BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Baner promujący poradnik przedstawia grafikę osoby siedzącej po turecku z głową zanurzoną w książce. Obok znajduje się tytuł: Dzieci i młodzież w organizacji pozarządowej. Standardy ochrony małoletnich.

Poradnik dla NGO, jak wdrażać standardy ochrony małoletnich

Wszystkie organizacje pozarządowe pracujące z dziećmi i młodzieżą muszą posiadać, zgodnie z ustawą, standardy ochrony małoletnich.

Narodowy Instytut Wolności wydał poradnik, który może wspierać organizacje pozarządowe w tworzeniu procedur ochrony dzieci.

Ustawa o ochronie małoletnich, czyli Ustawa Kamilka, wprowadziła nowe instrumenty ochrony praw dzieci. Do 15 sierpnia br. wszystkie podmioty pracujące z dziećmi miały obowiązek wdrożenia standardów ochrony małoletnich.

Obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich mają organy zarządzające jednostkami systemu oświaty (przedszkola, szkoły i schroniska młodzieżowe) oraz innymi placówkami oświatowymi, opiekuńczymi, wychowawczymi, resocjalizacyjnymi, religijnymi, artystycznymi, medycznymi, rekreacyjnymi, sportowymi lub związanymi z rozwijaniem zainteresowań, do których uczęszczają albo w której przebywają małoletni, a także organizatorzy tychże działalności oraz podmioty świadczące usługi hotelarskie, turystyczne czy prowadzące inne miejsca zakwaterowania zbiorowego.

Organizacje pozarządowe pracujące z dziećmi i młodzieżą również mają obowiązek wprowadzić takie standardy. Aby ułatwić im to zadanie i pokazać dobre praktyki Narodowy Instytut Wolności wydał poradnik autorstwa Katarzyny Sadło, byłej prezeski Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Publikacja ma na celu wesprzeć organizacje pozarządowe w tworzeniu procedur ochrony dzieci, a także pomóc we wprowadzeniu „uszytych na miarę” rozwiązań. Poradnik zawiera gotową propozycję standardów, ale nadających się do modyfikacji – dostosowania do potrzeb działania różnych typów organizacji. W opracowaniu znajdują się również omówienie kwestii weryfikacji niekaralności personelu i jego relacji z dziećmi, porady w zakresie analizy czynników ryzyka i metod postępowania w przypadku skrzywdzenia dziecka oraz wiele przykładów dobrych praktyk (np. dotyczących ochrony wizerunku małoletnich).

Poradnik zawiera ponadto liczne wskazówki dot. obecności dzieci w organizacji, które z pewnością okażą się przydatne w codziennej pracy liderów sektora obywatelskiego i wolontariuszy.

Źródło: pzn.org.pl

Facebook