BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Słońce, plaża, woda…

Lato w pełni, pogoda piękna, więc trzeba skorzystać z możliwości i walorów jakie daje Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie.

„Wypoczynek to nie jest bezczynność. Wypoczynek to praca nad regeneracją sił."

więc trzeba skorzystać z możliwości i walorów jakie daje Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. W dniach 28 i 29 czerwca uczestnicy i pracownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, placówka PSONI w Łęcznej udali się nad Jezioro Grabniak zaopatrzeni w kanapki, wodę, gotówkę, koce i maty. Wszyscy zażywali kąpieli nie tylko w wodzie, lecz i w słońcu. Część uczestników korzystała z ciepłej wody i tak im się to spodobało, że nie chcieli z niej wychodzić.

Małgorzata – chodzik? Jaki chodzik? Woda!!!

Radosnym krzykom i zabawom nie było końca. Był czas na zabawy w wodzie. Wszyscy wzajemnie pilnowali się, aby nikt nie oddalił się czy nie wszedł zbyt daleko od brzegu jeziora lub nie zagubił się w pobliskim lesie. Około południa po otwarciu lodziarni i mini restauracji, uczestnicy dokonywali samodzielnie różnych zakupów. Prym wiodły lody i frytki. Były też zabawne sytuacje, gdy Magda, uczestniczka pracowni ogrodniczej, pożyczyła od pani rozłożonej obok, małe wiadereczko, aby nabrać wody i ochlapać p. Pawła, instruktora pracowni plastycznej oraz pana kierowcę. Bawmy się i miejmy dystans do siebie.

Woda… na ochłodę

Taki wyjazd to nie tylko relaks, to także integracja i odpowiedzialność jednych za drugich. Właśnie podczas takich inicjatyw widać, jak uczestnicy są zgrani, jak sobie pomagają. Są jak rodzina wyjazd może być również formą terapii. Zdarzają się takie sytuacje, że właśnie podczas takiego inicjatyw uczestnik po raz pierwszy ma możliwość dokonania wyboru co do zakupów (np. czy chce kupić sobie lody, czy może ma ochotę na frytki). Tak więc jest to także „mała lekcja ekonomii” i gospodarowania pieniądzem.

Magdalena

Relaks chroni nas przed przemęczeniem i wyczerpaniem, pozwala radzić sobie ze stresem, odzyskać równowagę. Pobudza kreatywność, a później pomaga efektywniej działać. Odpoczywać zaś można na różne sposoby, np. drzemiąc, spacerując, spotykając się z bliskimi, słuchając przyjemnej muzyki, oddając aktywności fizycznej, czytaniu książek, grze w planszówki, zwiedzaniu, medytowaniu… I tego się trzymajmy.

„Odpoczynek należy do całości życia – jest obowiązkiem. Człowiek, który nie potrafi mądrze odpocząć – wyrzec się pracy – nie potrafi dalej dobrze pracować”.

E. Bojko

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies