BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Baner informujący o Seminarium "Bliżej natury - Turystyka Wytchnieniowa i Wilderness Therapy. Nowe formy wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami i ich rodzin"

Seminarium upowszechniające “Bliżej natury – Turystyka Wytchnieniowa i Wilderness Therapy. Nowe formy wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami i ich rodzin”

W imieniu Zarządu Fundacji Imago oraz Zarządu Fundacji Ładne Historie mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w seminarium upowszechniającym poświęconym tematyce Wilderness Therapy oraz perspektywom rozwoju turystyki wytchnieniowej w Polsce.

Celem Seminarium będzie przybliżenie działań Fundacji Imago oraz Fundacji Ładne Historie związanych z nowymi formami wsparcia osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin, poprzez terapeutyczne działania w naturze oraz dostępną turystykę.

Gośćmi Seminarium będą ekspertki i eksperci w dziedzinie turystyki wytchnieniowej oraz terapii opartej na kontakcie z naturą, mający duże doświadczenie w organizacji różnych form aktywnego wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

Czas i miejsce

25 kwietnia 2023 r., g. 9:00 – 14:00,  

Wrocławskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3
Legnicka 65, 54-206 Wrocław. 

Zgłoszenia

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o rejestrację na wydarzenie przez formularz zgłoszeniowy.

Program Seminarium

9:00 – 9:30Rejestracja uczestników

9:30 – 9:45Otwarcie Seminarium
Prowadząca: Maria Zięba – Prezeska Fundacji Ładne Historie

9:45 – 10:00Akcja “Dolny Śląsk dla każdego”
Prowadząca: Justyna Butryn, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego

10:00 – 10:30 – Sesja plenarna

Stowarzyszenie Klub Kibiców Niepełnosprawnych jako przykład turystyki stadionowej i włączającej realizujące opiekę wytchnieniową.
Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami, Prezes
Stowarzyszenia KKN

10:30 – 11:30Sesje warsztatowe (do wyboru Warsztat 1 lub 2)

Warsztat 1: Fundacja Ładne Historie. Projektowanie oferty wytchnieniowej, uwzględniającej potrzeby rodziców dzieci z niepełnosprawnościami.
Prowadzący: Anna Gerus, członkini zarządu Fundacji odpowiedzialna za kwestie dostępności, Sylwia Nowakowska oraz Agnieszka i Jarosław Gębscy, rodzice Dzieci z Niepełnosprawnościami.
Warsztat 2: Fundacja Imago. Wilderness Therapy dla os. z niepełnosprawnościami.
Prowadzące: Magdalena Kowalska, Katarzyna Radzińska, Magdalena Stempska, ekspertki i trenerki Wilderness Therapy

11:30 – 12:00 – Przerwa kawowa

12:00 – 13:00 – Sesje warsztatowe (do wyboru Warsztat 3 lub 4)

Warsztat 3: Fundacja Ładne Historie. Zorganizowane formy turystyki outdoorowej
dla osób z niepełnosprawnościami.
Prowadzący: Daniel Gerus, organizator i producent wydarzeń outdoorowych oraz pomysłodawca projektu “Łączą nas góry”
Warsztat 4: Fundacja Imago. Woda Góry Las – jak to robimy?
Prowadząca: Agata Włodarczyk – Bucharowska, ekspertka i trenerka Wilderness Therapy

13:00 – 13:45 – Panel dyskusyjny

Turystyka społeczna i wytchnieniowa – potencjał rozwojowy – skuteczne mechanizmy włączenia społecznego.
Uczestnicy:
Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Os. Niepełnosprawnych, Prezes Stow. KKN; Magdalena Stempska, ekspertka Fundacji Imago; Daniel Gerus, ekspert Fundacji Ładne Historie;

Prowadzący: Piotr Kuźniak, Prezydent International Short Break Association, Prezes
F. Imago.

13:45-14:00 – Zakończenie i poczęstunek

Zaproszenie do udziału w Konferencji International Short Break Association, 12-14 września 2023 (www.isba.me)

O organizatorach

Fundacja IMAGO to wrocławska organizacja pozarządowa działająca od 2009 r, która koncentruje swoje działania wokół szeroko rozumianej aktywizacji społeczno – edukacyjno – zawodowej osób z grup wykluczonych, w tym w szczególności osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów.

W ramach wsparcia realizujemy m.in. działania związane z rozwojem i promocją usług asystenckich, usług opieki wytchnieniowej, a także działania w obszarze dostępności. Jesteśmy członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Krótkiej Przerwy (International Short Break Association) oraz inicjatorem Koalicji na rzecz usług asystenckich.

Od 2020 roku realizujemy programy Adventure Therapy dla młodych osób z niepełnosprawnościami. Jest to metoda wspierająca proces kreowania pozytywnej zmiany i indywidualnego rozwoju uczestników, bazująca na wykorzystaniu wyzwań w naturze takich jak np. trekking, wspinaczka, czy spływ kajakowy. Na początku 2022 r. Fundacja otworzyła również pierwsze we Wrocławiu Centrum Aktywności Outdoorowych dla osób z niepełnosprawnościami „BAZA”.

Fundacja Ładne Historie działa na Dolnym Śląsku. Działamy w obszarze kultury, edukacji, animacji i dostępności. Realizujemy autorskie programy dla dzieci i młodzieży (“Lato na podwórku” w Świdnicy i Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu), kreatywne warsztaty i inspirujące spotkania dla dorosłych i osób starszych (Plac Grunwaldzki OD NOWA we Wrocławiu).

Ważnym obszarem naszej pracy jest dostępność kultury i turystyki dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin (“Łączą nas góry”) – tworzymy programy z obszaru opieki wytchnieniowej i turystyki społecznej, obejmujące nie tylko osoby z niepełnosprawnościami,
ale przede wszystkim ich rodziny.

Jesteśmy liderem Ogólnopolskiej Sieci Turystyki Wytchnieniowej. Inspirujemy do współdziałania, wzbudzamy kreatywność i zachęcamy do tworzenia, uczymy wzajemnego szacunku i empatii, mobilizujemy lokalne społeczności i tworzymy wciąż rosnącą grupę osób, które chcą zrobić coś dla innych.

Dodatkowe informacje:

Halina Bernatt tel. +48 698 611 129, email: halina.bernatt@ladnehistorie.pl

Magda Kowalska tel. +48 690 504 673, email: magda.kowalska@fundacjaimago.pl

 

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies