BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logotyp Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej

“Pacjenci dla zdrowia” – zaproszenie do udziału w działaniach projektowych

W maju 2024 roku Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej rozpoczął realizację zadania pn. „Pacjenci dla Zdrowia”.

Poprzez wdrożenie ujednoliconych standardów zarządzania w organizacjach pacjentów, projekt przyczyni się do zmiany postrzegania i funkcjonowania całego sektora organizacji pacjentów oraz poprawy jego wizerunku. Działania projektu bezpośrednio są skierowane do reprezentantów pacjentów a pośrednio oddziałują na samach pacjentów.

W projekcie zaplanowano trzy kluczowe działania:

  1. Uaktualnienie kwestionariusza samooceny

Kwestionariusz samooceny organizacji został stworzony w 2021 roku jako narzędzie służące do przeprowadzenia wewnętrznej ewaluacji i oceny zgodności działania organizacji z obowiązującymi przepisami prawa, statutu, regulaminami i uchwałami organów statutowych organizacji pacjentów pod kątem formalno-prawnym. W pierwszym etapie prowadzonych działań zaplanowano uaktualnienie dokumentu przez ekspertów, dostosowanie do zmian w prawie, jakie zaszły od czasu powstania kwestionariusza. Ponadto zaplanowano wyważenie ryzyk związane z nieprzestrzeganiem przepisów zawartych w kwestionariuszu, aby użytkownik posiadł wiedzę jaki ciężar sankcji może ponieść organizacja w przypadku niespełnienia danego obowiązku (priorytetyzacja).

Uaktualniony kwestionariusz: Do pobrania

  1. Szkolenia dla liderów organizacji działających w obszarze ochrony zdrowia

Głównym filarem zaplanowanych szkoleń będą kwestie związane z kwestionariuszem samooceny – jego implementacja oraz prawidłowe stosowanie przepisów w nim zawartych. Przedstawione zostaną także korzyści płynące z jego zastosowania w organizacji.

Szkolenia odbywać się będą w regionach. Do połowy 2026 r. łącznie zaplanowano 16 – po jednym w każdym mieście wojewódzkim. – Zależy nam, aby z kwestionariuszem samooceny dotrzeć także do organizacji, które są mniej mobilne, których liderzy nie mogą z różnych przyczyn brać udziału stacjonarnego w szkoleniach, które organizujemy jako Instytut w Warszawie. Temat proponowanego przez nas szkolenia jest dla organizacji bardzo ważny, zależy nam aby jak najwięcej mogło wziąć udział w spotkaniach i dowiedzieć się o kwestionariuszu samooceny, stąd pomysł, aby realizować szkolenia bliżej potencjalnych uczestników – w regionach. W mniejszej grupie łatwiej także zadać wszystkie pytania – mówi Igor Grzesiak, Wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Kierownik projektu.

W 2024 roku odbędzie się 6 szkoleń:

  • 27 września w Rzeszowie,
  • 04 października w Zielonej Górze,
  • 18 października w Szczecinie,
  • 25 października w Olsztynie
  • Kielce – data w trakcie ustaleń (listopad),
  • Białystok – data w trakcie ustaleń (listopad)

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY: link do rejestracji (prosimy o wypełnienie dla każdego uczestnika osobno).

Liczba miejsc ograniczona – obowiązuje kolejność zgłoszeń.

  1. Centrum Wsparcia Organizacji Pacjentów

Centrum Wsparcia Organizacji Pacjentów (CWOP) to miejsce, w którym organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia mogą skorzystać z bezpłatnych porad i usług ekspertów – prawnika, grafika, informatyka, tłumacza języka angielskiego, hiszpańskiego, ekspertów z zakresu prowadzenia NGO, etc. Więcej na temat można przeczytać pod linkiem: ippez.pl/ruszylo-centrum-wsparcia-organizacji-pacjentow-3/

Serdecznie zapraszamy do udziału w działaniach projektowych.

Więcej informacji na stronie ippez.pl

Marta Kulpa
Fundacja Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej
ul. Piękna 64A lok. 8, 00-672 Warszawa
tel. 22 628 08 63

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies