BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat promujący wydarzenie Nie wymigasz się od historii/herstorii

Spacer: Śladami lubelskiej masonerii – z tłum. PJM

Inna Fundacja zaprasza w sobotę 26 czerwca 2021 roku o godzinie 12:00 na spacer tematyczny "Śladami lubelskiej masonerii" dostępny w języku migowym Piktogram obrazujący tłumacza języka migowego w ramach projektu „Nie wymigasz się od historii/herstorii”. Start spod Hotelu Lublinianka przy Krakowskim Przedmieściu.

Czy w Lublinie działali masoni? A masonki? Kim byli? Czy, jak głosi plotka, rządzili miastem, krajem? Gdzie się spotykali? Co udało im się osiągnąć i co po nich pozostało? Spiskowali na rzecz niepodległości, walczyli w legionach, przyjmowali w Lublinie Piłsudskiego, współtworzyli miasto – budowali domy i stanowili prawo, uczyli i leczyli dzieci, pomagali robotnikom, tworzyli gazety i biblioteki, pisali, malowali.

Czy wiecie, że masońska orkiestra grała u Dominikanów, pogrzeby braci odbywały się w kościele ewangelickim i że Lublin miał pierwszą polską wolnomularkę XX wieku, inicjowaną zresztą niezbyt legalnie, Wandę Papiewską? A pewna założona przez masonów organizacja gospodarcza działa do dziś?

Zapraszamy na spacer śladami dwóch różnych nurtów wolnomularstwa, które w pierwszych dekadach XIX i XX wieku odcisnęły swe wyraźne piętno na rozwoju Lublina.

Poszukajmy wspólnie materialnych i niematerialnych śladów działalności tych pozornie tajemniczych grup, poznajmy związane z nimi miejsca i nietuzinkowe osoby. Czy ujawnimy sensacje i spiski? Nie bardzo – raczej nowe idee, ciężką pracę i zaangażowanie w szereg inicjatyw służących mieszkankom i mieszkańcom naszego miasta. Dołączajcie!

Wydarzenie realizowane w ramach dofinansowania środków Wydziału Kultury UM Lublin.

Źródło: Inna Fundacja
Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies