BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Pani Magdalena Bogdanowicz oraz uczniowie: Kuba Ćwiek i Łukasz Poznański w pantomimie do piosenki Janusza Laskowskiego "Śnił mi się rodzinny dom"

“Święto Chleba, Dyni i Jarzębiny”, 6.10.2023 r.

W piątek, 6 października 2023 r. w Sali Konferencyjnej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie odbyło się "Święto Chleba, Dyni i Jarzębiny".

Święto plonów odbyło się w SOSW już po raz drugi. W ubiegłym roku wydarzenie zorganizowano pod nazwą: „Święto Dyni – Warsztaty Kulinarno-Ogrodnicze – I edycja”, w tym roku obchody dodatkowo wzbogacono o pięknie zdobione chleby oraz jarzębinę, która czerwieniła się w jesiennych dekoracjach. Celem wydarzenia było promowanie natury, ekologii oraz zdrowego odżywiania.

Spotkanie poprowadzili: Pan Grzegorz Orłowski, Pani Agnieszka Dziedzic oraz Pani Ewa Kożuszek.

W “Święcie Chleba, Dyni i Jarzębiny” uczestniczyli:

  • Pan Mariusz Banach – Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania,
  • Pani Małgorzata Książek – Januszewska – Inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Lublin,
  • Pani Anna Kozieł – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Niemcach.

Program tegorocznego wydarzenia obejmował:

  • prezentację stanowisk wystawienniczych, przygotowanych przez: Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Niemcach, Koło Gospodyń Wiejskich z Dominowa, Rodziców, nauczycieli i uczniów Szkoły Branżowej Kucharz i Ogrodnik, Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz świetlicy Szkoły Podstawowej przy ul. Hirszfelda 6, Panią Agnieszkę Bednarską – autorkę bloga bezglutenowejadlo.pl.
  • warsztaty kulinarne, ogrodnicze oraz rękodzieła z udziałem uczniów, rodziców, nauczycieli i gości z zewnątrz,
  • degustację potraw,
  • rozstrzygnięcie konkursów na “Najładniejszy zdobny chleb okolicznościowy” i “Najsmaczniejsze ciasto z dyni”,
  • sesję fotograficzną w kąciku “Dyniowe Love”,
  • pokaz mody dyniowo-jarzębinowej,
  • część artystyczną w wykonaniu uczniów, rodziców i zaproszonych gości.

Podczas wydarzenia Pani Iwona Majewska – Dyrektor SOSW wręczyła podziękowania i upominki gościom honorowym, rodzicom zaangażowanym w organizację oraz zwycięzcom konkursów na “Najładniejszy zdobny chleb okolicznościowy” i “Najsmaczniejsze ciasto z dyni”.

W konkursach wzięli udział uczniowie i rodzice Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Niemcach. Zadania polegały na artystycznym zdobieniu chleba okolicznościowego a także wykonaniu najsmaczniejszego ciasta z wykorzystaniem dyni.

Celem konkursu na  “Najładniejszy zdobny chleb okolicznościowy” było kultywowanie tradycji ludowej, pielęgnowanie szacunku do chleba, rozwijanie kreatywności oraz wrażliwości artystycznej. Natomiast w konkursie na “Najsmaczniejsze ciasto z dynią” za cel postawiono zwrócenie uwagi na wartość odżywczą i walory smakowe dyni, poszanowanie tradycji kulinarnych kuchni polskiej i regionalnej oraz promowanie lokalnych produktów. Intencją obu konkursów było także rozwijanie pasji kulinarnych oraz zdrowej rywalizację i integracja międzyszkolna uczniów i rodziców.

W SOSW przy ul. Wyścigowej kształcą się uczniowie w liceum ogólnokształcącym, technikum w zawodach: informatyk, masażysta oraz introligator, szkole branżowej w zawodach: kucharz i ogrodnik, szkole policealnej w zawodach: archiwista i florysta oraz w szkole przysposabiającej do pracy. Szkoła ma na swoim koncie wiele osiągnięć – uczniowie zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach oraz projektach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.

Galeria zdjęć

Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies