BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Sukces polskiej drużyny Goalballa w SUPRAŚLU

W dniach 3-6 maja 2012 roku w miejscowości Supraśl koło Białegostoku odbył się II Międzynarodowy Turniej Goalball.

W zawodach uczestniczyło 8 drużyn z 7 krajów, w tym: z Turcji, Japonii, Polski, Białorusi, Szwecji, Algierii, Ukrainy.

Polskę reprezentowało 6 zawodników, w tym 4 z naszego Integracyjnego Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start” w Lublinie: Kuba Ogonowski, Marek Mościcki, Marcin Gibuła, Andrzej Wieczorek wraz z trenerem Robertem Prażmo.

Drużyna Polski odniosła wielki sukces, zajęła II miejsce.

Trzeba dodać, że w zawodach tych brała udział czołówka światowa, w tym trzy drużyny, które będą brały udział w Igrzyskach Paraolimpijskich LONDYN 2012. Nasi zawodnicy uczestnicząc w imprezach ogólnopolskich i międzynarodowych godnie reprezentują nasze stowarzyszenie jak również reprezentują i promują województwo lubelskie.

Goalball to gra drużynowa dla osób niewidomych i słabowidzących. Została stworzona w 1946 roku przez Niemca Seppa Reindle i Austriaka Hansa Lorenzena w ramach doskonalenia sposobów rehabilitacji niewidomych weteranów II wojny światowej.

Drużyna składa się z trzech zawodników, grających z zasłoniętymi oczami, broniących bramki o wysokości 1,3 metra zajmującej całą szerokość boiska. Boisko do goalballa ma 9 x 18m i podzielone jest na trzy strefy: bramkową (na szerokość 3 m od bramki), rzutu (3 m za strefą bramkową) i strefę środkową, zajmującą szerokość 6 m na środku boiska. Piłka musi być toczona. Musi dotknąć podczas rzutu strefy rzutu zarówno drużyny rzucającej, jak i broniącej.

Po pierwszym kontakcie piłki z zawodnikiem drużyny broniącej, drużyna ta ma 10 sekund na odrzucenie piłki. Jeden zawodnik może tylko dwa razy pod rząd rzucić piłkę. Za przewinienia drużyna może otrzymać rzut karny. Gra trwa 2 razy po 10 min. Piłka zawiera dzwoneczki i waży 1,25kg. Mecze rozgrywane są w absolutnej ciszy. Dla wyrównania szans zawodników niewidomych i słabowidzących, podczas meczu goalballa gracze mają zaklejone specjalnymi plastrami oczy oraz dodatkowo noszą nieprzeźroczyste gogle. Wszystkie linie na boisku są wyklejone plastrem, pod którym znajduje się sznurek w celu ułatwienia poruszania się i orientacji na nim, gdyż zawodnicy jedną ręką niemal cały czas dotykają podłoża.

Bożena Tatarczak

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies