BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat filmu Carte Blanche. Nie widzę inaczej!

Studenckim okiem: “Carte Blanche”- recenzja filmu

W biegu codziennego życia każdy z nas zmaga się z większymi czy mniejszymi problemami.

Na pierwszy rzut oka jesteśmy szarą masą, ale tak naprawdę każdy wyróżnia się, dąży do własnych celów, ma swoje aspiracje i plany.

Co jeśli z dnia na dzień tracimy dotychczasowe możliwości? Jak sobie radzić z przeszkodami jakie stanęły na drodze?

Idealnym przykładem wytrwałości, samozaparcia i uporu w realizacji marzeń jest pan Maciej Białek, nauczyciel historii jednego z lubelskich liceum, którego historia stała się inspiracją do nakręcenia filmu “Carte Blanche”.

“Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”

Jest to film z 2015 roku, który został wyreżyserowany przez Jacka Lusińskiego. Fabuła przedstawia losy Kacpra Bielika, nauczyciela historii, który dowiaduje się, że traci wzrok. Aby zachować posadę i poprowadzić swoich wychowanków do matury, postanawia ukryć swoją chorobę przed społeczeństwem. Tym sekretem na początku podzielił się tylko ze swoim najlepszym przyjacielem Wiktorem. Kacper pojawiające się problemy ze wzrokiem usprawiedliwiał przemęczeniem. Dopiero spowodowany przez niego wypadek samochodowy skłania go do przebadania się. Niestety diagnoza postawiona przez lekarzy diametralnie zmieniła jego życia. Z dnia na dzień Kacper widział coraz gorzej, a podstawowe czynności zaczęły sprawiać mu duży problem. Zachowując wszystko w tajemnicy, starał się sprostać wymaganiom jakie stawiała przed nim praca nauczyciela w liceum. Mimo pogłębiającej się choroby przyjął również funkcję wychowawcy jednej z klas maturalnych – uwielbiał to, co robił i nie widział innej opcji.

Aktor Andrzej Chyra wcielający się w rolę Kacpra w znakomity sposób przedstawił postać osoby zmagającej się z utratą wzroku. Dodatkowo efekt ten wzmocnił montaż filmu: dzięki balansowaniu światłem i ostrością obrazu, widz mógł sam poczuć z czym zmaga się główny bohater. Cały film, a w szczególności gra aktorska była konsultowana z panem Maciejem Białkiem, jako, że jego historia była główną inspiracją do stworzenia scenariusza “Carte Blanche”. Z całym planem filmowym współpracowały także inne osoby niewidome, które udzieliły cennych wskazówek.

Dlaczego warto obejrzeć film “Carte Blanche” i czemu sama historia pana Macieja może być motywacją dla innych? Oba przypadki pokazują, że nawet w najgorszym momencie życia można odnaleźć sens i siłę do dalszego działania. Pan Maciej dzięki swojej determinacji, przeciwstawił się losowi i nadal robi to o co kocha.

“Był dobrym pedagogiem, cierpliwym i sympatycznym. Stawiał na to, że jeśli ktoś będzie chciał się czegoś nauczyć to się zaangażuje. (…) Niepełnosprawność w zawodzie nauczyciela nie przeszkadzała mu. Oczywiście polegał na naszej uczciwości, a lekcje były specyficzne, jednak potrafił radzić sobie na swój sposób.” mówi jedna z dawnych uczennic pana Macieja.

Ta historia jest pełna dramatu i cierpienia, ale także wytrwałości, pasji i miłości. Każdy z nas może dostać od losu tytułową “carte blanche”, abyśmy mogli zacząć wszystko od nowa.

Dorota Tarczyluk

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego” realizowanego w okresie 01.09.2022 – 10.12.2022 r. przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki ze środków Województwa Lubelskiego.

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies