BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat kilometry dobra. Droga układa się w czerwone serce.

Przyjemnie i pożytecznie – Kilometry Dobra

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej w ramach Kampanii Kilometry Dobra prowadzi zbiórkę funduszy na budowę mieszkań chronionych dla podopiecznych swojego stowarzyszenia.

Z tego powodu artyści Zespołów PSONI Koło w Łęcznej: Figiel, Bębnoludy oraz solista Łukasz Lisek 25 kwietnia 2018 r. prezentowali swoją twórczość w Szkole Podstawowej w Charlężu i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Spiczynie.

Pierwszy występ w Charlężu odbył się dzięki uprzejmości i otwartości Mirosława Żerebca, dyrektora Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Charlężu, który przyjął nas z ogromną otwartością. Szkoła ta jest małą placówką oświatową, prowadzoną przez Stowarzyszenie Oświatowe CJZ.

Grupa dzieci siedzi w sali. Wszystkie mają ręce podniesione w geście klaskania. Na sali jestv także trójka dorosłych.

Uczniowie ze szkoły w Charlężu

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy zaprezentowali dzieciom i młodzieży spektakl „Bezdenna sadzawka” oparty na jednej z legend łęczyńskich, Łukasz Lisek zaśpiewał „Czarny Ali baba” i „Kochaj ile sił” oraz uczył dzieci piosenki: „Słońce, Słońce każdemu zaświeci, trzeba tylko chcieć. Śpiewaj, śpiewaj, śpiewaj razem z nami, śpiewaj jeśli chcesz”.

Na podłodze leży kobieta, a obok siebie ma garnek. Za nią siedzi mężczyzna. Po prawej stronie jest dekoracja sceniczna przedstawiająca pokój z kominkiem.

„Bezdenna sadzawka”

Natomiast zespół Bębnoludy zabrał publiczność na muzyczną wędrówkę po świecie, prezentując składankę utworów rock’n’rollowych, grecki utwór „Safti ti gitonia”. Do wspólnego grania zaproszone zostały dzieci, pan dyrektor oraz nauczyciele. Razem zagraliśmy utwór „Ciap, ciap” oraz bardzo energiczną składankę pt. „Kankan-kadryl”.

Na scenie siedzi dwóch mężczyzn, którzy mają bębny afrykańskie. Wokół nich stoją kobiety i mężczyźni z instrumentami. Przed nimi siedzą dzieci, które są tyłem do obiektywu.

Bębnoludy i gospodarze

Uczestnicy warsztatu na ręce Pana dyrektora przekazali uczniom drobny upominek. Po zakończeniu prezentacji, zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek.

Następny etap to przejazd do Spiczyna do Gimnazjum im. Jana Pawła II. Dzięki otwartości dyrektora Gimnazjum Tomasza Żurawia młodzież, nauczyciele, rodzice z tej szkoły już od marca są zaangażowani w kampanię „Kilometry Dobra”.

Mężczyzna stoi i ma mikrofon w ręce blisko twarzy. W ręku trzyma zawiniątko. Za nim stoi baner z napisem: “ Zostań mistrzem świata w dobroci!”. Po prawej stronie siedzą dwaj mężczyźni przy sprzęcie technicznym.

Dyrektor Szkoły Tomasz Żuraw

Spotkanie rozpoczął dyrektor szkoły witając wszystkich zebranych następnie Maria Lisek-Zięba kierownik WTZ i przewodnicząca Zarządu Koła w jednej osobie wprowadziła wszystkich w cel prowadzonej kampanii oraz przybliżyła podejmowane działania. Rozpoczęcia prezentacji dokonał Łukasz Lisek, który zaśpiewał hymn kampanii „Kilometry Dobra” o tym samym tytule. W oryginale piosenka wykonywana jest przez zespół Skaldowie, Łukasz wykonał do niej swoją aranżację.

Mężczyzna stoi na środku sceny. W ręku trzyma mikrofon. Za nim jest rozłożony niebieski materiał oraz są drabinki gimnastyczne.

Łukasz Lisek

Następnie grupa Figiel zaprezentowała spektakl, pt. „Bezdenna sadzawka”.

Na sali gimnastycznej na widowni siedzi duża grupa osób. Przed nimi stoi kartonowe pudło.

Uczniowie Gimnazjum Spiczyn

Na sali gimnastycznej jest stolik na którym jest miska i garnek. Wokół niego klęczy pięć osób. Za nimi jest rozłożony niebieski materiał oraz są drabinki gimnastyczne.

Bębnoludy oraz solista Łukasz Lisek, zaprezentowali swój program artystyczny, po którym wykonane zostały następujące piosenki „Czarny Ali baba” i „Kocham wolność”, a zespół Bębnoludy zabrał młodzież we wspólną muzyczną podróż po świecie. Uczniowie gimnazjum bardzo chętnie dołączyli do Bębnoludów i wspólnie zagrali polską polkę pt. „Kijem capa”, hiszpański utwór „Ciap, ciap” a także, już na zakończenie składankę pt. „Kankan-Kadryl”.

Na sali gimnastycznej jest grupa osób. Dwóch mężczyzn siedzi i trzyma bębny afrykańskie, a pozostałe osoby stoją wokół i trzymają instrumenty. Część osób ma np. marakasy, tamburyna.

Bębnoludy

Wśród widzów nie zabrakło nauczycieli i księdza uczącego religii w gimnazjum.

Mężczyźni i kobieta siedzą na krzesłach a pośrodku siedzi ksiądz. Wszyscy patrzą przed siebie.

Na zakończenie spotkania uczestnicy warsztatu przekazali na ręce dyrektora szkoły upominek.

Dwóch mężczyzn stoi na środku sali. Jeden trzyma mały pakunek, a drugi ogromne, kolorowe pudełko. Po prawej stronie stoi kobieta z mikrofonem blisko twarzy.

Do tej pory uczniom z Gimnazjum w Spiczynie udało się zebrać i przekazać na kampanie 470 zł. Kampania jest dalej przez gimnazjalistów prowadzona. Podobnie jak w szkole w Charlężu. Gimnazjaliści ze Spiczyna wspierają nas od dawna poprzez zbieranie rolek po papierze toaletowym, które wykorzystywane są w WTZ do wyrobu podpałki ekologicznej. Serdecznie dziękujemy za wsparcie. Dziękujemy dyrektorom szkół, Mirosławowi Żerebiecowi oraz Tomaszowi Żurawowi, za krzewienie wśród dzieci i młodzieży otwartości, tolerancji i akceptacji wobec niepełnosprawności. To właśnie dzięki takim ludziom, świat staje się lepszy.

Spektakl pt. “Bezdenna Sadzawka”, oparty na jednej z legend ziemi łęczyńskiej, który opowiada o Magdzie Niegodziwce, kobiecie bezwzględnej, która nie liczy się ani ze zwierzętami, ani z ludźmi, ani nawet z Bogiem. Najważniejszą i najcenniejszą rzeczą dla niej jest jej własny majątek. Kobieta ta w swojej bezwzględności nie jest się w stanie niczym podzielić, nawet niewielką ilością wody dla spragnionego Starca ze swoim przyjacielem psem. Wspomniany Starzec jest wysłannikiem samego diabła, który ma za zadanie sprawdzić, czy to co ludzie mówią o tej kobiecie jest prawdą i wreszcie sam to potwierdza. Jednakże za swoje skąpstwo, zachłanność i niegodziwość spotyka ją kara – traci życie wraz ze swoim majątkiem. Legenda ta ma bardzo uniwersalne przesłanie. Mówi o tym jak ważne jest dzielenie się dobrem z innymi ludźmi oraz jak zgubne bywają skutki samolubstwa, niechęci do ludzi czy innych istot boskich.

Do 27 kwietnia wspólnie zebraliśmy kwotę 29 449,40 zł co stanowi 669,30 metrów DOBRA.

„Bogatym nie jest ten

kto posiada, 

lecz ten kto daje”

Jan Paweł II

Dziękujemy wszystkim razem i każdemu z osobna za każdą przekazaną złotówkę.

Maria Lisek-Zięba

Eliza Cyfra

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies