BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Rodzice w WTZ

W Warsztacie Terapii Zajęciowej w Janowicy odbyło się zebranie rodziców/ opiekunów w dniu 05 lutego 2016 r.

Zebranie zwołane na podstawie Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r., Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2004 r. współpraca z rodzicami/opiekunami.

Zanim przystąpiono do omawiania tematów związanych ze zwołaniem zebrania zespół artystyczny „Figiel” zaprezentował rodzicom swój najnowszy repertuar, spektakl pt. „Miłość w czterech żywiołach”. Natomiast zespół muzyczny „Bębnoludy” zagrał składanki muzyki świata. Rodzice mogli też obserwować swoje dzieci podczas zajęć w pracowniach obejrzeli wystawę prac, wyrobów przygotowywanych na Wielkanoc.

ludzie stoją w sali. Ich twarze są skierowane ku sobie. W tle widownie siedząca na krzesłach.

 Spektakl teatralny

Ludzie siedzą na krzesłach. Na środku stoją ludzie na środku. Mają ze sobą instrumenty.

 „Bębnoludy”

Zacznij od robienia tego, co  konieczne;

 potem zrób to, co możliwe;

nagle odkryjesz, że dokonałeś niemożliwego.

Wiele osób bardzo się wzruszyło podczas prezentacji artystycznej, były brawa, podziw, uznanie. Młodzież wróciła do swoich zajęć a rodzice rozpoczęli zebranie.

Podczas zebrania poruszone zostały między innymi tematy:

  • zmiana pracowni przez uczestników;

  • funkcjonowanie placówki;

  • możliwości dalszego rozwoju uczestników w tym wyjazdy na wycieczki;

  • trening ekonomiczny – zmiany;

  • trening mieszkaniowy;

  • nowa forma zajęć;

  • wydarzenia.

Kierownik placówki w obecności psychologa, członków Zarządu Koła oraz przedstawiciela Komisji Rewizyjnej Koła omówiła przedstawione tematy.

Omówiona została sytuacja finansowa warsztatów, zmiany w pracowniach, planowane wyjazdy na spotkania, wycieczki, trening ekonomiczny.

Najdłużej zatrzymano się przy temacie zdarzeń. Pod koniec stycznia w warsztacie miała miejsce awaria wskutek której uległa zalaniu cała kotłownia. Straty są wielkie czeka nas wymiana kotłów, remont ścian, pomp. Czekamy na wycenę szkody przez firmę ubezpieczeniową.

Przy wypompowywaniu wody z pomieszczeń pomogła nam Powiatowa Straż Pożarna z Łęcznej – dziękujemy za bardzo szybki przyjazd i pomoc. Natomiast w usunięciu wycieku wody, położeniu nowej „nitki” kanalizacyjnej pomogli nam pracownicy z Gminnego Zakładu Usług komunalnych w Cycowie. Dziękujemy Pani Wójt za pomoc. Cały czas toczą się prace niezbędne w zabezpieczeniu dostawy ciepła i wody do budynku. Wiele jeszcze zostało do zrobienia, część prac zostanie wykonana jak wyschną ściany i zdobyte zostaną środki finansowe.

Kierownik placówki prosiła o pomoc w zdobywaniu środków poprzez darowiznę 1% podatku oraz włączenie się w działalność WTZ jak i PSOUU Koło w Łęcznej. Bardzo żywo zareagowała mama jednego z uczestników warsztatu, pani C.Sz. zwracając się do rodziców aby zaczęli szukać wsparcia poprzez zachęcanie w rodzinie, sąsiadów aby nie czekać aż zrobi to p. Maria „… każdemu z nas powinno zależeć aby naszym dzieciom żyło się lepiej…”

Omawiano trening mieszkaniowy, zastanawiano się nad budową domu rodzinnego z myślą o przyszłości „dzieci” zaplanowano wyjazd latem do Jarosławia, Krosna aby tam zobaczyć funkcjonujące domy, planowane budowy.

“Nauka powinna być prowadzona tak,

aby uczący się, uważali ją za cenny dar

a nie ciężki obowiązek.”

Zakończeniem zebrania była prezentacja nowej formy zajęć wprowadzonej w tym roku w placówce. Nowa forma to zajęcia dotyczące umiejętności wytwarzania podpałki ekologicznej. Zajęcia bardzo podobają się uczestnikom. Jest podział ról, każdy się odnajduje w swojej, panuje wielka solidarność.

W zebraniu zgodnie z listą obecności wzięło udział 18 rodziców na 33 uczestników warsztatu.

M.Lisek-Zięba

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies