BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Za stołem w sali siedzą dwie kobiety po prawej stronie a jedna stoi po lewej stronie i trzyma teczkę. Przed sobą mają mikrofon, kubek plastikowy. Za nimi wyświetlana jest prezentacja pt.” 12 edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości”.

Przedsiębiorczość, a rodzic dziecka z niepełnosprawnością

W Samsung Inkubator Lublin w Politechnice Lubelskiej przy ul. Nadbystrzycka 38A 20 listopada 2019 roku odbyło się spotkanie „Przedsiębiorczość a rodzic dziecka z niepełnosprawnością”.

Wydarzenie odbyło się w ramach XII edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości pt. „Biznes bez barier”. 

Panel dotyczący „Przedsiębiorczość a rodzic dziecka z niepełnosprawnością” miał na celu wywołać dyskusje o różnych sytuacjach zawodowych rodziców dzieci z niepełnosprawnościami bez wartościowania i oceniania jakiejkolwiek sytuacji. W programie spotkania poruszano między innymi problemy dotyczące; Różnic w funkcjonowaniu rodzica pracującego, a rodzica rezygnującego z pracy zawodowej na rzecz opieki nad dzieckiem; Zarządzania sobą w czasie; oraz Alternatywnych form przedsiębiorczości rodziców – prezentacja Fundacji Wiatraki jako sposobu na rozwój i przedsiębiorczość rodziców.

„Praca jest dobrem człowieka —
dobrem jego człowieczeństwa —
przez pracę bowiem człowiek
nie tylko przekształca przyrodę,
dostosowując ją do swoich potrzeb,
ale także urzeczywistnia siebie jako człowiek,
a także poniekąd bardziej staje się człowiekiem”

Jan Paweł II

Praca nie tylko dostarcza środków do życia ale pomaga także w nawiązywaniu relacji międzyludzkich i relacji społecznych. W piramidzie potrzeb Maslowa potrzeba przynależności jest trzecią, którą człowiek chce zaspokoić po potrzebach fizjologicznych i bezpieczeństwa. Wykonywany zawód lokuje danego człowieka w strukturze społecznej a praca daje możliwość samorealizacji i kontaktu z ludźmi. Jeśli więc rodzic nie pracuje, jego relacje społeczne są niewielkie i nie zostaje zaspokojona potrzeba przynależności. Ponadto w przypadku rodziców dziecka z niepełnosprawnością pracę należy potraktować jako możliwość odpoczynku od dziecka i skupienia się na innych problemach niż niepełnosprawność ponieważ praca daje możliwość rozwoju zawodowego i osobistego.

Organizatorem spotkania była Ewelina Kanadys Prezes Fundacji Wiatraki. Prowadzącą wydarzenie była Magdalenie Lipiec-Jaremek z Radia Lublin.

Fotorelacja

 Kamil A. Kuliński

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies