BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Na zdjęciu Pani Wioletta Stępniak - tłumacz PJM, fot. Emilia Lipa

Pomigajmy! Spotkanie o kulturze i języku Głuchych

Nie raz spotykacie się z zapisem g/Głusi. Czy wiecie, skąd wzięła się taka forma, i czym różni się osoba głucha od Głuchej? Czy wiecie, jak nawiązać komunikację z głuchymi, i jak się zachować, gdy nie umie się polskiego języka migowego? Po co jest pętla indukcyjna? Czy każda osoba niesłysząca czyta z ruchów warg? I w końcu: jak zamigać podstawowe zwroty, które pozwolą przełamać lody i otworzyć się na społeczność osób głuchych? To tylko ułamek niezwykle szerokiego tematu, jakim jest kultura i język Głuchych. Jeśli chcecie zgłębić ten fascynujący świat, dołączcie do wydarzenia!

Spotkanie będzie miało warsztatowy charakter. Zapraszamy wszystkich, niezależnie od poziomu znajomości języka migowego, nawet jeśli będzie to wasz pierwszy kontakt z językiem i kulturą osób głuchych. Będziemy celebrować różnorodność, poszerzać swoją wiedzę, oswajać savoir vivre obowiązujący w tej społeczności i uczyć się migania podstawowych pojęć przydatnych w codziennym życiu.

Wydarzenie odbywa się z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego, który rokrocznie jest obchodzony w ostatnią niedzielę września. Święto zostało ustanowione przez Światową Federację Głuchych w 1958 roku.

Wioletta Stępniak – Głucha od urodzenia, od dziecka biegle posługująca się Polskim Językiem Migowym. Od roku 2012 aktywnie prowadzi kursy języka migowego. Współpracuje z wieloma instytucjami. Stale służy pomocą przy różnego rodzaju projektach skierowanych do środowiska osób niesłyszących, a jej działania obejmują prowadzenie konsultacji w temacie Polskiego Języka Migowego. Jest laureatką Nagrody Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne w kategorii Słowo. Na co dzień pracuje w Galerii Labirynt.

Kiedy: 24.09.2023 (niedziela), godz. 16.00–17.30
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Warsztaty odbywają się na parterze, w pracowni edukacyjnej Galerii Labirynt. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające. Galeria dysponuje przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Informację o potrzebie skorzystania z pętli należy kierować na adres: edu@labirynt.com lub zaznaczyć w formularzu zgłoszeniowym na warsztaty. 
Zapisy online – link do formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/z8SKew2R9HqbbSym7
Wstęp bezpłatny
Prowadzenie: Wioletta Stępniak, edukatorka Galerii Labirynt

Zaproszenie na wydarzenie w PJM Piktogram obrazujący tłumacza języka migowego

Galeria Labirynt – Dział Promocji
ul. ks. J. Popiełuszki 5
20-052 Lublin

tel. (81) 466 59 20 wewn. 24
labirynt.com
facebook.com/GaleriaLabiryntLublin 

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies