BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Bożena Kazanowska wśród zaproszonych gości oraz społeczności szkolnej SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie po zakończonej uroczystości wręczenia Orderu Uśmiechu

Order Uśmiechu dla Bożeny Kazanowskiej!

W środę, 7 grudnia 2022 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia Orderu Uśmiechu nauczycielce szkoły – Bożenie Kazanowskiej.

Order Uśmiechu to odznaczenie, przyznawane przez Międzynarodową Kapitułę – dorosłym – na wniosek dzieci w podziękowaniu za wybitną działalność na ich rzecz.

Bożena Kazanowska od 20 lat jest nauczycielką – terapeutą nauczania zintegrowanego w SOSW przy Hirszfelda 6 w Lublinie oraz twórczynią jedynej w Polsce Ogólnopolskiej Wypożyczalni Książek Dotykowych, skąd książki wysyłane są do niewidomych i słabowidzących dzieci w całej Polsce.

Na książki, tworzone przez panią Bożenę, składają się nie tylko stronice w alfabecie Braille’a, ale także stworzone ręcznie dotykowe ilustracje np. wielofakturowe kolaże, czy wypukła grafika.

Uroczystość dekoracji Orderem Uśmiechu odbyła się według ściśle określonego ceremoniału w obecności zaproszonych gości, Pani Dyrektor szkoły – Iwony Majewskiej oraz społeczności szkolnej ośrodka.

Na scenie znaleźli się trzej Członkowie Kapituły oraz Kanclerz – Marek Michalak. Herold trzymał w ręku włócznię z symbolem uśmiechniętego słońca, a pozostałe osoby tace z orderem, legitymacją i czerwoną różą oraz pucharem wypełnionym sokiem z cytryny. Na znak rozpoczęcia ceremonii Herold trzykrotnie uderzył drzewcem o podłoże, wołając donośnym głosem:

„Słuchajcie! Słuchajcie! Słuchajcie!”.

Kanclerz zadał pytanie:

„Czy przybyła tutaj Pani Bożena Kazanowska?”,

na co wezwana, wychodząc na środek, odpowiedziała „Jestem”. Wówczas Kanclerz, zwrócił się do Pani Bożeny słowami:

„W imieniu dzieci Świata, Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu postanowiła nadać Ci najsłoneczniejsze z odznaczeń”

i przypiął Jej Order po lewej stronie ciała, blisko serca. Następnie dzieci wycisnęły do pucharu jeszcze więcej soku z cytryny, a dziewczęcy głos wyrecytował:

„W pucharze kwaśna cytryna. Sprawdzimy, jak sobie poczyna Kawaler Orderu Uśmiechu”.

Na te słowa Pani Bożenie nie pozostało nic innego, jak tylko wypić całą zawartość wręczonego Jej pucharu i zgodnie z tradycją, po wszystkim uśmiechnąć się jak najpromienniej. Zostało to nagrodzone przez publiczność gromkimi brawami, wiwatami oraz wybuchającymi płatkami konfetti. W drugiej części ceremonii Kanclerz przystąpił do pasowania nauczycielki czerwoną różą, mówiąc:

„Pasuję Cię na Kawalera Orderu Uśmiechu, na Damę Orderu Uśmiechu i żądam, abyś na przekór wiatrom i burzom była zawsze pogodna i radość dzieciom przynosiła. Czy przyrzekasz?”.

Na te słowa Pani Bożena odpowiedziała oczywiście: „Przyrzekam”, otrzymując na pamiątkę różę, odznaczenie oraz legitymację o numerze 1031.

Uroczystość dopełniły występy artystyczne dzieci, które przygotowały dla wyróżnionej nauczycielki i przybyłych gości radosne piosenki o: nauce brajla, książkach dotykowych oraz powinnościach kawalera orderu.

Galeria zdjęć

Tekst i zdjęcia: Wiktoria Kwiecień

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego” realizowanego w okresie 01.09.2022 – 10.12.2022 r. przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki ze środków Województwa Lubelskiego.

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies