BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo z napisem: Otwórzmy przed nimi życie,.

Puchaczowskie Święto Plonów

Zespół „Bębnoludy” i solista Łukasz Lisek uczestnicy placówki Koło PSONI w Łęcznej z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy na zaproszenie Wójta Pana Adama Grzesiuka po raz kolejny byli gośćmi Gminnych Dożynek w Puchaczowie.

Program Gminnych Dożynek obejmował:

  • Przemarsz korowodu dożynkowego;
  • Uroczystą Mszę Świętą Dziękczynną;
  • Oficjalne rozpoczęcie uroczystości, powitanie gości;
  • Koncert Orkiestry Dętej z Mełgwi;
  • Obrzęd dzielenia się chlebem;
  • Koncert Zespołu „Bębnoludy z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy;
  • Występ Łukasza Liska z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy;
  • Ogłoszenie wyników konkursów dożynkowych;
  • Występ uczestników Dziennego Domu „Senior-WIGOR”;
  • Występ zespołu z Ukrainy;
  • Występ zespołu „W niebo Głosy”;
  • Występ Kapeli Podwórkowej z Łęcznej;
  • Występ Kabaretu „K2”;
  • Koncert Andrzeja Rybińskiego;
  • Koncert zespołu „Heidfeld”;
  • Koncert zespołu „Nokaut” 21;
  • Koncert gwiazdy wieczoru Zespołu „Camasutra”;
  • Pokaz sztucznych ogni.
Ludzie idący chodnikiem. Mężczyzna trzyma w dłoniach odświętny obrus i niesie na nim chleb. Przed nim idzie kobieta trzymająca w dłoni wiklinowy kosz, a obok niej idzie inny mężczyzna, który również na obrusie niesie bochenek chleba.

Korowód dożynkowy w asyście starostów dożynek, państwa Anny i Roberta Onyszko z Ciechanek, włodarzy Gminy, orkiestry dętej z Mełgwi, reprezentantów zakładów pracy i pracowników oświaty, przeszedł z uliczki przy kościele na plac dożynkowy.

Ludzie idą chodnikiem. Są ubrani w stroje ludowe. Mężczyzna ma na głowie ma słomiany kapelusz. W dłoniach trzyma bochenek chleba. Kobiety niosą w dłoniach snopki pszenicy. Jedna z kobiet niesie w wiklinowym koszyku bułki.

Mszę świętą dziękczynną za zebrane plony, rolników, gospodarzy, sprawował proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puchaczowie ks. Adam Siomak.

“Patrzę jak rozkwita róża i mijają dni.
Patrzę jak truskawki czerwienieją i mijają tygodnie.
Patrzę jak rośnie zboże i mijają miesiące.
Patrzę jak rosną drzewa i mijają lata.
Nie zatrzymasz czasu, ani skutków jego mijania.
Możesz jedynie patrzeć jak zmienia się świat i zmieniają się ludzie.”

O tym mijaniu czasu mówił w swojej homilii ksiądz proboszcz, dziękował Bogu za kolejny rok, za ludzi, plony i spotkanie.

Ludzie siedzą pod dużym namiotem ze stelażem. Ich twarze są skierowane przed siebie.

Przybyłych na święto plonów powitał zastępca wójta p. Marian Starownik.

Po zakończonej liturgii miał miejsce obrzęd dzielenia się chlebem, gospodarze dzielili się wytworami z tegorocznych plonów – chlebem, ciastem różnego rodzaju. Każdy mógł też degustować przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich, sołectw przeróżne potrawy (ciasta, pierogi, domowy smalczyk z ogórkiem i wiele, wiele innych potraw).

Jako pierwsi artystycznie zaprezentowali się uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy. Występ Zespołu „Bębnolud” i solisty cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Ludzie stoją na scenie. Kobiety są ubrane w długie czerwone spódnice, a mężczyźni w czarne spodnie. Dwóch mężczyzn siedzi, a między nogami mają bębenki afrykańskie. Pozostałe osoby na scenie mają grzechotki lub tamburyny.

Zespół „Bębnoludy”

Mężczyzna stoi na scenie. W dłoniach trzyma mikrofon przyłożony blisko swoich ust. W tle budynki mieszkalne i kościół.

Łukasz Lisek

Dostaniesz to, o czym marzysz, 
jeśli pomożesz innym ludziom w osiągnięciu tego,
o czym oni marzą.

Zig Ziglar

Podczas dożynek dostaliśmy szansę na prezentację prac wykonywanych przez uczestników w warsztacie, prowadzona była też loteria fantowa, spotkaliśmy wielu ludzi zainteresowanych naszą działalnością na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dziękujemy.

Kobieta stoi naprzeciwko dwóch mężczyzn. Za nią jest parawan ze stołem na którym są rękodzieła i prace manualne. W oddali są inne parawany.

Podczas uroczystości przybyli mieli możliwość obejrzenia wystawy pn. „Bóg, Honor, Ojczyzna – Nasi Bohaterowie w walce o Niepodległą”. Oglądanie wystawy było możliwe też z przewodnikiem dźwiękowym (audio) w technologii QR- po zeskanowaniu kodów umieszczonych na tablicach wystawowy.

Zabawa była doskonała, a to co przygotowała gmina dla mieszkańców i nie tylko, zadowolić mogło najbardziej wybrednego odbiorcę.

Dziękujemy za kolejne wspólne świętowanie.

Maria Lisek-Zięba

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies