W czwartek, 12 października 2023 r. w Operze Lubelskiej odbyło się spotkanie w ramach realizowanego projektu "Powiedz nam czego potrzebujesz. Opera Lubelska blisko Ciebie".
Celem projektu jest dostosowanie instytucji oraz jej oferty kulturalnej dla osób ze szczególnymi potrzebami, poprzedzony diagnozą oczekiwań oraz potencjalnych trudności i problemów.
Projekt realizowany jest w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Kultura dostępna 2023” i został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Do udziału zaproszono osoby ze szczególnymi potrzebami, Zarząd, pracowników, terapeutów oraz wolontariuszy z lubelskich organizacji pozarządowych.
Na zaproszenie Pani Dyrektor Kamili Lendzion odpowiedzieli m.in. kadra oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy “Akademia Artystyczna”, prowadzonego przez partnera projektu Fundację “Nieprzetarty Szlak”; Lubelskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie.
Spotkanie rozpoczął krótki spacer po foyer Opery Lubelskiej, który poprowadziła Pani Dorota Skałecka. Jego celem było zapoznanie uczestników z lokalizacją wejść do budynku, szatni, kasy, toalet oraz sali widowiskowej. Pani Dorota zwróciła szczególną uwagę i wskazała na zastosowane w budynku elementy dostępności architektonicznej: wejście do budynku pochylnią od ulicy A. Grottgera oraz usytuowaną na poziomie -1 toaletę dla osób z niepełnosprawnością.
Przed wejściem na widownię, uczestnicy zostali poproszeni o zwrócenie uwagi na własne wrażenia i emocje, odczuwane podczas oglądania spektaklu. Prośba została wyrażona w pytaniu “Czy coś w czasie oglądania powoduje dyskomfort, np. zbyt głośna muzyka czy natężenie i zmiany światła?”.
Następnie widzowie obejrzeli I akt musicalu M. Testona „Phantom” w reżyserii Daniela Kustosika, zrealizowanego na podstawie powieści Gastona Leroux “Upiór w operze”. Zaprezentowany fragment charakteryzował się:
- dynamiczną akcją;
- zmiennym natężeniem dźwięku i niespodziewanymi efektami dźwiękowymi;
- częstymi zmianami oświetlenia – od dużej jasności do prawie całkowitej ciemności;
- dużą ilością aktorów jednocześnie występujących na scenie.
Takie warunki mogą być problematyczne dla osób ze szczególnymi potrzebami i trudnościami w zakresie przetwarzania sensorycznego. Dlatego też po spektaklu, odbyła się druga część rozmowy diagnozującej trudności, bariery oraz potrzeby widzów z niepełnosprawnościami, w której poproszono o odpowiedź na pytanie zadane przed spektaklem, dotyczące odczuwania dyskomfortu. W tej części spotkania na ochotników czekało także zadanie specjalne, którym był spacer po schodach w pogrążonej w niemal całkowitej ciemności, sali widowiskowej.
Wnioski ze spotkania przyczynią się do opracowania przewodnika po Operze Lubelskiej, skierowanego do osób ze specjalnymi potrzebami a także stopniowego dostosowania całej oferty kulturalnej.
Koordynatorki projektu: Pani Dorota Skałecka (Opera Lubelska), Pani Karolina Czajka (Nieprzetarty Szlak), Pani Nadia Gruszka (Opera Lubelska)
Partnerem projektu jest Fundacja Nieprzetarty Szlak, a patronem medialnym – Biuletyn niepelnosprawnilublin.pl.
Opera Lubelska – instytucja Samorządu Województwa Lubelskiego (Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego).
Galeria zdjęć
Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień
Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.
Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego
UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.