W dniu 21.12.2017 r. w placówce Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej, w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Janowicy odbyło się spotkanie wigilijne.
„Nim świt obudzi noc…” – Łukasz Lisek
W uroczystym świętowaniu wzięli udział uczestnicy, pracownicy warsztatu, rodzice, członkowie i władze Koła, przyjaciele, przedstawiciele władz samorządowych, zakładów pracy, szkół z terenu powiatu miedzy innymi:
- Starosta powiatu – p. Roman Cholewa;
- Przewodniczący Rady Powiatu – p. Jan Baczyński vel Mróz;
- Przedstawiciele Zarządu Kopalni LW „Bogdanka” z panem Prezesem Adamem Partyką na czele;
- Przedstawiciele PCPR w Łęcznej;
- Wójt Gminy Puchaczów – p.Adam Grzesiuk;
- Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęcznej – p. Adam Zdunek;
- Kierownik MOPS Łęczna – p.Ewa Studzińska;
- Kierownik OPS Puchaczów i Cyców– p.Ewa Kaźmierczak, p. Elżbieta Sadowska;
- Dyrektorzy szkół w Nadrybiu, Cycowie, Dratowie, Ludwinie – p. Maria Paryła, p.Zbigniew Rutkowski, p. Katarzyna Hałas, p. Justyna Miskiewicz –Zoch (w zastępstwie pani Kingi Suprowicz);
- Przewodniczący Związków Zawodowych Górników w Polsce Oddział w Bogdance i „Solidarność”;
- Proboszcz z Parafii z Łańcuchowa i Nadrybia;
- i inni.
„Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak…” Adam Czerniak
Uroczystość rozpoczął nasz solista Łukasz Lisek utworem „Nim świt obudzi noc”, a pani Maria Lisek-Zięba, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej i przewodnicząca Zarządu Koła w jednej osobie powitała przybyłych gości. W telegraficznym skrócie przedstawiła sukcesy jakie osiągnęliśmy jako organizacja w mijającym roku, min.:
- Zdobycie tytułu Organizacji Roku 2016 w konkursie wojewody.
- Wyróżnienie otrzymane od Ministra Kultury i Dziedzictwa Kulturowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego za „wieloletnią pasję i zaangażowanie w upowszechnianie kultury muzycznej” dla solisty Łukasza Liska.
- Dyplom uznania od wojewody dla p. Marii Lisek-Zięba i Łukasza Liska za wkład w tworzenie kultury polskiej, aktywny udział w Międzynarodowych Spotkaniach z Piosenką Nieprzetartego Szlaku promujących twórczość artystyczną osób niepełnosprawnych na terenie województwa lubelskiego, Polski i poza jej granicami, a także trud i zaangażowanie w prace terapeutyczną z uczestnikami grup artystycznych, różnorodną i godną naśladowania działalność na rzecz rozwoju umiejętności artystycznych osób niepełnosprawnych oraz integrację ze społeczeństwem”.
- Udział w wizytach studyjnych w Portugalii w ramach projektu „Polityki publiczne europejskiej jakości” organizowanej przez Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku i Hiszpanii w ramach projektu ”Nowe wyzwania-europejskie doświadczenia” organizowanej przez Fundację OIC Poland z Lublina.
Zebrani zostali poinformowani o planach na przyszłość, m.in. o przystąpieniu do Kampanii Polskiej Fundacji Filantropii – Kilometry Dobra, której celem jest:
Pozyskanie środków na rozbudowę ośrodka wsparcia dla osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Uczestnicy Warsztatu zwrócili się do Pana Adama Partyki wiceprezesa Zarządu Lubelskiego Węgla „Bogdanka” słowami „…bierzemy udział w akcji Kilometry Dobra. Chcemy zebrać pieniądze na rozbudowę Warsztatu o mieszkania treningowe. Jest to dla nas ważne, ponieważ wiemy, że pewnego dnia możemy zostać sami. Budowa mieszkań da nam możliwość samodzielnego mieszkania. Prosimy pana, panie prezesie o wsparcie nas w tej akcji poprzez bycie ambasadorem naszych kilometrów dobra.
Takie same słowa zostały za pośrednictwem księdza proboszcza Tomasza Konstanciuka skierowane do Konsula Republiki Mołdawii w Lublinie Pana Andrzeja Kity. Mamy informację zwrotną, że pan konsul wyraził zgodę na bycie ambasadorem naszych kilometrów dobra.
Królowie wyruszają w drogę
Następnie odbyła się prezentacja w formie pantomimy Jasełek Bożonarodzeniowych, nie zabrakło recytacji wierszy, śpiewu kolęd i życzeń złożonych w imieniu uczestników Warsztatu przez Kasię K. Myślą przewodnią spektaklu było poszukiwanie Boga.
Śpiący pasterze
Po tej części przewodnicząca złożyła wszystkim życzenia. Obecni goście, Ewy i Adamowie oprócz życzeń zostali obdarowani pracami świątecznymi wykonywanymi w Warsztacie. Oczywiście wszyscy zaproszeni też zostali obdarowani – żłóbkiem z maleńkim w nim Jezuskiem i aniołkami.
Po wzajemnym obdarowywaniu się, głos zabrał starosta p. Roman Cholewa i p. prezes Adam Partyka deklarując wsparcie i pomoc.
Łamanie się opłatkiem
Następnie odbyła się modlitwa, specjalne czytanie wprowadzające w klimat świąteczny mówiący o przeżywaniu Narodzenia Pańskiego a po niej nastąpiło łamanie się opłatkiem i wspólne spożywanie wigilijnych dań. Wśród dań przygotowanych w Warsztacie nie zabrakło potraw podarowanych przez Zarząd Lubelskiego Węgla „Bogdanka”. Można było także podziwiać i zakupić prace wykonywane przez uczestników WTZ.
Wpis do Kroniki Warsztatu
Przeżywamy dziś na nowo tajemnicę Bożego Narodzenia. Boże Narodzenie to tajemnica radości, to tajemnica miłości, to tajemnica pokoju. Niech ten pokój zagości w każdym sercu, każdego dnia.
Dziękujemy wszystkim za przekazane podczas spotkania słodycze i prezenty.
Eliza Cyfra
Maria Lisek-Zięba