BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat na białym tle: rysunek kobiety patrzącej przez lornetkę zamiast szkieł serca. Na górze napis: 31. spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku Marzenia 17-20 czerwca 2021 Teatr Muzyczny w Lublinie plus online. Na dole logotypy

Rusza 31. SANS „Marzenia”. Mamy jeszcze możliwość uczestniczyć w warsztatach i próbach generalnych.

Wielkimi krokami zbliżają się 31 Międzynarodowe Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku „Marzenia”, które odbędą się w dniach 17-20 czerwca 2021 roku w Teatrze Muzycznym w Lublinie oraz online.

Organizatorzy wydarzenia mimo covidowych komplikacji wchodzą na ostatnią prostą z przygotowaniami do 31. Przeglądu Teatralnego SANS „Marzenia”– aktorzy szlifują formę na próbach, instruktorzy korzystają jeszcze z ostatnich podpowiedzi konsultanta teatralnego, zaś fotografowie zapoznają się z tajnikami fotografii teatralnej.

Wielkimi krokami zbliżają się 31 Międzynarodowe Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku „Marzenia”, które odbędą się w dniach 17-20 czerwca 2021 roku. Jednak jeszcze w dniach 7 i 8 czerwca w Teatrze Muzycznym w Lublinie organizatorzy przewidzieli warsztaty fotograficzne dla uczestników 12 edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Teatr w Obiektywie” oraz próby na scenie dla teatrów uczestniczących w SANS.

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie” jest realizowany podczas Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku, a zgłoszeni fotografowie mają możliwość wziąć udział w warsztatach, podczas których zapoznają się ze specyfiką Spotkań, zasadami fotografowania przedstawień teatralnych oraz artystów ze specjalnymi potrzebami. Warsztaty 7 czerwca poprowadzi Mariusz Kuszpa – fotoreporter i fotograf oraz Paweł Snopek – Koordynator 12 edycji Konkursu „Teatr w Obiektywie”.

Organizatorzy z Fundacji Nieprzetartego Szlaku teatrom zgłoszonym do Przeglądu zapewniają profesjonalną salę teatralną z oświetleniem i nagłośnieniem, zaś przed Spotkaniami możliwość uczestniczenia w próbach teatralnych na scenie z udziałem oświetleniowca, elektroakustyka i konsultanta teatralnego. W tym roku próby teatrów odbędą się w dniu 8 czerwca (10:00-14:00).
Konsultacje dla grup w Teatrze Muzycznym poprowadzi Michał Stanowski, Koordynator Nieprzetartego Szlaku.

Po wielu miesiącach przygotowań, prób, konsultacji wejście na dużą scenę to taka próba generalna dla naszych Artystów. Jednocześnie oswajają się Oni z nowym miejscem, zapoznają ze sceną. Towarzyszą temu wielkie emocje, ale są także wolontariusze, zawsze gotowi do pomocy, wsparcia czy podnoszenia na duchu – mówi Agnieszka Wojnarowska-Śmietana z Fundacji Nieprzetartego Szlaku.

W tym covidowym czasie na próby przyjadą tylko grupy z Lublina, a więc zobaczyć będzie można Teatr Kruszynki z najmłodszymi uczestnikami SANS. To Ich przedstawienie tradycyjnie już będzie otwierać Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku. Teatr uczestniczy w SANS rokrocznie od 1994 roku. Podczas prób w Teatrze Muzycznym będzie można podejrzeć na scenie Teatr Ołowiany Żołnierzyk oraz Teatr Zwierciadło z SOSW nr 2 w Lublinie. Teatry te maja także swoją długą historię udziału w Spotkaniach.

Tegoroczny 31. SANS „Marzenia” odbędzie się w wersji hybrydowej. W programie czekają na widzów występy teatralne na żywo na scenie Teatru Muzycznego, który jest partnerem tego wydarzenia. Planowane są także prezentacje teatralne online – przede wszystkim teatrów z zagranicy (z Rosji, Litwy, Białorusi i Ukrainy) odbywać się będą na platformie Zoom oraz na Facebooku Fundacji Nieprzetartego Szlaku. Obejrzymy także występy teatrów z Polski – Teatr Uśmiech z Kielc, Teatr Euforion z Wrocławia, dwa teatry z Białegostoku – Teatr 5 Groszy oraz Teatr I co teraz oraz aż trzy grupy z Sanoka – Teatr Wataha, Teatr Sanocka Przystań oraz Teatr Słoneczna Jesień. W programie tegorocznych 31. Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku przewidziane są popołudniowe dyskusje na żywo z zakresu arteterapii. Oprócz prezentacji teatralnych zaplanowane są animacje i występy towarzyszące – zarówno grup jak i solistów. Podczas Spotkań na pewno nie zabraknie wspólnego śpiewania w przerwach między spektaklami teatralnymi.

Spektakle będą dostępne online na platformie Zoom (obowiązuje limit 100 osób), a dyskusje i studio festiwalowe będą dodatkowo streamowane poprzez portal Facebook. Organizatorzy zachęcają osoby zainteresowane oglądaniem Przeglądu do zapisania się do wydarzenia na Facebooku.
Organizatorzy wychodzą w tym roku naprzeciw oczekiwaniom i ogromnej potrzebie bycia razem, spotkania się w gronie przyjaciół oraz poszukiwań miejsca arteterapii w nowej rzeczywistości.

Imprezy towarzyszące SANS:

  • Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie” oraz wystawa fotograficzna;
  • Wystawa Laureatów Konkursu na Znak Graficzny Międzynarodowego Cyklu Nieprzetartego Szlaku 2020/2021 „MARZENIA”;
  • Wystawa Laureatów Konkursu Plastycznego Nieprzetartego Szlaku.

Wydarzenie na Facebooku: Nieprzetarty Szlak

Strona internetowa: www.nieprzetartyszlak.eu

Patronaty honorowe SANS:
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński
Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Województwa Lubelskiego
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin
Dofinansowano ze środków PFRON

Patronaty medialne SANS:
TVP3 Lublin, Radio Lublin, Akademickie Radio Centrum
Magazyn i portal Nasze Sprawy
niepelnosprawni.lublin.pl – biuletyn informacyjny osób niepełnosprawnych

PROGRAM 31. Międzynarodowych Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku SANS “Marzenia” 17-20.06.2021

17.06.2021 CZWARTEK ONLINE (zoom / fb)

10:00 Animacje, spotkanie z widownią
17:30 Everyman – Integracyjne Teatralne Studio Krug, Moskwa
18:30 Dyskusja z Januszem Szymańskim „Performatywna pamięć ciała

18.06.2021 PIĄTEK NA ŻYWO w Teatrze Muzycznym + ONLINE (zoom / fb)

10:00 Oficjalne otwarcie 31. SANS 2021 „Marzenia”
10:20 Podróż w nieznane – Teatr Kruszynki, Przedszkole Specjalne nr 11, Lublin
10:45 Calineczka – Teatr Ołowiany Żołnierzyk, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2, Lublin
11:15 Chciałbym – Teatr Zwierciadło, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2, Lublin
12:30 Zakończenie części na żywo w Teatrze Muzycznym
17:30 Dyskusja z Michałem Stanowskim „Arteterapia w nowej rzeczywistości
18:30 Burza – Teatr Euforion, Dolnośląskie Stowarzyszenie Aktywnej Rehabilitacji ART, Wrocław

19.06.2021 SOBOTA ONLINE (zoom / fb)

9:30 Rozpoczęcie dnia
9:40 Czarodziejskie szkiełka – Teatr Wataha,
10:00 Wehikuł czasu –Teatr 5 Groszy, Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie AKTYWNI, Białystok
10:20 Bajka – Niepewna Miłość – Teatr Sanocka Przystań,
10:40 Sąsiedzi – Teatr I co teraz, Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie AKTYWNI, Białystok
11:30 Bajka o Królewnie i Drwalu – Teatr Słoneczna Jesień,
12:10 Mały Książę – Teatr Namysto, Miejski Pałac dla Dzieci i Młodzieży, Riwne, Ukraina
12:25 MTT Muzyczna Trupa Teatralna, Litewski Związek Osób Niepełnosprawnych, Wilno, Litwa
16:30 Dyskusja z Teatrem z Białorusi „Teatr forum
17:30 Resume, Teatr Homo Ludens, Brest Club House Brest, Brześć, Białoruś

30.05.2021 NIEDZIELA ONLINE (zoom / fb)

10:00 Rozpoczęcie dnia; animacja
10:15 Wyszłabym za Dziada – Teatr Uśmiech, Świętokrzyski Klub Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski w WDK im. J. Piłsudskiego, Kielce
11:00 Piosenka na zakończenie – FINAŁ

Agnieszka Wojnarowska-Śmietana,
tel.: 609 050 010
e-mail: nieprzetartyszlak@gmail.com

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies