BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Ekipa dzieci i strażaków w skokach synchronicznych. Dwóch mężczyzn trzyma długą skakankę. Przeskakuje przez nią czworo dzieci. Wszystkie dzieci uchwycone podczas podskoku

„Przeskocz mukowiscydozę” – wspólny skok ku zdrowiu [04.07.2025]

4 lipca 2025 roku o godzinie 11:00, na dziedzińcu Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej „Sztafety Szpitali”.

W piątkowe przedpołudnie Lublin znów stanął w skakankowej gotowości. To już drugi raz, gdy lubelska placówka włącza się w akcję #PrzeskoczMukowiscydozę – cała Polska skacze dla chorych na mukowiscydozę!, zapraszając do wspólnego skakania pacjentów, opiekunów, personel medyczny i mieszkańców Lublina. Na szpitalnym patio zgromadziły się dziesiątki osób, by wspólnie zamienić to miejsce w kolorowy plac aktywności. Dzieci, młodzież, medycy oraz funkcjonariusze służb mundurowych dołączyli do akcji z nieskrywaną energią, by okazać wsparcie osobom zmagającym się z chorobą. Za tym wydarzeniem stoi coś więcej niż ruch.

Nie tylko zabawa

Jako fotoreporter obserwuję, jak ruch przeplata się z edukacją. Personel szpitalny tłumaczy, czym jest mukowiscydoza – genetyczna, nieuleczalna choroba prowadząca do produkcji gęstego śluzu, który utrudnia oddychanie i trawienie. Według najnowszych danych w Polsce żyje z mukowiscydozą około 2400 osób. Dzięki przesiewowym badaniom u noworodków chorobę można wykryć bardzo wcześnie, co umożliwia szybsze wdrożenie terapii.  Najwięcej chorych to dzieci i młodzież, dlatego tak ważne są akcje takie jak ta – pełne empatii, ale też konkretnych informacji. Tego typu aktywność ma nie tylko wymiar symboliczny. Jest dla osób zmagających się z chorobą doskonałą formą fizjoterapii, ale przede wszystkim ma na celu zwiększenie świadomości społecznej. To edukacja, empatia i walka o każdy oddech.

Kalendarium i kontekst ogólnopolski

Akcja w Lublinie wpisuje się w szerszy kontekst edukacyjny. Co roku w dniach 24 lutego – 2 marca obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy, zainicjowany przez Fundację MATIO, a 8 września przypada Światowy Dzień Mukowiscydozy. Tegoroczna kampania odbywa się pod hasłem: „Każdy oddech ma znaczenie”. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej, edukacja oraz walka o równy dostęp do nowoczesnych terapii.

Przebieg akcji – Lublin w rytmie skakanki

Szpital w Lublinie walczy o miano najliczniej skaczącej placówki oraz o nagrodę za najciekawszy filmik dokumentujący wydarzenie. W ubiegłym roku placówka zdobyła I miejsce w Polsce jako najliczniej skaczący ośrodek spośród 13 uczestniczących jednostek. W tym roku uczestnicy wspólnie skakali na skakankach, by okazać solidarność z chorymi oraz zawalczyć o 3000 zł na sprzęt medyczny dla najliczniej skaczącego ośrodka, oraz 1000 zł za najbardziej kreatywne nagranie wideo. Atmosfera była pełna zaangażowania i pozytywnej energii, a każda skakanka niosła realne wsparcie dla osób zmagających się z chorobą.

Wyniki rywalizacji między ośrodkami zostaną ogłoszone 8 września 2025 roku, w ramach obchodów Światowego Dnia Mukowiscydozy.

Radość, śmiech, solidarność – wszystko to starałam się uchwycić w kadrach, które opowiadają historię walki i nadziei, ponieważ „Przeskocz mukowiscydozę” to nie tylko radosne podskoki i kampania. To społeczna mobilizacja, która pokazuje, że razem możemy pokonać bariery, choroby i obojętność. Lublin po raz kolejny spisał się na medal i pokazał serce, siłę i zaangażowanie ponad podziałami, ponad funkcjami. Tym razem z myślą o życiu i zdrowiu tych, którzy codziennie walczą z mukowiscydozą.

Galeria zdjęć

Tekst i fotografie: Agnieszka C. Gałązka

Materiał powstał w ramach projektu „Wzmacniamy aktywność” 
realizowanego w okresie 01.01.2025 r. – 29.02.2028 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki

Zadanie publiczne jest dofinansowane ze środków PFRON 

UWAGA: Pobieranie, kopiowanie i jakiekolwiek inne wykorzystanie treści dostępnych w powyższym materiale wymaga pisemnej zgody LFOON – SW będącego właścicielem serwisu www.niepelnosprawnilublin.pl.

Facebook