Życie cały czas się zmienia. Jedni powiedzą nam coś w stylu: “możesz to zrobić, a tego nie”.
“Don’t ever let anyone
Tell you what you can
And can’t do”The Good Doctor
Czy musimy się ich słuchać, czy warto zwracać na to uwagę? Czy warto może jednak wyznaczyć własną drogę i ją podążać? Takim przykładem może być serial “The Good Doctor”, w którym głównym bohaterem jest mężczyzna w spektrum autyzmu.
Jest to serial powstały w 2017 roku. Został wyreżyserowany przez David’a Shore’a oraz Daniela Dae Kim’a, który w serialu wcielił się w rolę dr. Jacksona’a Han’a.
Z jednej strony serial może okazać się kolejnym serialem medycznym – zostały w nim przedstawione perypetie lekarzy, wątki miłosne czy leczenie ciężkich przypadków, z których można się wyleczyć czy też nie.
Natomiast z drugiej strony jest to historia młodego chłopaka, lekarza rezydenta, Shaun’a Murphy’ego, który rozpoczął pracę w prestiżowym szpitalu św. Bonawentury w San Jose.
Jest on świetnym, utalentowanym lekarzem, który potrafi dokonać niemożliwego, ale ma jeden problem – pracę zespołową, ponieważ główny bohater jest osobą w spektrum autyzmu.
Aktor Freddie Highmore wcielający się w rolę doktora w znakomity sposób przedstawił postać osoby zmagającej się ze spektrum autyzmu.
Autyzm uniemożliwia mu naturalne odbieranie bodźców z otoczenia. Nie potrafi prawidłowo odczytywać emocji innych osób czego wynikiem jest brak zrozumienia wobec ich prawdziwych potrzeb.
Dlaczego warto obejrzeć serial “The Good Doctor”? Odpowiedź jest prosta! Serial pokazuje najważniejsze wartości jakimi są: przyjaźń, miłość, troska, tolerancja i poświęcenie dla innych.
Pokazuje, że dzięki determinacji i różnych przeciwności losu można dalej dążyć ku swym marzeniom i się nie poddawać. Więc polecam czy to dzieciom, młodzieży, czy dorosłym obejrzeć ten serial, który jest pełnowartościowy i można wiele się z niego nauczyć.
Karolina Piętka
Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego” realizowanego w okresie 01.09.2022 – 10.12.2022 r. przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki ze środków Województwa Lubelskiego.


UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.