BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Grafika Jubileuszowa 30 lat LFOON-SW 1994 - 2024: 1999

Rok 1999 – rok zmian organizacyjnych LFOON – SW

Rok 1999 był okresem wprowadzenia zmian, stabilizujących formalnie i organizacyjnie prace Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.

Początek roku był trudny. Od organizacji osób niepełnosprawnych wpłynęło bardzo dużo niepokojących sygnałów o dramatycznej sytuacji dezinformacyjnej w pierwszym okresie wprowadzania reformy zdrowia. W celu wyjaśnienia sytuacji w dniu 15 lutego 1999 roku zorganizowano spotkanie pn. „Okres wprowadzania reformy ubezpieczeń zdrowotnych w odczuciu osób niepełnosprawnych – problemy, obawy, pytania”. Wzięli w nim udział przedstawiciele organizacji członkowskich Forum i zaproszeni goście: lubelscy parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej i PFRON. Członkowie LFOON – SW przedstawili tematy i pytania w formie referatów. W programie spotkania znalazły się następujące zagadnienia:

  • „Reforma ubezpieczeń zdrowotnych a zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze”;
  • „Leczenie chorób przewlekłych, zaopatrzenie w leki, dostępność do lekarzy specjalistów, sanatoria”;
  • „Znaczenie informacji dla pacjentów a w szczególności osób niepełnosprawnych i rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym”;
  • „Problemy związane z organizacją turnusów rehabilitacyjnych, wynikające z wprowadzanych reform i decentralizacji PFRON”.

Odpowiedzi udzielali goście zaproszeni na spotkanie a udzielone wyjaśnienia mocno zaniepokoiły przedstawicieli środowisk osób niepełnosprawnych. Rozważano: podjęcie bardziej ofensywnych form uzyskania odpowiedzi na zadane pytania, przedstawienie propozycji własnych rozwiązań i wpływu na zmianę przyjętego przez rząd kierunku reform.

Już w 1998 roku, w związku z pogorszeniem stanu zdrowia, Pani Teresa Estko zasygnalizowała konieczność rezygnacji z pełnienia funkcji Prezesa. 30 marca 1999 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze LFOON – SW. W wyniku głosowania dokonano wyboru nowych władz. Wybrano nowy 9 osobowy Zarząd Forum. W jego skład weszli: Alicja Jankiewicz – Prezes, Tadeusz Ćwikła – Wiceprezes, Edward Bańczak – Wiceprezes, Henryka Szymala – Sekretarz, Stefan Nowacki – Skarbnik i członkowie: Ireneusz Kociubiński, Helena Kostowska, Bogusław Dolinny, Teresa Pyrlińska. Komisję Rewizyjną tworzyli: Antoni Wiak, Teresa Głazowska, Wiesław Olechowski.

Znalezienie lokalu na biuro LFOON – SW, pozyskanie środków na jego funkcjonowanie, wyposażenie oraz zatrudnienie pracownika – to były zadania organizacyjne dla nowego Zarządu na najbliższą przyszłość. Dokonano również wyboru trzech priorytetowych zagadnień związanych z aktywnością misyjną Forum: usprawnienie przepływu informacji dla środowiska osób niepełnosprawnych, podejmowanie działań dążących do niwelowania barier architektonicznych i usprawnienie komunikacji wewnętrznej pomiędzy organizacjami członkowskimi.

Od początku swojego istnienia, Forum cyklicznie organizowało uroczystą konferencję w dniu Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, przypadającego na dzień 5 maja. W 1999 roku Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym zapoczątkowało w Polsce w tym dniu obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Ustanowienie tego święta miało – i nadal ma – na celu łamanie barier i stereotypów na temat osób niepełnosprawnych intelektualnie w społeczeństwie a osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą zwrócić uwagę na szczególne problemy swojego życia, zaprezentować swoje możliwości i umiejętności. Przedstawiciele LFOON – SW wzięli aktywny udział w wydarzeniach przygotowanych przez dwie organizacje członkowskie: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Lublinie (5. 05.1999 r.) i Koło w Świdniku (16.05.1999 r.). Uroczysta msza święta w Archikatedrze Lubelskiej, przemarsz ulicami Lublina, Świdnika i prezentacja twórczości osób niepełnosprawnych stały się okazją do zwrócenia skutecznej uwagi na sytuację osób niepełnosprawnych.

W czerwcu 1999 roku podpisano umowę podnajmu na użytkowanie przez LFOON – SW małego pokoju w lokalu lubelskiego oddziału Towarzystwa Walki z Kalectwem przy ulicy Piłsudskiego 11. Ustalono harmonogram dyżurów członków Zarządu w biurze a na dzień spotkań organizacji członkowskich wyznaczono pierwszy wtorek miesiąca od godz.14:00. Prowadzono konieczną działalność interwencyjną w sprawach indywidualnych osób niepełnosprawnych oraz całego środowiska. Podejmowane interwencje dotyczyły np.: zawieszenia przyjmowania wniosków na usuwanie barier architektonicznych przez lubelski oddział PFRON z powodu nieobecności pracownika, decyzji PFRON o zakazie ubiegania się o dotację na prowadzenie działalności gospodarczej przez osoby z I grupą inwalidzką.

Istniała pilna potrzeba udrożnienia przepływu informacji wewnątrz organizacji.

Z Fundacji im. Stefana Batorego uzyskano dotację na realizację w okresie od czerwca 1999 r. do lutego 2000 r. projektu informacyjno-szkoleniowego „Impuls”. Realizacja projektu składała się z trzech etapów. Pierwszy, polegający na przeszkoleniu 12 przedstawicieli organizacji pozarządowych wchodzących w skład LFOON – SW w zakresie podstawowej obsługi komputera, został zrealizowany w czerwcu i lipcu 1999 roku. Drugi, miał na celu przeszkolenie 20 przedstawicieli organizacji członkowskich Forum w zakresie korzystania z Internetu i tworzenia stron www, trwał od października1999 r. do lutego 2000 r. Został zrealizowany dzięki podjęciu współpracy z Integracyjnym Klubem Animatorów (IKA), który prowadził kawiarenkę internetową. Podczas szkolenia, prowadzonego przez pana Adama Czajczyka powstało piętnaście prostych stron internetowych organizacji członkowskich LFOON – SW i jednej organizacji współpracującej. Umieszczono je na serwerze Integracyjnego Klubu Animatorów www.ika.lublin.pl. W trzecim etapie projektu zakupiono modemy: dziesięć wewnętrznych i cztery zewnętrzne. Urządzenia trafiły do tych organizacji Członkowskich LFOON – SW, które ich jeszcze nie posiadały.

W dniu 15 listopada1999 roku przedstawiciele LFOON – SW uczestniczyli w odbywającej się Warszawie konferencji, zorganizowanej przez Fundację Pomocy Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo. Wydarzenie dotyczyło znaczenia Internetu i technologii informatycznych w życiu osób z niepełnosprawnościami. W ramach materiałów konferencyjnych uczestnicy spotkania otrzymali od Fundacji przekazane do rozdysponowania wśród organizacji pozarządowych legalne oprogramowanie firmy Microsoft. Darowizna ta była bardzo ważnym i istotnym etapem w dalszym rozwoju działalności Forum.

LFOON – SW pozyskał z PFRON środki na realizację na przełomie listopada i grudnia1999 roku, szkoleń wyjazdowych dla członków i wolontariuszy z organizacji członkowskich. Na terenie województwa lubelskiego zorganizowano grupowe wizyty studyjne w placówkach, zajmujących się edukacją i rehabilitacją osób niepełnosprawnych. Uczestnikom umożliwiono: poznawanie instytucji oraz organizacji i ich działalności, zadawanie pytań, przekazywanie wzajemnych doświadczeń i nawiązywania kontaktów (sieciowanie).

Odwiedzone placówki:

  • Powszechne Przedszkole nr 11 (Przedszkole Specjalne) w Lublinie,
  • Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Głuchych i Niedosłyszących w Lublinie,
  • Zespół Szkół nr 4 w Lublinie (Szkoła Specjalna nr 26, Gimnazjum Specjalne nr 1, Szkoła Podstawowa nr 49 z programem terapeutycznym),
  • Dom Pomocy Społecznej w Matczynie,
  • Ośrodek Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie,
  • Ośrodek Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie,
  • Dzienny Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci Specjalnej Troski w Lublinie,
  • Ośrodek Rehabilitacyjny Stowarzyszenia „Krok za Krokiem” w Zamościu,
  • Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy i Warsztaty Terapii Zajęciowej, prowadzone przez PSOUU koło w Zamościu,
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej w Krężnicy Jarej, prowadzone przez Fundację Między Nami,
  • Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Tomaszowie Lubelskim, prowadzony przez PSOUU Koło w Tomaszowie Lubelskim,
  • Zespół Terapii Zajęciowej w Chełmie, prowadzony przez PSOUU Koło w Chełmie,
  • Dzienne Centrum Aktywności w Łęcznej, prowadzone przez PSOUU Koło w Łęcznej,
  • Ośrodek Rehabilitacyjny Benjamin w Lublinie, prowadzony przez Fundację Benjamin,
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nałęczowie, prowadzone przez Zakład Pracy Chronionej Resta,
  • Zespół Szkół Terapeutycznych im. H. Ch. Andersena w Lublinie,
  • Dzienne Centrum Aktywności i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Świdniku, prowadzone przez PSOUU Koło w Świdniku.

Z przebiegu projektu został nakręcony film. Przygotowali go uczestnicy Pracowni Multimedialnej WTZ ze Świdnika, pod kierunkiem instruktorki Anety Komsty. Był to projekt bardzo ważny dla spójności LFOON – SW, współpracy wewnętrznej oraz bardzo inspirujący członków organizacji członkowskich do dalszych działań w ramach swoich stowarzyszeń.

Od 1999 roku zaczął funkcjonować Samorząd Województwa Lubelskiego i jego organ wykonawczy – Urząd Marszałkowski. W strukturze, jako jeden z wydziałów powołano Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej i Zatrudnienia. W jego kompetencje weszły zadania dotyczące zatrudnienia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi. Dyrektorem został pan Janusz Jurek – osoba z niepełnosprawnością, o dużej wiedzy i świadomości problemów, dotykających środowisko osób z niepełnosprawnościami. Wynikała ona także z Jego własnych doświadczeń zdobytych podczas zatrudnienia w spółdzielni inwalidów, działalności w organizacjach sportowych osób niepełnosprawnych i pracy parlamentarnej w Komisji Polityki Społecznej, Komisji Zdrowia oraz Komisji Ustawodawczej przy rządowym projekcie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Przy Marszałku Województwa Lubelskiego powołano Wojewódzką Radę Konsultacyjną do Spraw Osób Niepełnosprawnych, składającą się z przedstawicieli organizacji pozarządowych. Miała ona pełnić funkcję organu doradczego dla Marszałka. Członkowie Rady wykonywali swoje zadania w ramach pracy społecznej. Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki zostało zaproszone do udziału w pracach nowo powołanej Rady, do aktywnej współpracy przy realizacji zadań Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i Zatrudnienia oraz do prac zespołów, przygotowujących projekty do Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego.

W dniu 6 grudnia 1999 roku Forum zorganizowało w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie spotkanie integracyjne na temat sytuacji i problemów osób niepełnosprawnych pn. „Niepełnosprawna Rzeczywistość 1999”. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele: organizacji pozarządowych, samorządów, administracji państwowej, Sejmu, Senatu i instytucji działających na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych. Po uroczystym otwarciu spotkania, do dyskusji tematycznej zaproszono: Janusza Jurka, dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i Zatrudnienia Urzędu Marszałkowskiego, posłankę Izabellę Sierakowską, posła Zdzisława Podkańskiego, senatora Stanisława Gogacza, Andrzeja Mańkę, dyrektora lubelskiego oddziału PFRON, reprezentanta Lubelskiego Kuratorium Oświaty i przedstawiciela Rady Miasta Lublin. W swoich wystąpieniach rozmówcy zwracali uwagę na najważniejsze w ich opinii problemy środowiska osób niepełnosprawnych. Podkreślali też ważną rolę Forum w procesie zmian w istniejącej rzeczywistości. Uczestniczący w dyskusji przedstawiciele organizacji pozarządowych mówili miedzy innymi o: wykluczeniu osób chorych na epilepsję z leczenia sanatoryjnego, braku funduszy na wczesną rehabilitację dzieci z porażeniem mózgowym, specyficznej decyzji Lubelskiej Kasy Chorych dotyczącej skrócenia pobytu sanatoryjnego z 24 do 21 dni, braku przedstawicieli osób niepełnosprawnych w radzie nadzorczej Kasy Chorych, braku dostępnych lokali na prowadzenie działalności przez stowarzyszenia oraz o utrudnieniach w przepływie informacji.

Po zakończonej dyskusji, przystąpiono do uroczystej części spotkania, związanej z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych (3 grudnia) oraz Międzynarodowego Dnia Wolontariusza (5 grudnia). Na wniosek organizacji członkowskich Forum, piętnastu osobom, które w sposób szczególny angażowały się w pomoc osobom niepełnosprawnym i ich organizacjom, wręczono okolicznościowe dyplomy z podziękowaniami oraz ceramiczne statuetki, wykonane przez panią Joannę Kowalską-Wolszczak.

Ceramiczna statuetka wykonana przez panią Joannę Kowalską Wolszczak - głowa kobiety sfotografowana z trzech stron

Wydarzeniu towarzyszył zorganizowany przed salą konferencyjną „Zimowy Jarmark Niezwykłości”, podczas którego uczestnicy mieli okazję zapoznać się z artystycznymi osiągnięciami osób niepełnosprawnych, zrzeszonych w stowarzyszeniach, należących do Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.

W roku 1999 roku do Forum przystąpiły dwie nowe organizacje:

  • Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Białej Podlaskiej,
  • Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Łęcznej.

Alicja Jankiewicz

Materiał powstał w ramach projektu “Publikacja o działaniach LFOON-SW w latach 1994 – 2024”
realizowanego w okresie 10.06.2024 r. – 11.12.2024 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych
przez Samorząd Województwa Lubelskiego

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies