BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat z napisem: “Światowy Dzień Inwalidy”

Światowy Dzień Inwalidy

W dniu 19 maja 2011 r. w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na ul. Wallenroda 4a odbyły się uroczyste obchody Światowego Dnia Inwalidy, zorganizowane przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Okręgowy w Lublinie.

Na początku uroczystości przewodnicząca PZERiI Alina Gucma powitała zaproszonych gości, na czele z wiceprezydent Lublina Moniką Lipińską.

Zaproszeni goście mogli obejrzeć wystawę obrazów profesora Janusza Kirenki z Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS oraz prace uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowych w Lublinie.

Po przejściu do sali widowiskowej Domu Kultury głos zabrali zaproszeni goście i organizatorzy uroczystości. Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Alina Gucma powiedziała, że obchody Światowego Dnia Inwalidy zostały w całości przygotowane przez osoby niepełnosprawne, a to może być przykładem dla wielu osób w pełni zdrowych, którym nic się nie chce, a udział w imprezie kulturalnej polega dla nich jedynie na zabawie w dyskotece. Alina Gucma wyraziła też protest środowiska osób niepełnosprawnych, co do nowelizacji Ustawy o Niepełnosprawnych, jej zdaniem szereg wprowadzonych przepisów utrudnia życie ludziom doświadczonym przez los. Mówiła również, że bardzo ważną rolę w życiu niepełnosprawnego odgrywa rehabilitacja społeczna, która pozwala na integrację środowisk ludzi chorych ze zdrowymi, co jest szczególnie ważne w województwie lubelskim, ponieważ to tu jest największy odsetek ludzi niepełnosprawnych w Polsce, wynoszący aż 19 %. Rehabilitacja społeczna to również likwidowanie barier, zarówno tych utrudniających życie codzienne (jak np. zbyt wysokie krawężniki), ale przede wszystkim zniesienie bariery w psychice ludzi zdrowych, dla których człowiek pokrzywdzony przez los jest osobą gorszą. Prezydent Lublina Marta Lipińska otrzymała od przewodniczącej PZERiI honorową odznakę związkową.

W imieniu Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych głos zabrała wiceprezes Zofia Brzozowska.

W bogatym programie artystycznym wystąpiły osoby niepełnosprawne ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo w Lublinie, ul. Doświadczalna 46 i ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie, ul. Hirszfelda 6.

Bardzo mi się podobała ta część uroczystości, można było słuchać aranżacji znanych polskich piosenek wykonywanych przez osoby niepełnosprawne, recytowania wierszy przez niewidomego studenta Szczepana Karasia, wokalu Barbary Grymuzy, duetu piosenkarzy na wózkach inwalidzkich i chóru z Podzamcza. Najbardziej podobał mi się występ zespołu tańczącego do muzyki country.

Wstyd się przyznać, idąc na obchody Światowego Dnia Inwalidy myślałem, że to będzie uroczystość nudna i przegadana, stąd moje miłe zaskoczenie, bowiem nie żałuję spędzonego tam czasu, usłyszałem wiele pięknych piosenek i wierszy, a i publiczność świetnie się bawiła.

„Człowiek jest wielki, nie przez to, co ma,
lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada,
lecz przez to czym dzieli się z innymi!”

Jan Paweł II

Krzysztof Rzepecki

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies