BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Plenerowe Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Bychawie

W dniu 16 maja 2013 roku w Ruinach Zamku nad Bychawskim Zalewem zorganizowano Plenerową Integrację Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w ramach Obchodów Dni Godności.

W obchodach tego Dnia wzięły udział osoby z niepełnosprawnością intelektualną z Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Matczynie, Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Bystrzycy, Środowiskowego Domu Samopomocy „Absolwent” w Lublinie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Bychawie oraz zaproszone dzieci niepełnosprawne i ich rodziny. Podczas Obchodów Dni Godności swoją obecnością zaszczyciły nas również władze samorządowe: Burmistrz i Zastępca Miasta Bychawy, przedstawiciele OPS, oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Lublinie w osobach: Dyrektor PCPR Pani A. Łońska, która odczytała list od Starosty i kierownik S. Styk.

Jedną z wielu atrakcji był pokaz układania fryzur na lato. Dzięki życzliwości dyrekcji i wychowawców ZSZ Nr 1 im. H. Dobrzańskiego w Bychawie wszyscy obecni mogli zapoznać się z techniką pracy w zawodzie fryzjerskim. Uczennice tej szkoły zaprezentowały swoje umiejętności fryzjerskie na manekinach oraz na głowach chętnych Uczestniczek. Osoby niepełnosprawne miały okazję zobaczyć i przekonać się, że ładna fryzura ma wpływ na lepsze samopoczucie i dobry wygląd. Natomiast grupa taneczna tej szkoły wystąpiła z przygotowanym układem tańca towarzyskiego w pięknych strojach. W trakcie plenerowej integracji inna grupa osób z niepełnosprawnością intelektualną brała udział w plenerze malarskim pt: „Ruiny Zamkowe w moich oczach” podczas którego mogły zaprezentować swoje umiejętności plastyczne. Natomiast kolejna grupa Uczestników wzięła udział w zabawie terenowej „Podchody”. Uczestnicy mieli do przejścia ok. 2 km na oznakowanej trasie w dwóch grupach, pokonując różne przeszkody i wykonując określone zadania.

Na zakończenie tej zabawy pielęgniarka ŚDS w Bychawie zademonstrowała pokaz opatrywania ran, okaleczeń i unieruchamiania kończyn po urazie. Na terenie Ruin Zamku Bychawskiego można było dostrzec kolorowe napisy np. „Chcemy żyć godnie”, „Chcemy równego traktowania” itp., które wyrażały oczekiwania osób niepełnosprawnych intelektualnie od społeczności w której mieszkają.

Uczestnicy pleneru integracyjnego mieli okazję do zachwycania się i podziwiania pięknego zakątka naszej Gminy.

Były też różne słodkości (ciasto, cukierki, owoce), które przygotowały na ten dzień rodziny Uczestników. Po gorącym posiłku podziękowano wszystkim Uczestnikom za wspaniałą integrację w społeczności bychawskiej wręczając dyplomy podziękowania, oraz przygotowane upominki.

Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zakończyły się wspólną zabawą w Ruinach Zamku przy akompaniamencie zespołu muzycznego przy ŚDS w Bychawie oraz młodzieży z Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Bystrzycy.

„Osoby niepełnosprawne w pełni
są podmiotami ludzkimi z należnymi im wrodzonymi,
świętymi i nienaruszalnymi prawami,
które mino ograniczeń wpisanych w ich ciało,
stanowią o szczególnym znaczeniu godności
i wielkości człowieka”

Jan Paweł II

Danuta Adamek

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies