BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Uczestnicy Pikniku wypływają jachtem "Integracja" w rejs po Zalewie Zemborzyckim

Piknik Żeglarski nad Zalewem Zemborzyckim, 25.05.2023 r.

25 maja 2023 r. nad Zalewem Zemborzyckim odbył się Piknik Żeglarski, zorganizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy „Mozaika”.

Tradycja organizacji pikniku istnieje od 2017 roku, tegoroczny odbył się po trzyletniej przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19.

Wydarzenie odbywało się w ramach obchodów Dni Świadomości Autyzmu i Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Pragnieniem Organizatorów było upowszechnienie wiedzy o autyzmie i niepełnosprawności intelektualnej oraz prezentacja osiągnięć Uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy “Mozaika”, ośrodków prowadzących terapię osób z niepełnosprawnościami i placówek współpracujących.

Spotkanie miało również na celu propagowanie nawigoterapii jako innowacyjnej formy terapii, wspomagającej rehabilitację osób z niepełnosprawnościami, która nie tylko doskonale integruje Uczestników, rozwija relacje interpersonalne i daje możliwość zrobienia czegoś razem, ale także jest treningiem umiejętności życiowych oraz samodzielności.

W Pikniku udział wzięli: przedstawiciele lubelskich urzędów, środowiska akademickiego, placówek edukacyjnych, ośrodków wsparcia, organizacji pozarządowych, Straży Miejskiej w Lublinie, wolontariusze, studenci, lokalne media oraz osoby z niepełnosprawnościami, ich rodziny i opiekunowie, ponadto pracownicy i przyjaciele ŚDS-u, sympatycy żeglarstwa oraz osoby prywatne.

Wszystkich uczestników serdecznie powitali: Pani Sylwia Góźdź – Dyrektor ŚDS “Mozaika” oraz Pan Tomasz Mazur – Koordynator Oddziału nr 1.

“(…) Cieszymy się, że z nami jesteście i każdego z osobna przytulamy do siebie (…) Wszyscy jesteście ważni i chcę, żebyście się bardzo dobrze bawili (…)” – zwróciła się do zebranych Pani Dyrektor, Sylwia Góźdź.

Wśród proponowanych atrakcji każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na poszczególnych stoiskach odbywały się warsztaty plastyczne, rękodzielnicze, czy ogrodnicze, pokazy makijażu oraz analiza kolorystyczna, można było zapoznać się z pomocami sensorycznymi, prezentacją literatury dotyczącej funkcjonowania osób z autyzmem oraz przedmiotami pochodzącymi z Madagaskaru.

Dla wszystkich chętnych przygotowano poczęstunek w postaci gorącego bigosu i grillowanych kiełbasek.

W budynku należącym do UKS Żegluj, można było obejrzeć prezentację pt. “Na pokładzie różnorodności – nawigoterapia w ŚDS Mozaika”, opowiadającą o powstaniu w 2014 r. Klubiku Mesa Mozaikowa, aktywności Uczestników podczas zajęć z nawigoterapii oraz historii zakupu i użytkowania własnego jachtu “Integracja”.

O oprawę muzyczną podczas pikniku zadbał Mozaikowy Band, złożony z pracowników ŚDS – śpiew piosenek żeglarskich niósł się po wodach Zalewu Zemborzyckiego i zachęcał do tańca.

Oczywiście, największą atrakcją dla Uczestników była możliwość wypłynięcia w rejs po Zalewie Zemborzyckim jachtem “Integracja”, należącym do Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Integracja, którego Kapitanem był Pan Tomasz Patyra. Na potrzeby Uczestników Pikniku swoje jednostki nieodpłatnie udostępnili także Przyjaciele ŚDS-u i sympatycy żeglarstwa: Panowie Krzysztof i Paweł Pawlik oraz Yacht Club Politechniki Lubelskiej.

Zabawa była doskonała a atmosfera niezwykle serdeczna. Było tak wesoło, gwarno i beztrosko, że można zaryzykować stwierdzenie, iż to sami Uczestnicy swoją doskonałą zabawą przyciągnęli piękne słońce, które według początkowych prognoz meteorologicznych, tego dnia miało być nieobecne na lubelskim niebie.

I oby pogoda dopisała również w przyszłym tygodniu, ponieważ z pewnego źródła wiemy, że już w najbliższy poniedziałek Uczestnicy ŚDS wyjeżdżają do Okuninki nad Jeziorem Białym na obóz żeglarski, który będzie doskonałym sprawdzianem umiejętności oraz zwieńczeniem całorocznej pracy terapeutycznej.

Życzymy zatem doskonałej zabawy i z niecierpliwością czekamy na fotorelację!

Galeria zdjęć

Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies