BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Grupa sześciu osób na scenie. Mężczyzna, który siedzi po lewej stronie, gra na gitarze. Obok niego znajdują się dwie kobiety i trzech mężczyzn, którzy trzymają mikrofony w rękach.

Różni, ale równi – relacja ze strony www.świdnik.pl

„Łatwiej się żyje, kiedy ludzie się do siebie uśmiechają. To najlepsze lekarstwo na wszystko” – słowa aktorki Anny Dymnej doskonale wpisały się w festyn integracyjny, podczas którego, przez kilka godzin, uśmiechu i pięknych wrażeń naprawdę nie brakowało.

Organizatorem wydarzenia było PSONI Koło w Świdniku, zaś okazją do spotkania Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Jubileuszowy 25. festyn odbył się w muszli koncertowej Dziennego Domu Seniora CUS. Gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji, organizacji pozarządowych, osoby niepełnosprawne, rodzice, mieszkańcy miasta, powitała Iwona Ratajczak, prezes zarządu PSONI Koło w Świdniku:

– To wyjątkowy festyn, ponieważ obchodzimy go już po raz dwudziesty piąty i wiążą się z nim różne wspomnienia. Zaczynaliśmy jeszcze na placu, na którym teraz mieści się sąd. Później odbywał się na placu Konstytucji 3 maja, przy budynku naszego stowarzyszenia przy ulicy Kościuszki oraz w muszli koncertowej. Obchodzimy Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, więc przede wszystkim należy podkreślić wartości, jakie należne są każdemu człowiekowi: godność, niezależność, samoistnienie, wolność, szacunek, ale festyn przypada również w roku, w którym Świdnik obchodzi 70-lecie istnienia. Nasze stowarzyszenie funkcjonuje od 1987 roku, więc chyba śmiało mogę powiedzieć, że jest wpisane w historię miasta. W1994 roku powstało Dzienne Centrum Aktywności,  w 1998 roku Warsztat Terapii Zajęciowej, a w 2009 roku Środowiskowy Dom Samopomocy. Dzisiaj jest też szczególny dzień, ponieważ świętujemy Dzień Mamy. Jesteśmy myślami z naszymi mamami, a szczególnie z mamami niepełnosprawnych, które swoją troską otaczają i wychowują osoby, które wymagają bardzo dużej uwagi, pomocy i wsparcia. Czas jest wyjątkowy również dlatego, że w marcu rozpoczęła się długo wyczekiwana rozbudowa budynku PSONI. A dziś chcemy państwu pokazać, że osoby z niepełnosprawnościami mają swoje pasje i zainteresowania. Pragniemy pokazać, że każdy z nas ma prawo do aktywnego życia społecznego, rodzinnego i zawodowego. Życzymy dobrej zabawy, a wszystkim osobom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom życzę siły, pogody ducha, bezpieczeństwa!

Głos zabrał również Bartłomiej Pejo, poseł na Sejm RP:

–  Dzisiaj świętujemy dzień, w którym bohaterami są osoby niepełnosprawne. Podkreślamy ich godność, mówimy, że jest ona niezwykle ważna. Dziękuję za zaproszenie, za współpracę ze stowarzyszeniem, panią Iwoną Ratajczak i jej współpracownikami oraz za to, że już po raz 25. taki festyn jest organizowany. Pamiętajmy jednak, że stowarzyszenie to nie tylko ten festyn, ale codzienna, ciężka praca, która wymaga poświęcenia.

– Dzisiaj przypada Dzień Mam, więc wszystkim mamom opiekującym się osobami niepełnosprawnymi, ale też wszystkim obecnym tutaj składamy najserdeczniejsze życzenia. Dzięki takim organizacjom, jakie prowadzi pani prezes Iwona Ratajczak, osoby niepełnosprawne intelektualnie mają możliwość rozwijać swoje zainteresowania, być w życiu, uczyć się życia i pokazywać. My ze swojej strony staramy się jak najbardziej pomagać i wspierać stowarzyszenie oraz osoby niepełnosprawne. Dziękujemy za to, że jesteście, że zwracacie nam uwagę na to, co ważne, że tworzycie tak piękne prace, które możemy dzisiaj podziwiać – mówiła w imieniu władz i społeczności powiatowej Anna Dygulska, członek zarządu Powiatu Świdnickiego.

Życzenia złożyli również radni Rady Miasta: Renata Elmerych, Roman Kozak, Włodzimierz Radek, zaś w imieniu burmistrza Marcina Dmowskiego głos zabrał Jerzy Irsak, zastępca burmistrza:

 –  Dziękuję za wspaniałą pracę, jaką wykonujecie, a wykonujecie ją z sercem. Wszystkim, dla których zorganizowany jest ten festyn, życzę przede wszystkim zdrowia, zaś tutaj zebranym niezapomnianych wrażeń z tej imprezy.

–  25 lat temu środowiska osób niepełnosprawnych i sprawnych były dwoma różnymi światami. Dzisiaj jest już zupełnie inaczej, pokonaliśmy olbrzymią drogę, aby te światy przenikały się ze sobą, a żeby tak się stało, to zasługa, między innymi, stowarzyszenia, za co bardzo dziękuję – podkreślał Andrzej Manka, dyrektor Centrum Usług Społecznych.

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę. Tradycyjnie już scena zapełniła się artystami z różnych dziedzin sztuki.

W ramach Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych Piosenki, Tańca i Teatru zaprezentowali się:

  • „Pasjonaci” (ŚDS PSONI Koło w Świdniku),
  • Tymoteusz Misiura (DCA PSONI Koło w Świdniku),
  • „Mogę więcej” (Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Jaszczowie),
  • „Sympatyczni” (WTZ Nałęczowskiego Stowarzyszenia Charytatywnego w Nałęczowie),
  • „Motyle” (WTZ PSONI Koło w Świdniku),
  • Łukasz Lisek (WTZ w Janowicy, PSONI Koło w Łęcznej),
  • Grupa taneczna (SOSW Świdnik),
  • „Bębnoludy” (WTZ w Janowicy, PSONI Koło w Łęcznej),
  • Katarzyna Kozdra (WTZ w Janowicy, PSONI Koło w Łęcznej),
  • „Pod Parasolem” (WTZ SIS w Janówku),
  • „Ach to My” (WTZ PSONI Koło w Świdniku).

W niedzielne popołudnie publiczność mogła również oklaskiwać:

  • Szymona Woźniaka (solista WTZ PSONI Koło w Świdniku),
  • Zespoły Tańca Nowoczesnego Disco, Freestyle, Step (MOK w Świdniku),
  • ZTL „Leszczyniacy”, ZTW „Ambarass”, „Euphoria Jazz” (SDK w Świdniku),
  • „Seniority” (UTW w Świdniku),
  • Dariusza Tokarzewskiego
  • oraz gwiazdę wydarzenia – Mariusza Materę.

Zawodnicy LKSW Dan przygotowali pokaz umiejętności sportowych.

Dodatkowymi atrakcjami festynu  były wystawa rękodzieła, zabawy i animacje dla najmłodszych, a także motocykle Świdnickiego Klubu Motocyklowego Usarz. Na głodnych oraz spragnionych czekały bigos, ciasta, zimne i gorące napoje.

Partnerem wydarzenia było Centrum Usług Społecznych. Honorowy patronat sprawowali burmistrz Marcin Dmowski i starosta Waldemar Jakson. Festyn sfinansowany został ze środków Gminy Miejskiej Świdnik i Starostwa Powiatowego w Świdniku.

Zdjęcia z tej uroczystości można obejrzeć pod poniższym linkiem:

www.swidnik.pl/rozni-ale-rowni-foto/

Źródło: www.swidnik.pl

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies