BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo z napisem: Otwórzmy przed nimi życie,.

„Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną – atrybut dorosłości”

To szkolenie w którym wzięło udział 14 osób z koła PSOUU w Łęcznej. Organizatorem szkolenia, które odbyło się w dniach 27-28 kwiecień 2012r był Zarząd Główny PSOUU, szkolenie odbywało się w hotelu „Lokomotywia” w Lublinie.

Program szkolenia :

 1. Jak rozumieć „seksualność”? Czy niepełnosprawność intelektualna wpływa na seksualność człowieka? Rozwój psychoseksualny osób z niepełnosprawnością intelektualną. Stereotypy dotyczące seksualności osób z intelektualną niepełnosprawnością,

 2. Jak rozmawiać z dzieckiem o dojrzewaniu płciowym i ciele oraz o dbałości o higienę i zdrowiu? (nazewnictwo intymnych części ciała, miesiączka, wizyta u ginekologa, polucje nocne u chłopców i wiele innych).

 3. Jak reagować na przejawy seksualności dorastającego i dorosłego dziecka z niepełnosprawnością intelektualną?
  O przyczynach masturbacji u osób niepełnosprawnych intelektualnie w szerszym kontekście. Właściwe sposoby reagowania na zachowania na masturbację.

 4. Aktywność seksualna dorosłych osób z intelektualną niepełnosprawnością: formy, zakres i przyczyny masturbacji, inicjacja seksualna, specyfika aktywności heteroseksualnej i homoseksualnej. Jak rodzic powinien rozmawiać
  z dorosłym dzieckiem z niepełnosprawnością intelektualną na temat aktywności seksualnej i antykoncepcji?

 5. Jak reagować na przejawy zakochania, miłości u dojrzewającego lub dorosłego syna bądź córki z niepełnosprawnością intelektualną? Porady praktyczne.

 6. Osoba z niepełnosprawnością jako ofiara lub sprawca wykorzystywania seksualnego. Rola profilaktyki na różnych etapach życia. Realizacja zajęć profilaktycznych w rodzinie. Jak wspierać własne dziecko, jeśli doznało przemocy seksualnej – kolejne kroki.

 7. Jak współpracować z kadrą placówki, w której przebywa dziecko z niepełnosprawnością intelektualną? Porady praktyczne.

 8. Warunki skutecznej edukacji seksualnej osób z niepełnosprawnością intelektualną w domu rodzinnym.

Szkolenie prowadziła dr Izabela Fornalik edukator seksualny, pedagog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz Kolegium Karkonowskiego wieloletnia trenerka posiadająca doświadczenie w pracy z dorosłymi osobami niepełnosprawnymi z niepełnosprawnością intelektualną autorka książek i publikacji z zakresu seksualności osób niepełnosprawnych.

Dwudniowe zajęcia były prowadzone w formie warsztatu interaktywnego. Czas przeznaczony na szkolenie upłynął w błyskawicznym tempie.

 Jako rodzice i opiekunowie nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że seksualność dotyczy też „naszych dzieci”. Czasami może nam się wydawać, że nie dotyczy to naszego „dziecka „ – nie może być nic bardziej mylnego w naszym myśleniu. Nasze „duże dziecko” ma takie same potrzeby, pragnienia jak my, dlaczego nie … .

 Naszym zadaniem jest wspomagać, doradzać, a nie izolować, udawać, że nic się nie dzieje, mówić: nas, naszego dziecka seksualność nie dotyczy.

 Pani Iza wyjaśniła nam rodzicom i opiekunom bardzo wiele, forma warsztatowa zmuszała do myślenia. Dzięki temu szkoleniu będzie nam łatwiej rozumieć i rozmawiać nie tylko z własnym dzieckiem …

 To szkolenie to cenna wiedza i pożyteczne doświadczenie .

Dziękuję pracownikom ZG PSOUU – p. G. Piotrowskiej i p. E Zajączkowskiej za organizację szkolenia.

Maria Lisek Zięba

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies