • Pokazy Grupy Zaelektryzowani pt. „Naukowa epidemia, czary mary i alchemia”.

Następnie zabawy z helem, degustacja potraw ziemniaczanych, konkurs klasowy na kompozycję przestrzenną pt. „Idzie jesień, plony niesie, zabawy integracyjne.

Ludzie stoją w grupie. Po środku jest ksiądz. Niektórzy mają w dłoniach instrumenty

Występ uczestników WTZ, uczniów, nauczycieli i księdza

Integracyjny występ uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dratowie wraz z zespołem „Bębnoludy” – z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy był efektem nawiązanej współpracy ze szkołą i realizacji przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym obecnie Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie projektu „Knowledge is power – Wiedza to potęga”. W ramach programu Tesco – Sp. z o.o  i Fundacji Tesco Dzieciom.

Celem projektu jest integracja poprzez wzajemną naukę – wykorzystywanie swoich umiejętności, dzielenie się nimi z innymi. Połączenie trzech grup: dzieci, osób niepełnosprawnych i seniorów to wzajemna nauka, wykorzystanie i przekazywanie wiedzy w zakresie edukacji ekologicznej, artystycznej.

kobieta pochyla się nad stołem z rękodziełami, przed stołem naprzeciwko kobiety stoją mężczyźni. W tle drzewa.

Kiermasz prac uczestników WTZ

Realizacja programu społecznego Tesco – Sp. z o.o i Fundacji Tesco Dzieciom to wyjście z utartych schematów, zmiana myślenia, edukacja i wielka integracja. Uczniowie podczas zajęć w projekcie uczyli się wytwarzania podpałki ekologicznej, gry na instrumentach perkusyjnych poznali funkcjonowanie warsztatu i uczestników. Prezentacja zdobytych umiejętności podczas festynu zyskała bardzo duży aplauz zebranych, brawom nie było końca. Występ uczniów, niepełnosprawnych porwał wszystkich do zabawy. Wędrówka muzyczna z melodiami świata bardzo się podobała zebranym. Oczywiście do gry włączeni zostali mieszkańcy Dratowa i nie tylko. Bardzo cieszy nas udział w festynie przedstawicielek marketu Tesco z Łęcznej z ul.Chełmskiej w osobach p. Katarzyny Sażyńskiej i p. Agnieszki Hijek. Dziękujemy Wam wszystkim za wspieranie a p. Kasi i p. Agnieszce za wspólnie spędzony czas.

Zabawy integracyjne dotyczyły nie tylko uczniów, tu się wszyscy integrowali. Pokazy Grupy Zaelektryzowani pt. „Naukowa epidemia, czary mary i alchemia” to uświadomienie, edukacja w zakresie działań związanych z otaczającym nas powietrzem, tlenem działaniami i skutkami zabaw z gazem itp.

Degustacja potraw ziemniaczanych, oj czego tam nie było. Jak na święto przystało ziemniak był w roli głównej. Pyszności było co nie miara, każdy mógł nie tylko degustować ale najeść się do syta.

ludzie pozują do grupowego zdjęcia. Siedzą na krzesłach

Bębnoludy i panie z marketu TESCO w Łęcznej

Konkurs klasowy na kompozycję przestrzenną pt. „Idzie jesień, plony niesie” pokazał niesamowite zdolności i pomysłowość uczniów podczas wykonywania prac konkursowych z warzyw, kwiatów, owoców.

Współpraca ze szkołami zaczęła się od akcji Grupy „PaT” (Profilaktyka a Ty ) z Gimnazjum Publicznego w Ludwinie, od akcji zbierania rolek dla potrzeb WTZ pod hasłem „Ludzie pomagajcie ludziom”. Następna szkoła i akcja „Wiosennego spotkania z profilaktyką przygotowanego przez grupę profilaktyczną PaT ze Spiczyna, kolejne szkoły to Milejów, Dratów, przedszkole z Łęcznej, zakłady pracy i urzędy. Inicjatorka tych pięknych akcji to pani pedagog Justyna Miksiewicz-Zoch, z którą jesteśmy mocno zaprzyjaźnieni. Dziękujemy Ci Justyno za otwartość i zachęcanie do działań innych.

„ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA” to wiele przeprowadzonych rozmów, świetna zabawa. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

„Prawdziwie wielcy ludzie wywołują w nas poczucie,

że sami możemy stać się wielcy” 

Mark Twain

 Maria Lisek-Zięba

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies