BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

„Otwarty Krąg”

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Otwarty Krąg” z Kurowa 14 lipca 2019 roku świętowało Jubileusz 15-lecia swojej działalności i XIV Gminny Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Jubileusz rozpoczęto liturgią mszy świętej w kościele pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Kurowie. W liturgii uczestniczyli członkowie stowarzyszenia, przyjaciele, zaproszeni goście. 

„Przyjaciel to człowiek, do którego

dzwonię po wielu miesiącach milczenia,

a nie pyta: dlaczego się nie odzywałaś,

tylko mówi: cieszę się,

że właśnie dziś słyszę Twój głos.”

Po mszy św. wszyscy udali się na spotkanie do lokalu „Wenecja” w Markuszowie Łany gdzie celebrowano uroczystość. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele Gminy Kurów, Starostwa Powiatowego w Puławach, organizacji współpracujących z SON w Kurowie, ksiądz Wojciech Zasada…

Przybyłych powitała prezes stowarzyszenia Danuta Kuna – pomysłodawczyni i inicjatorka założenia go w 2004 roku. Pomysł założenia organizacji zrzeszającej osoby niepełnosprawne z terenu gminy Kurów rodził się kilka lat, głównym bodźcem powołania stowarzyszenia była choroba męża pani Danuty (stwardnienie rozsiane-SM).

Po powitaniu były gratulacje, podziękowania, specjalne życzenia, podarunki, kwiaty.

Kobiety i mężczyźni stoją na środku sali. Dwie kobiety stoją naprzeciwko siebie. Jedna z nich trzyma bukiet kwiatów i teczkę, która jest wyciągnięta w stronę drugiej kobiety.

Wszyscy zaproszeni goście zabrali głos, padło wiele pięknych słów odnoszących się do działań podejmowanych przez stowarzyszenie. Piękne słowa podziękowania padły też pod adresem prezeski pani Danusi Kuny. Specjalnie napisany przez członków stowarzyszenia wiersz został dedykowany panu Jarosławowi Chabrosowi. Prezes podziękowała przedstawicielom władz samorządowych, zaprzyjaźnionym organizacjom, Zarządowi Stowarzyszenia pięknymi bukietami z róż za współpracę i wspólną pracę tę papierkową i działania artystyczne. Pani Iwona Ogórek zaśpiewała piosenkę „Kocham cię życie”.

Trzy osoby stoją na sali. Mężczyzna po lewej stronie trzyma mikrofon blisko twarzy oraz ma w ręce teczkę. Obok jest kobieta która również ma teczkę i mikrofon blisko siebie na statywie. Po prawej stronie stoi kobieta z teczką.

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej od 14 lat przyjaźni się z kurowskim stowarzyszeniem, o tym mówiła przewodnicząca Zarządu Koła w Łęcznej:

„Gratuluję Jubileuszu, cieszymy się ze spotkania. Do wszystkiego, co czynisz potrzeba ci odwagi. Jakikolwiek kurs obierzesz, zawsze znajdzie się ktoś, kto ci powie, że idziesz w złym kierunku, zawsze pojawi się pokusa myślenia, że twoi krytycy mają rację. By nakreślić kurs działania i zrealizować go do końca, potrzeba ci wiary w słuszność tego co robisz i zaufania Bogu. Wśród Waszych przyjaciół jest wiele osób… Macie też wsparcie duchowe w osobie księdza Wojciecha Zasady na pewno pomoże i wesprze w chwilach słabości. Zresztą na wszystkie problemy, lekarstwem jest Bóg. Pieśń śpiewana przez Łukasza najlepiej to odzwierciedla.”

„Rzeczy zmieniają się wokół nas,
zmieniają się także i ludzie,
którzy zniżają się do poziomu rzeczy,
ale nie zmieniają się przyjaciele, co udowadnia,
że przyjaźń to coś boskiego i nieśmiertelnego.”

 Antonino Rosmini 

Kobieta stoi przy mikrofonie i ma rękę podniesioną do góry. Obok stoi obieta i mężczyzna. Kobieta trzyma duży kosz prezentowy.

Uczestnicy WTZ z okazji Jubileuszu przekazali na ręce pani prezes upominek.

Jubileusz swoim występem uatrakcyjnił Zespół „Bębnoludy” oraz solista Łukasz Lisek z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej. „Bębnoludy” zaprezentowały się programem premierowym specjalnie przygotowanym na Jubileusz. W wędrówce muzycznej nie zabrakło kadryla, kankana…. a w występie Łukasza specjalnej dedykacji dla pani prezes i przyjaciela stowarzyszenia księdza Wojciecha Zasady – „Nie ma problemu by Bóg”.

„Nie ma problemu by Bóg rozwiązać nie mógł 
Góry tak wielkiej by On przesunąć nie mógł 
Burzy tak strasznej by On uciszyć nie mógł 
Smutku głębokiego by ukoić nie mógł 
Skoro poniósł On na barkach swych ciężary świata
Wiedz drogi bracie że On poradzi i twym 
Skoro poniósł On na barkach swych ciężary świata 
Wiedz droga siostro że On poradzi i twym”

Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami i kwiatami.

Na środku sali siedzi trzech mężczyzn z bębnami afrykańskimi a wokół nich stoją kobiety i mężczyźni. Niektóre osoby trzymają instrumenty jak np. marakasy. Przed siedzącymi mężczyznami stoją trzy statywy z mikrofonami.

Po występie zespołu i solisty – po strawie duchowej przyszła pora na ucztę dla ciała. Wszyscy zajadali się pysznościami różnego rodzaju. Czego tam na stołach nie było, zaspokojony na pewno został nawet najwybredniejszy gość.

Kobiety i mężczyźni siedzą przy stołach, na których są napoje, jedzenie. Część osób patrzy przed siebie.

Członkowie stowarzyszenia mimo swojego święta doglądali aby nikomu niczego nie brakowało. Obsługa Domu Wenecja to profesjonaliści. Pojawiali się przy każdym, nikomu nie mogło niczego brakować.

Po posiłku nastąpiła multimedialna – graficzna prezentacja podejmowanych działań przez Stowarzyszenie w okresie XV lat.

Tort leży na wózku. Na nim są fontanny tortowe. Po prawej stronie stoi kobieta tyłem do obiektywu.
Uwieńczeniem całości był pyszny Jubileuszowy tort.

Pani Danuta o działalności Stowarzyszenia: 

„Oprócz cyklicznych spotkań okolicznościowych na stałe do kalendarza imprez weszły obchody Gminnego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Przy Stowarzyszeniu działa grupa wokalno-recytatorska „Refleksja”, której członkowie w wieku od 25 do 92 lat przygotowują corocznie programy poetycko muzyczne o bardzo różnej tematyce. Grupa ta bardzo aktywnie uczestniczy w różnych przeglądach, festiwalach i imprezach okolicznościowych organizowanych na terenie gminy oraz poza nią. Co roku organizowane są wycieczki turystyczno-krajoznawcze, jedno i trzydniowe. Jest to możliwe dzięki finansowemu wsparciu gminy Kurów oraz środków PFRON. Z perspektywy 15 lat działalności organizacji mogę śmiało powiedzieć, że osoby niepełnosprawne ze środowiska wiejskiego dzięki licznym udziałom w projektach realizowanych przez PCPR w Puławach, LFOON-Sejmik Wojewódzki w Lublinie, Caritas Diecezji Lubelskiej stały się bardziej kreatywne, otwarte na kontakty z innymi środowiskami. Wiele osób podniosło swoje kwalifikacje zawodowe na kursach i różnego rodzaju szkoleniach. Z pełną satysfakcją mogę stwierdzić, że działania, które podjęliśmy w 2004 roku mimo ciężkich początków przyniosły pozytywny efekt w środowisku lokalnym. W szczególności wielopokoleniową integrację osób niepełnosprawnych – w naszych imprezach biorą udział osoby w wieku od 20 do 90 lat i bez względu na swój wiek świetnie się bawią. W chwili obecnej mogę śmiało powiedzieć, że warto było podjąć to wyzwanie, zwłaszcza wtedy gdy widzi się radość uczestników naszych przedsięwzięć a niejednokrotnie wdzięczność ich rodzin. Słowa uznania od władz samorządu lokalnego i wyższych szczebli sprawiają, że podejmujemy ciągle nowe inicjatywy”. 

Maria Lisek-Zięba 
Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies