W dniach 3-6 maja 2012 roku w miejscowości Supraśl koło Białegostoku odbył się II Międzynarodowy Turniej Goalball.
W zawodach uczestniczyło 8 drużyn z 7 krajów, w tym: z Turcji, Japonii, Polski, Białorusi, Szwecji, Algierii, Ukrainy.
Polskę reprezentowało 6 zawodników, w tym 4 z naszego Integracyjnego Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start” w Lublinie: Kuba Ogonowski, Marek Mościcki, Marcin Gibuła, Andrzej Wieczorek wraz z trenerem Robertem Prażmo.
Drużyna Polski odniosła wielki sukces, zajęła II miejsce.
Trzeba dodać, że w zawodach tych brała udział czołówka światowa, w tym trzy drużyny, które będą brały udział w Igrzyskach Paraolimpijskich LONDYN 2012. Nasi zawodnicy uczestnicząc w imprezach ogólnopolskich i międzynarodowych godnie reprezentują nasze stowarzyszenie jak również reprezentują i promują województwo lubelskie.
Goalball to gra drużynowa dla osób niewidomych i słabowidzących. Została stworzona w 1946 roku przez Niemca Seppa Reindle i Austriaka Hansa Lorenzena w ramach doskonalenia sposobów rehabilitacji niewidomych weteranów II wojny światowej.
Drużyna składa się z trzech zawodników, grających z zasłoniętymi oczami, broniących bramki o wysokości 1,3 metra zajmującej całą szerokość boiska. Boisko do goalballa ma 9 x 18m i podzielone jest na trzy strefy: bramkową (na szerokość 3 m od bramki), rzutu (3 m za strefą bramkową) i strefę środkową, zajmującą szerokość 6 m na środku boiska. Piłka musi być toczona. Musi dotknąć podczas rzutu strefy rzutu zarówno drużyny rzucającej, jak i broniącej.
Po pierwszym kontakcie piłki z zawodnikiem drużyny broniącej, drużyna ta ma 10 sekund na odrzucenie piłki. Jeden zawodnik może tylko dwa razy pod rząd rzucić piłkę. Za przewinienia drużyna może otrzymać rzut karny. Gra trwa 2 razy po 10 min. Piłka zawiera dzwoneczki i waży 1,25kg. Mecze rozgrywane są w absolutnej ciszy. Dla wyrównania szans zawodników niewidomych i słabowidzących, podczas meczu goalballa gracze mają zaklejone specjalnymi plastrami oczy oraz dodatkowo noszą nieprzeźroczyste gogle. Wszystkie linie na boisku są wyklejone plastrem, pod którym znajduje się sznurek w celu ułatwienia poruszania się i orientacji na nim, gdyż zawodnicy jedną ręką niemal cały czas dotykają podłoża.
Bożena Tatarczak