BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Baner promujący wydarzenie Seminarium online A. E. Alekseychika pt. Intensywne życie terapeutyczne

Seminarium online A. E. Alekseychika “Intensywne życie terapeutyczne”

Organizator Doc. dr. Donata Petružytė zaprasza na seminarium online zasłużonego psychiatry-psychoterapeuty A. E. Alekseychika "Intensywne życie terapeutyczne: możliwości pomocy psychologicznej i duchowej", które odbędzie się 25-27 lutego 2022 roku na platformie Zoom.

Seminarium przeznaczone dla:

 • psychiatrów, psychologów, duchownych i przedstawicieli innych zawodów zainteresowanych pomocą psychologiczną i duchową;
 • wolontariuszy i studentów z wyżej wymienionych dziedzin;
 • a także pacjentów, którzy mogą uczestniczyć w warsztatach ze swoim terapeutą lub innym kuratorem.

Seminarium jest bezpłatne.

Pierwszym krokiem do rejestracji jest wysłanie swojego imienia i nazwiska na e-mail: A.E.Alekseichik.seminar@gmail.com.

Po warsztatach do każdego uczestnika zostanie wysłany e-mail z dyplomem uczestnictwa.

Seminarium odbędzie się w formie autorskiej metody prowadzenia grupy psychoterapeutycznej zwanej Intensywne Życie Terapeutyczne, gdzie główną kategorią jest Życie jako proces pierwotny, który obejmuje wszystko, w tym także bycie i nicość. Życie to wspólne istnienie procesów fizycznych, psychicznych i duchowych człowieka, które przenika i przekształca się we wspólne bytowanie z innymi ludźmi i światem. Choroba zaczyna się, gdy życie traci swoją pełnię, całość procesów wewnętrznych i zewnętrznych, w pewnych i dość złożonych proporcjach, w równowadze, w ciągłym ruchu i rozwoju. Taki stan dodrze odzwierciedla kawal, w którym pan Rabinowicz otwiera drzwi swego mieszkania, a gość pyta “Czy tu żyje/mieszka Rabinowicz?” Ten odpowiada: “Nie”. Gdy gość pyta, czyżby on nie Rabinowicz, ten odpowiada: “Czyżby to życie?”.

Celem metody Intensywnego Życia Terapeutycznego jest stworzenie odpowiednich warunków dla doświadczania różnorodności życia, jego integralności i witalności, wraz z intensywnością wyznaczaną przez wspólną przestrzeń, wspólny czas, organiczność, serdeczność, duchowość. [Opracowano zgodnie z książką A. Alekseychika przygotowywaną do publikacji „Leczenie życiem – metoda terapeutyczna i wspierająca w codzienności“].

Program wstępny

Dzień I – 25 lutego 13:00-18:30

  • Wykład „Wprowadzenie do Intensywnego Życia Terapeutycznego”;
  • Dyskusja moderowana;
  • Dobór uczestników grup terapeutycznych

[Podczas warsztatów A. Alekseychika uczestnicy są dzieleni na dwie grupy:

  1. Członków grupy terapeutycznej prowadzonej przez dr A. Alekseychika.
   Uczestnicy grupy będą aktywnie pracować nad swoimi problemami osobistymi i zawodowymi. Należy dodać, że uczestnicy grupy terapeutycznej, którzy mają szczególnie bolesne doświadczenia i obawiają się o swoją anonimowość, mogą uczestniczyć w maskach oraz pod pseudonimem.
  2. Obserwatorów procesu terapeutycznego.
   Obserwatorzy będą mogli uczestniczyć jedynie w dyskusjach (dyskusja na wykładzie wprowadzającym, dyskusja w dużej grupie interwizyjnej i w dyskusji podsumowującej seminarium.]
 • Praca w grupie terapeutycznej.

Dzień II – 26 lutego 9:00-18:00

 • Prace w grupie terapeutycznej;
 • Dyskusja w dużej grupie interwizyjnej;

Dzień III – 27 lutego 9:00-18:00

 • Prace w grupie terapeutycznej;
 • Dyskusja w dużej grupie interwizyjnej;
 • Podsumowanie seminarium

O PROWADZĄCYM:

Alexander Efimovich Alekseychik – psychiatra, psychoterapeuta, filozof. Jeden z założycieli wschodnioeuropejskiej szkoły praktycznego egzystencjalizmu. Twórca metody Intensywnego Życia Terapeutycznego (ITL) i metody egzystencjalnej biblioterapii. Lider kliniki psychoterapeutycznej Wileńskiego Centrum Zdrowia Psychicznego. Kierownik oddziału psychoterapeutycznego Centrum Zdrowia Psychicznego w Wilnie (Litwa). Honorowy Doktor Litwy. W 1967 roku założył pierwszy pokój psychoterapii na Litwie, a następnie pierwszy oddział psychoterapii stacjonarnej, który działał na zasadach społeczności terapeutycznej. Kieruje nim do dziś. Dzięki niemu w czasach radzieckich Wilno nazywano stolicą psychoterapii.
Od 1977 roku prowadzi kongres psychoterapii i psychiatrii, który przyciąga psychoterapeutów i psychologów z całego świata. Wykładowca w Institute of Humanist and Existential Psychology (HEPI). Członek honorowy Wschodnioeuropejskiego Stowarzyszenia Terapii Egzystencjalnej.
Prowadził i prowadzi liczne warsztaty dotyczące metody w krajach bałtyckich i Rosji.

Linki do artykułów w języku polskim o A. Alekseychiku i jego Intensywnym Życiu Terapeutycznym:

Ilustracja z cytatem: Sztuka życia nie polega na tym, żeby przymnożyć życiu pal, tylko na tym żeby lata wzbogacić życiem. Aleksander Alekseychik

ORGANIZATOR SEMINARIUM:
Doc. dr. Donata Petružytė
Uniwersytet Wileński
Kierownik Wydziału Pracy Socjalnej

PARTNERRZY WYDARZENIA:

Marijanas Visnevskis – coach superwizor

Julia Vitsko – tłumacz książki na język polski

Joanna Czarnecka – Właściciel i współzałożyciel provocare.pl

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies