BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Spółdzielnie Socjalne szansą na pracę dla osób niepełnosprawnych

Chciałbym tym razem napisać o moim wyjeździe do Krakowa.

Około miesiąc temu wziąłem udział w konkursie organizowanym przez poznańskich „niepełnosprawnych”. Jakież było moje zdziwienie kiedy otrzymałem mail’a, że jestem jednym ze zwycięzców. Może tylko dodam, że konkurs ten był poświęcony spółdzielniom socjalnym.

Po wymianie korespondencji i telefonów z organizatorami, nadszedł dzień wyjazdu, aha, jeszcze jedna dość istotna informacja, musiałem mieć opiekuna. Zgodził się nim być Tomasz Chmielewski – brat mojego kolegi ze ścieżek biegowych.

Naszym celem miał być  „Pensjonat u Pana Cogito”  położony przy ulicy Bałuckiego 6 w Krakowie. Wszystkie informacje o hotelu są na  stronie internetowej dlatego nie będę się rozpisywał na ten temat. Dodam tylko, że pracują w nim osoby niepełnosprawne.

O 6:30 wyruszyliśmy z lubelskiego dworca w kierunku Krakowa. Podróż minęła nam bardzo szybko, ponieważ byliśmy zajęci wzajemnym poznawaniem siebie.

Po niecałych 5 godzinach dotarliśmy do celu, a tam czekała na nas jedna z organizatorek  Krystyna Bryll – Barnaś i razem dojechaliśmy do pensjonatu. Panie  Lucjanna Nowicka i  Krystyna  Bryll – Barnaś są działaczkami w poznańskim Stowarzyszeniu Wszyscy Ludzie Dobrej Woli , a syn pani Lucjanny, Jacek, jest autorem konkursu, którego jestem laureatem.

Potem spotkaliśmy się z Agnieszką Lewonowską – Banach, która opowiadała nam o powstaniu tego hotelu i kto głównie w nim pracuje.

Chciałbym w tym miejscu dodać, że było nas dwanaścioro, czyli pięcioro zwycięzców konkursu z asystentami i jeszcze dwie panie organizatorki.

Pielęgniarka Anna Wonieczko, która opiekuje się pracownikami tej firmy, opowiadała nam o swojej pracy. Ciekawe były wypowiedzi osób, które tam pracują: kelnera, rejestratorki i kucharki. Mówili jak dużo daje im ta praca i jak bardzo pomaga im to w procesie leczenia.

Po kolacji poszliśmy całą grupą na spacer po Starym Mieście.

Następnego dnia po zjedzeniu śniadania, bardzo pysznego śniadania, udaliśmy się do „Zielonego Dołu”   jest to Ośrodek Recepcyjno – Szkoleniowy.  Tam również wysłuchaliśmy bardzo ciekawej prelekcji Magdaleny Gaj, która opowiadała o historii i działalności tego ośrodka.

Po zjedzonym obiedzie udaliśmy się na dworzec, gdzie pożegnaliśmy się z resztą grupy. Ponieważ mieliśmy jeszcze ze dwie godziny do odjazdu pociągu poszliśmy na Kazimierz – byłą przedwojenną dzielnicę żydowską. O 16:30 odjechaliśmy pociągiem do Lublina.

W tym miejscu chciałbym podziękować organizatorom tego projektu, szefostwu, pracownikom ośrodków i mojemu opiekunowi za umożliwienie mi wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.

Andrzej Mrzygłocki

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies