BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat na białym tle: rysunek kobiety patrzącej przez lornetkę zamiast szkieł serca. Na górze napis: 31. spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku Marzenia 17-20 czerwca 2021 Teatr Muzyczny w Lublinie plus online. Na dole logotypy

Realizują Marzenia! Artyści z niepełnosprawnościami…

Przed nami święto Artystów Nieprzetartego Szlaku. Finałowe Spotkania Teatralne „Marzenia” organizowane są już po raz 31. A jednak będzie to pierwszy taki SANS! Pierwszy w formule hybrydowej. Pierwszy w Teatrze Muzycznym w Lublinie.

Termin: 17-20 czerwca
Miejsce: Teatr Muzyczny w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5; fanpage “Nieprzetarty Szlak” na Facebooku, platforma Zoom
Kontakt dla mediów: Agnieszka Wojnarowska-Śmietana, tel.: 609 050 010
e-mail: nieprzetartyszlak@gmail.com

Wielkimi krokami zbliżają się 31. Międzynarodowe Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku „Marzenia”, które odbędą się w dniach 17-20 czerwca 2021 roku. 

Najważniejszym elementem Spotkań, na które z utęsknieniem czekali zarówno organizatorzy jak i uczestnicy, będą występy na deskach Teatru Muzycznego w Lublinie. Oficjalne rozpoczęcie nastąpi 18 czerwca o godz. 10:00. Całość festiwalu realizowana będzie także w przestrzeni wirtualnej. Dla uczestników to prawdziwe święto teatru, bo jednak spotkają się na żywo i zagrają dla prawdziwej publiczności.

Pierwszy dzień Przeglądu realizowany będzie tylko online, za to zobaczymy interesujący muzyczno-plastyczny spektakl Integracyjnego Teatralnego Studia Krug z Moskwy pt: „Everyman” w reżyserii Natalii Popovej. Spektakl oparty jest na motywach średniowiecznego moralitetu, angielskiego tekstu z XV w., a jednocześnie to laboratoryjny projekt ITS Krug, Centrum im. W. Meyerholda oraz absolwentów z Moskiewskiej Szkoły Teatralnej.

W tym covidowym czasie na żywo w piątek w Teatrze Muzycznym zaprezentują się tylko grupy z Lublina. Będzie można zobaczyć Teatr Kruszynki z najmłodszymi uczestnikami SANS, którzy zabiorą widzów w „Podróż w nieznane”. Przedszkolaki już tradycyjnie będą otwierać Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku. W tegorocznym spektaklu bierze udział tylko 4 aktorów, za to po raz pierwszy wykorzystają słowo.

Tegoroczny 31. SANS „Marzenia” odbędzie się w wersji hybrydowej. W programie, poza występami na żywo, czekają na widzów prezentacje online – przede wszystkim teatrów z zagranicy (z Rosji, Litwy, Białorusi i Ukrainy) – odbywać się będą na platformie Zoom oraz na Facebooku Fundacji Nieprzetartego Szlaku. Obejrzymy także występy teatrów z Polski – Teatr Euforion z Wrocławia, dwa teatry z Białegostoku – Teatr 5 Groszy oraz Teatr I co teraz oraz aż trzy grupy z Sanoka – Teatr Wataha, Teatr Sanocka Przystań oraz Teatr Słoneczna Jesień. W niedzielę na Finał 31. SANS w przestrzeni wirtualnej zaprezentuje się żywiołowy Teatr Uśmiech z Kielc – Zespół Inscenizacji Tanecznych.

– W programie festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie – repertuar obejmuje zarówno spektakle dla dzieci, jak i dla dorosłych. Przygotowaliśmy także dyskusje dla praktyków arteterapii, instruktorów, którzy na co dzień zajmują się teatrem amatorskim osób ze specjalnymi potrzebami. A ponieważ festiwal ma charakter edukacyjny, Rada Konsultantów zaprasza reżyserów na omówienia, gdzie jest przestrzeń do wymiany myśli, a przede wszystkim dogłębną analizę prezentowanych widowisk – mówi Michał Stanowski, Koordynator Nieprzetartego Szlaku.

W programie tegorocznych 31. Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku przewidziane są popołudniowe spektakle online oraz dyskusje na żywo z zakresu arteterapii. Organizatorzy wraz z zaproszonymi panelistami poszukiwać będą odpowiedzi na temat: czym jest pamięć ciała, która w działaniu staje się miejscem historii (Janusz Szymański); analizować teatr forum jako formę odnoszącą się do problemów społecznych i poszukującą wyjścia z sytuacji lub zmiany sytuacji (Anastazja Dyadiszczeva, Białoruś). Całość dyskusji skupi się wokół poszukiwań miejsca arteterapii w nowej rzeczywistości (Michał Stanowski).

Oprócz prezentacji teatralnych w programie festiwalu zaplanowane są animacje i występy towarzyszące – zarówno grup jak i solistów. Podczas Spotkań na pewno nie zabraknie wspólnego śpiewania w przerwach między spektaklami teatralnymi. Piątkowe przedpołudnie w Teatrze Muzycznym zakończy recital Mateusza Dudka.

Organizatorzy z Fundacji Nieprzetartego Szlaku gwarantują uczestnikom Spotkań dobrą atmosferę i wspaniałą zabawę, ale przede wszystkim zapewniają profesjonalne podejście do występujących artystów, Ich instuktorów, a także widzów.

Staramy się dbać o każdy drobny szczegół, który będzie wsparciem dla naszych Artystów, zapewniając profesjonalną salę teatralną z oświetleniem i nagłośnieniem, obsługę sceny, garderoby, opiekę pilotów-wolontariuszy, zaś przed Spotkaniami konsultacje i możliwość uczestniczenia w próbach teatralnych na scenie. Wszystko po to, aby występ był dla Nich doświadczeniem terapeutycznym i rozwojowym mówi Agnieszka Wojnarowska-Śmietana z Fundacji Nieprzetartego Szlaku.

Spektakle będą prezentowane online na platformie Zoom (obowiązuje limit 100 osób), a dyskusje i studio festiwalowe będą dodatkowo streamowane poprzez portal Facebook. Organizatorzy zachęcają osoby zainteresowane oglądaniem Przeglądu do zapisania się do wydarzenia na Facebooku. Mimo limitów widzów w Teatrze formuła hybrydowa Spotkań pozwala przekraczać granice, otwiera całkiem nowe, wręcz nieograniczone możliwości. Cały czas będzie można dołączyć do wydarzenia online – wejść w interakcję, zobaczyć co dzieje się na widowni lub za kulisami.

Imprezy towarzyszące SANS:

  • Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie” oraz wystawa fotograficzna;
  • Wystawa Laureatów Konkursu na Znak Graficzny Międzynarodowego Cyklu Nieprzetartego Szlaku 2020/2021 „MARZENIA”;
  • Wystawa Laureatów Konkursu Plastycznego Nieprzetartego Szlaku.

Wydarzenie na Facebooku: Nieprzetarty Szlak

Strona internetowa: www.nieprzetartyszlak.eu

Patronaty honorowe SANS:
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński
Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Patronaty honorowe SANS:
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński
Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Województwa Lubelskiego
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin
Dofinansowano ze środków PFRON

Patronaty medialne SANS:
TVP3 Lublin, Radio Lublin, Akademickie Radio Centrum
Magazyn i portal Nasze Sprawy
niepelnosprawni.lublin.pl – biuletyn informacyjny osób niepełnosprawnych

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies