BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

„Przystanek Talentowo” w Nałęczowie

W dniu 15 maja 2019 r. w Nałęczowie odbył się „Przystanek Talentowo” czyli III Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Organizatorem spotkania był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Franciszka z Asyżu w Kęble. Uczestnicy Przeglądu po raz kolejny pokazali, że posiadają talenty, jakimi nie powstydziliby się ich sprawni rówieśnicy. Pokazy sceniczne, sztuki teatralne i występy muzyczne, a wszystko to odbywało się pod czujnym okiem jury.

Grupa osób siedzi na widowni. Są to kobiety i mężczyźni. Wszyscy patrzą przed siebie.
Jury – pierwsze trzy osoby 

Zgodnie z regulaminem na scenie Nałęczowskiego Ośrodka Kultury prezentowały się grupy teatralne, muzyczne i taneczne oraz soliści, reprezentujący placówki opiekuńczo-wychowawcze, warsztaty terapii zajęciowej, szkoły, DPS, wspierające osoby niepełnosprawne z Puław, Świdnika, Łęcznej, Dorohuska, Międzyrzeca Podlaskiego, Nałęczowa, Ryk, Włodawy i Poniatowej.

Mężczyzna stoi na scenie. jest ubrany w kolorowa koszule i czapkę. Na sobie ma pluszaka przypominającego leniwca. W ręce trzyma teczkę.

Prowadzący przegląd, aktor – Piotr Boruta.

W tym roku większość wykonawców stanowiły zespoły teatralne, taneczno-muzyczne i soliści. 19 różnych prezentacji w wykonaniu artystów z trzynastu placówek. Czujnym okiem organizatora wszystkiego doglądała Renata Kruk z Informacyjnej Agencji Samorządowej koordynator trzeciej edycji przeglądu.

Na scenie siedzi grupa osób. Za nimi wisi sieć rybacka. niektóre osoby siedzą skulone.

Prezentacja teatralna grupy PSONI ze Świdnika.

Praca nad występami artystycznymi, to według wychowawców, jedna z najlepszych form rehabilitacji.

Grupa osób stoi na scenie. Mężczyzna pośrodku trzyma mikrofon blisko twarzy. Mężczyzna i kobieta po prawej stronie patrzą na niego

Grupa Teatralna „Figiel” PSONI Łęczna, WTZ Janowica.

Grupa Teatralna „Figiel” zaprezentowała swój najnowszy „spektakl” oparty na faktycznym wydarzeniu pt. „W lesie w Malinówce” mającym miejsce kilkadziesiąt lat temu w miejscowości Malinówka.

 Podobnie jak przed rokiem impreza miała charakter integracyjny.

Mężczyzna stoi i trzyma mikrofon blisko twarzy. Drugą rękę ma podniesioną. Jest ubrany elegancko.

Solista Łukasz Lisek PSONI Łęczna, WTZ Janowica, laureat I miejsca.

W „Przystanku Talentowo” wzięło udział ponad 100 osób z całego regionu.

Dwóch mężczyzn siedzi na krzesłach i ma przed sobą bębny afrykańskie. Wokół stoją kobiety i mężczyzna. Niektórzy trzymają instrumenty jak np. marakasy.

Grupa muzyczna „Bębnoludy” PSONI Łęczna, WTZ Janowica – laureaci II miejsca.

BĘBNOLUDY – PSONI Łęczna, WTZ Janowica zaprezentowały w konkursie składankę melodii świata z cyklu „Muzyczna wędrówka po świecie”. Grupa, po raz drugi wzięła udział w „Przystanku Talentowo” w Nałęczowie. Podczas prezentacji, występów, wypełniająca salę publiczność świetnie się bawiła. Gromkie brawa to największa zapłata dla wykonawców.

Przed występem podzieliliśmy się informacją o prowadzonej przez nas Społecznej Kampanii Kilometry Dobra.

Organizatorzy zadbali aby w czasie przerwy przyjąć, jak przystało na gospodarza, swoich gości. Było ciasto, kanapki, kawa, herbata, napoje. Każdy mógł jeść do woli, stoły uginały się od przepysznych ciast. Przerwa dała nam możliwość porozmawiania z prowadzącym panem Piotrem o tym co robimy w naszej organizacji o zadaniach, planach.

„Muzyka jest kluczem, taniec emocjami a śpiew myślami”. 

Grupa muzyczna PSONI Świdnik zauroczyła swym występem nie tylko jurorów ale każdego obecnego na widowni. Ileż było tu piękna i emocji ocenić może tylko ten kto to widział. Gratulujmy Wam drodzy Przyjaciele.

Trzy kobiety w białych sukienkach stoją na scenie. Mają one rozłożone ręce i trzymają w palcach materiał. Obok nich są mężczyźni.

Grupa muzyczna PSONI Świdnik – laureaci I miejsca.

Na okrągłym stole stoją statuetki z kolorowymi kwiatami.

Okolicznościowe statuetki

Takie spotkania jak te w Nałęczowie to nie tylko zmagania konkursowe grup, ale również: prezentacja własnego dorobku artystycznego, spotkanie przyjaciół, wymiana doświadczeń, zawieranie znajomości, uczenie się na własnych błędach, korzystanie z doświadczenia innych.

Spotkanie zakończyło się odczytaniem protokołu jurorów oceniających prezentacje artystyczne. Każdy zespół otrzymał okolicznościową statuetkę i dyplom, laureaci poszczególnych kategorii nagrody rzeczowe i dyplomy.

Dziękujemy.

Maria Lisek-Zięba
Facebook