BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
U góry znajduje się duży duży napis „Dzień godności”. Bezpośrednio pod nim jest zielone serce. Na obu połówkach serca narysowane są białe dłonie, skierowane ku sobie. Pod spodem widnieje napis „Różnimy się Lubimy się”.

Światowy Dzień Godności

24 maja 2018 r. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Werbkowicach razem z innymi organizacjami, szkołami i reprezentantami KÓŁ PSONI z województwa lubelskiego uroczyście świętowało Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Zaproszenie Zarządu Koła otrzymał też Zespół „Bębnoludy”, solista z Koła Polskiego Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Łęcznej. W Werbkowicach Koło z Łęcznej reprezentowało 14 uczestników WTZ i 2 opiekunów.

Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością rozpoczęła msza święta sprawowana przez księdza ks. kan. Stanisława Kupczaka w intencji osób niepełnosprawnych, opiekunów, terapeutów.

Kobieta stoi przy mikrofonie. W ręku trzyma teczkę, w którą spogląda. W tle widać drewnianą ławkę i bogato zdobioną księgę na drewnianym pulpicie.

Pani Marta Piotrowska – Lackowska wiceprzewodnicząca Zarządu Koła przed rozpoczęciem liturgii nawiązała do historii święta mówiąc: ”… Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to święto obchodzone w całej Europie od lat 90. XX wieku. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z  niepełnosprawnością Intelektualną na terenie całego kraju również uroczyście obchodzi ten wyjątkowy dzień. Jest to szczególny czas dla osób z niepełnosprawnością  intelektualną, ich rodzin, opiekunów oraz terapeutów z nimi pracujących. Doskonała okazja do poznania środowiska osób z niepełnosprawnością, zrozumienia ich problemów i potrzeb. Dzień ten staje się okazją do integracji ze środowiskiem lokalnym oraz włączenia tych osób do większego udziału w życiu społecznym. W ten jeden dzień w roku osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą poczuć się bohaterami wydarzeń…”

Ksiądz, ubrany w białą szatę liturgiczną trzyma mikrofon blisko ust. Spogląda prosto w obiektyw. W tle widać schody, ołtarz kościelny i kwiaty.

W czasie kazania ksiądz celebrans odniósł się między innymi do godności człowieka, odpowiedzialności za jego życie … .

Chłopiec i mężczyzna są na wózkach inwalidzkich. Mężczyzna patrzy przed siebie, natomiast chłopiec ma spuszczony wzrok. Za nimi stoją dwie kobiety, trzymające wózki. W tle stoją i siedzą w ławkach kościelnych inni ludzie

Uczestnicy placówek Koła PSONI w Werbkowicach przygotowali oprawę muzyczną sprawowanej liturgii mszy świętej, była też uroczysta procesja z darami, z pięknym komentarzem.

Po zakończonej liturgii wszyscy zgromadzeni przeszli ulicami Werbkowic w barwnym korowodzie wyrażając tym samym poparcie dla protestujących w Sejmie.

Po przemarszu wszyscy zgromadzili się w GOK gdzie  pani Pani Marta Piotrowska – Lackowska wiceprzewodnicząca Zarządu Koła przywitała wszystkich przybyłych z imienia i nazwiska oraz reprezentowanej instytucji.

 Wśród gości byli przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli, nie zabrakło też przedstawicieli PFRON, szkół, darczyńców, posłów i radnych.

Pani Halina Szpuga  przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Werbkowicach odniosła się do całego wydarzenia.

Publiczność siedzi na krzesłach. Cała sala jest pełna, jedynie jedno miejsce pozostaje wolne. Kilka osób patrzy w obiektyw.

Sala widowiskowa GOK była wypełniona po brzegi.

Obecni goście oprócz zabierania głosu przekazywali na ręce uczestników placówek okazjonalne upominki, mówili o dobrze wykonywanej pracy na rzecz osób niepełnosprawnych, dziękowali za wkładany trud.

Dwóch mężczyzn stoi na tle kotary i rysunków. Obaj są ubrani w garnitury. Stoją blisko mikrofonów. Jeden patrzy w kierunku drugiego, zaś ten drugi obserwuje coś w oddali.

Kolejnym punktem programu były prezentacje artystyczne uczniów szkół oraz zespołów z placówek PSONI.

Siedem dziewczynek, ustawionych w rzędzie od najniższej do najwyższej stoją na tle kotary. Do kotary przytwierdzony jest rysunek oraz napis „ Światowy Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną 24 maja 2018”. Dziewczynki stoją blisko ustawionych mikrofonów.

Zespół Meteor Zamość

Mężczyzna trzyma mikrofon blisko ust. Patrzy w dal. W tle widać kotarę i część przytwierdzonego rysunku.

Łukasz Lisek

Mężczyźni i kobiety stoją w półkolu. Część z nich trzyma instrumenty ( grzechotki i tamburyny), a dwóch mężczyzn siedzi i trzyma bębny afrykańskie. Wszystko odbywa się na tle kotary i napisu „ Światowy Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną 24 maja 2018”.

Zespół „Bębnoludy”

Najpierw solista Łukasz porwał całą widownie swoim śpiewem, a zespół „Bębnoludy” był dopełnieniem. Z zespołem w wędrówkę muzyczną po świecie „wybrało się” kilku gości obecnych na uroczystości min. ksiądz proboszcz.

W repertuarze artystycznym usłyszeć można było piosenki o ojczyźnie, matce i inne. Bardzo poruszający był utwór „Bóg się mamo nie pomylił” wykonany przez duet z PSONI Zamość.

Ja, który nigdy nie powiem mama,
ja, który nigdy nie zawołam tata,
ja, który pozostanę dzieckiem
tylko wzrokiem powiem wam dziękuję.
W twoich ramionach mamo, czuję się bezpiecznie,
a jeśli jestem zbyt ciężki, to połóż mnie na ziemi.
Bóg się mamo nie pomylił – narodziłem się z miłości.
Bóg się mamo nie pomylił – narodziłem się z miłości.

Po zakończeniu występów uczestnicy spotkania zaproszeni zostali na poczęstunek.

Wracając z Werbkowic grupa nasza wstąpiła do Hrubieszowa, wolą uczestników wyjazdu było wejście do restauracji aby jedni mogli coś zjeść inni wypić specjalną kawkę, podziwiać wystrój i zastawy stołów.

Dwie kobiety i trzech mężczyzn spożywają posiłek przy jednym stole. Mężczyzna patrzy w obiektyw, trzymając w ręku nóż. Pozostali jedzą.

Konsumpcja i pobyt w restauracji odbył się w ramach treningu ekonomicznego i treningu umiejętności społecznych.

Maria Lisek-Zięba

Facebook