BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat dot. zapisów w Poland Business Run

Poland Business Run 2021

Zapisy trwają już tylko do końca maja!

Na liście startowej biegu Poland Business Run jest już 10 tys. uczestników gotowych pomagać przez bieganie. To już ostatni moment, aby zarejestrować pięcioosobową drużynę i wziąć udział w największej charytatywnej sztafecie. Piątego września biegacze pokonają czterokilometrowy dystans także dla Marka Rajtera z Sawina, który dzięki wsparciu fundacji będzie mógł otrzymać nowe ortezy.

Lista beneficjentów biegu powiększa się. Wśród  nich jest także osoba z naszego województwa. W tym roku lubelscy biegacze będą mogli pomóc Markowi Rejterowi z Sawina. Marek w trzecim miesiącu życia zachorował na ostre nagminne porażenie dziecięce (Choroba Heinego-Medina), w wyniku czego doznał bezwładu obydwu nóg.  Choroba sprawiła także, że jedna noga jest o 5 cm krótsza. Brak stabilizacji kończyn prowadzi do nienaturalnego ułożenia stawów stopy, kolan, ud i bioder, a w efekcie do dużych obciążeń i urazów, co uniemożliwia swobodne poruszanie się.

Aby funkcjonować normalnie, Marek musi codziennie chodzić w aparatach ortopedycznych. Pieniądze zebrane
w ramach biegu pozwolą na zakup nowych, wygodnych ortez. Dzięki temu Marek będzie mógł wrócić do aktywności zawodowej i starać się o powrót na rynek pracy. Początkowo pracował jako spawacz, następnie jako pomoc IT. Niestety w wyniku redukcji etatu stracił pracę, co sprawiło, że jego sytuacja materialna pogorszyła się.

Ortezy pomogą także realizować jego pasje. Marek na co dzień spędza czas w swoim warsztacie, tworząc własnoręcznie rower trzykołowy, tzw. handbike. Dzięki temu będzie mógł samodzielnie wybrać się na rowerowe wycieczki. Marek jest szczęśliwym mężem i ojcem dwunastoletniej córki. Niestety obecnie intensywniejsza aktywność fizyczna, czy dłuższy spacer z dzieckiem są niemożliwe. Jego marzeniem jest  pokazanie córce, jak piękny jest widok z gór. Wierzy, że razem  tego dokonają, wchodząc o własnych siłach na szczyt Babiej Góry lub Karpacza.

– W życiu mam jedno motto, którym się kieruję: ,,Chęć szuka sposobu, a nie wytłumaczenia”. To moja wola walki i pragnienie życia pełną piersią, pozwala mi wykorzystywać szanse, które dostaję każdego dnia. Tak naprawdę niepełnosprawność jest głównie w naszych głowach, to my sami ograniczamy nasze możliwości, a nie dysfunkcje fizyczne, które mamy. Każdego dnia szukam sposobu, aby pokonać przeszkody i w miarę normalnie żyć. Zgłosiłem się do fundacji,  bo ortezy pozwolą mi w pełni stanąć na nogi. Na wózek inwalidzki jeszcze będę miał czas, na razie chcę oddalać tę wizję najdłużej, jak się da – dla siebie i mojej rodziny  – mówi Marek Rajter, beneficjent Poland Business Run 2021 z Sawina.

Jak się zapisać i pomóc?

Zapisy na bieg trwają jeszcze do 31 maja. Aby wziąć udział w sztafecie, trzeba zarejestrować się lub zalogować na swoje konto na stronie www.polandbusinessrun.pl, uzupełnić dane do faktury oraz zgłosić drużynę, podając dane przynajmniej jednego biegacza (imię, nazwisko, e-mail, data urodzenia). Informacje o pozostałych zawodnikach należy uzupełnić w ciągu 14 dni.

Tegoroczny bieg odbędzie się w formule wirtualnej, czyli bez wytyczonych tras i imprez w największych miastach Polski. W sztafecie wezmą udział pięcioosobowe drużyny. Każdy z zawodników ma do przebiegnięcia dystans czterech kilometrów. Zawodnicy mogą pokonać trasę indywidualnie lub  razem w grupie, w dowolnie wybranym przez siebie miejscu – w parku, lesie, po mieście, na bieżni. Bieg odbędzie się 5 września. W tym dniu prowadzony będzie streaming live, podczas którego organizatorzy będą na bieżąco relacjonować wyniki. Dochód z opłat rejestrowych, jakie wpłacają drużyny pomoże sfinansować pomoc dla niepełnosprawnych osób.

Jubileuszowa edycja

W tym roku odbywa się jubileuszowa 10. edycja biegu, dlatego organizatorzy przygotowali kilka specjalnych niespodzianek. Jedną z nich jest dedykowana seria skarpetek, która została zaprojektowana przez znaną markę Many Mornings. 25% z ich sprzedaży trafi do beneficjentów. Jeśli ktoś nie bierze udziału w biegu, a chciałby wesprzeć potrzebujących, ma szansę to zrobić. Szczegóły tutaj: www.manymornings.com/produkt/just-run/

Ruszyła także strona, na której można nabyć pamiątkowe koszulki z biegu i kubki (adres: www.fpbr.iai-shop.com).

Poland Business Run

Fundacja Poland Business Run co roku gromadzi tysiące biegaczy, którzy biorąc udział w największej charytatywnej sztafecie w Polsce, pomagają zebrać środki na wsparcie osób z niepełnosprawnością narządów ruchu. Bieg Poland Business Run jest flagowym wydarzeniem fundacji, które co roku gromadzi tysiące biegaczy z setek firm gotowych pomagać potrzebującym. Od pierwszej edycji odbywał się on we wrześniu i tegoroczna – jubileuszowa – nie będzie wyjątkiem. 10. bieg Poland Business Run odbędzie się 5 września 2021 roku. W Lublinie bieg odbędzie się już po raz czwarty z rzędu. Inicjatywa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin.

Dotychczas sztafeta odbywała się w dziewięciu miastach Polski. W 2020 roku ze względu na pandemię zmieniła ona formułę na wirtualną. W zeszłym roku, bieg po raz pierwszy miał charakter wirtualny. Mimo tego biegacze dopisali, dzięki czemu udało się pomóc  aż 71 beneficjentom. To imponujący wynik w tak trudnych warunkach – na tyle, że Poland Business Run 2020 był największym online’owym wydarzeniem sportowym zeszłego roku w Polsce.

W całej swojej historii bieg Poland Business Run wsparł już 599 osób z niepełnosprawnościami.

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Kołyga
Biuro Prasowe Lublin Business Run
email: katarzyna.kolyga@polandbusinessrun.pl

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies