W Warsztacie Terapii Zajęciowej w Janowicy odbyło się zebranie rodziców/ opiekunów w dniu 05 lutego 2016 r.
Zebranie zwołane na podstawie Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r., Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2004 r. współpraca z rodzicami/opiekunami.
Zanim przystąpiono do omawiania tematów związanych ze zwołaniem zebrania zespół artystyczny „Figiel” zaprezentował rodzicom swój najnowszy repertuar, spektakl pt. „Miłość w czterech żywiołach”. Natomiast zespół muzyczny „Bębnoludy” zagrał składanki muzyki świata. Rodzice mogli też obserwować swoje dzieci podczas zajęć w pracowniach obejrzeli wystawę prac, wyrobów przygotowywanych na Wielkanoc.
Spektakl teatralny
„Bębnoludy”
Zacznij od robienia tego, co konieczne;
potem zrób to, co możliwe;
nagle odkryjesz, że dokonałeś niemożliwego.
Wiele osób bardzo się wzruszyło podczas prezentacji artystycznej, były brawa, podziw, uznanie. Młodzież wróciła do swoich zajęć a rodzice rozpoczęli zebranie.
Podczas zebrania poruszone zostały między innymi tematy:
zmiana pracowni przez uczestników;
funkcjonowanie placówki;
możliwości dalszego rozwoju uczestników w tym wyjazdy na wycieczki;
trening ekonomiczny – zmiany;
trening mieszkaniowy;
nowa forma zajęć;
wydarzenia.
Kierownik placówki w obecności psychologa, członków Zarządu Koła oraz przedstawiciela Komisji Rewizyjnej Koła omówiła przedstawione tematy.
Omówiona została sytuacja finansowa warsztatów, zmiany w pracowniach, planowane wyjazdy na spotkania, wycieczki, trening ekonomiczny.
Najdłużej zatrzymano się przy temacie zdarzeń. Pod koniec stycznia w warsztacie miała miejsce awaria wskutek której uległa zalaniu cała kotłownia. Straty są wielkie czeka nas wymiana kotłów, remont ścian, pomp. Czekamy na wycenę szkody przez firmę ubezpieczeniową.
Przy wypompowywaniu wody z pomieszczeń pomogła nam Powiatowa Straż Pożarna z Łęcznej – dziękujemy za bardzo szybki przyjazd i pomoc. Natomiast w usunięciu wycieku wody, położeniu nowej „nitki” kanalizacyjnej pomogli nam pracownicy z Gminnego Zakładu Usług komunalnych w Cycowie. Dziękujemy Pani Wójt za pomoc. Cały czas toczą się prace niezbędne w zabezpieczeniu dostawy ciepła i wody do budynku. Wiele jeszcze zostało do zrobienia, część prac zostanie wykonana jak wyschną ściany i zdobyte zostaną środki finansowe.
Kierownik placówki prosiła o pomoc w zdobywaniu środków poprzez darowiznę 1% podatku oraz włączenie się w działalność WTZ jak i PSOUU Koło w Łęcznej. Bardzo żywo zareagowała mama jednego z uczestników warsztatu, pani C.Sz. zwracając się do rodziców aby zaczęli szukać wsparcia poprzez zachęcanie w rodzinie, sąsiadów aby nie czekać aż zrobi to p. Maria „… każdemu z nas powinno zależeć aby naszym dzieciom żyło się lepiej…”
Omawiano trening mieszkaniowy, zastanawiano się nad budową domu rodzinnego z myślą o przyszłości „dzieci” zaplanowano wyjazd latem do Jarosławia, Krosna aby tam zobaczyć funkcjonujące domy, planowane budowy.
“Nauka powinna być prowadzona tak,
aby uczący się, uważali ją za cenny dar
a nie ciężki obowiązek.”
Zakończeniem zebrania była prezentacja nowej formy zajęć wprowadzonej w tym roku w placówce. Nowa forma to zajęcia dotyczące umiejętności wytwarzania podpałki ekologicznej. Zajęcia bardzo podobają się uczestnikom. Jest podział ról, każdy się odnajduje w swojej, panuje wielka solidarność.
W zebraniu zgodnie z listą obecności wzięło udział 18 rodziców na 33 uczestników warsztatu.
M.Lisek-Zięba